2024. november 26., kedd
Szófigyelő

Légirégészet

Az archeológia vagy régészet a régi koroknak főleg ásatások útján feltárt anyagi kultúrájával és tárgyi emlékeivel foglalkozó tudomány. Napjainkban terjedőben van a régészeti kutatásoknak olyan formája, amelyben a levegőből fényképezik a régészeti lelőhelyeket, ez a légirégészet. Jóval kíméletesebb a módszere, mint az ásatásokon alapuló régészetnek, ezenkívül kevésbé költséges. A légirégészet segítségével megfigyelhető a már ismert teljes lelőhely, illetve új lelőhelyeket lehet a levegőből felfedezni. A légirégészetnek leginkább a lelőhelyek feltérképezése, összefüggéseinek értelmezése a feladata, azért, hogy lehetőleg feltárás nélkül juthassanak a kutatók az információkhoz, ezáltal megmentve a pusztulástól a régészeti emlékeket.

 A légirégészet szempontjából különféle lelőhelyeket lehet megkülönböztetni: árnyék jegyű, talaj jegyű, gabonával jelölt. Az árnyék jegyű lelőhely fény-árnyék kontúrral érzékelhető. Ez olyan lelőhely, amely valamennyire még kiáll a földből: kastély, erőd, vár maradékai vagy halomsír. Az árnyék jegyű helyek az évnek bármelyik részében fényképezhetők.

 A talaj jegyű helyen a feltöltött árok vagy gödör mint jobb vízháztartású terület a környezetétől elütő, sötétebb színben látszik. Ahol falak vannak eltemetve, ott a kövek és a törmelékek nem szívják fel vizet, fölöttük könnyen szárazzá válik a talaj. A kövek és törmelék a szántás során a felszínre kerülhetnek, ezek a helyek világosabb színűnek mutatkoznak. A talaj jegyű helyeket leginkább szántás után, tavasszal vagy ősszel lehet felfedezni.

 A gabonával jelölt lelőhely egybefolyik a földdel, de még mindig hagy lenyomatot maga után. A gabonajegyek közt vannak pozitívak és negatívak. A pozitív jegy megjelenését az teszi lehetővé, hogy az újratöltött régészeti helyek jobban tárolják a vizet, a felettük levő növényzet a környező növényekhez képest később érik, hosszabb ideig zöld marad, valamivel sötétebb és magasabbra nő. A negatív jegy azt mutatja, hogy az elásott falak fölött a növényzet hamarabb kifogy a vízből, hamarabb érik, kevesebb ideig marad zöld, és alacsonyabbra nő.

 A légirégészet főnév jól illeszkedik a már meglevő légi- előtagú összetételek csoportjához: légiflotta (harci repülő eszközök összessége), légihíd (a külvilágtól elvágott hellyel való légi összeköttetés), légikisasszony (stewardess), légiposta (postai küldeményeknek légi úton való szállítása), légiriadó (légitámadás veszélyére figyelmeztető jelzés), légitámadás (repülőgépekről intézett támadás) stb.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás