2024. december 26., csütörtök

Fejlődés családias légkörben

Egyre több szülő választ gyermeke számára magánóvodai szolgáltatást

Miközben folyamatosan arról beszélünk, hogy kevés gyermek születik, Temerinben azzal kell szembesülnünk, hogy évente számos gyermeknek nem jut hely az óvodákban. Ilyen esetekben a szülők gyakran a magánóvodákat választják gyermekük neveléséhez és oktatásához. A magánóvodák és -bölcsődék azon családok számára is egyedi lehetőséget kínálnak, amelyek gyermekeik oktatását személyre szabottabb formában szeretnék megvalósítani. Ezek az oktatási intézmények függetlenek az állami fenntartástól, és számos előnyt kínálnak a hagyományos óvodákkal szemben. A magánóvodák általában kisebb létszámú csoportokban dolgoznak, ami lehetővé teszi a személyre szabottabb oktatást és a gyermek egyedi szükségleteinek jobb figyelembevételét.

A temerini Ákom-Bákom magánóvodát minden évben nagy érdeklődés övezi. Biacsi Mónika tulajdonos szerint a magánóvodák általában több szabadságot engednek a tanterv kialakításában, lehetővé téve az alkalmazkodást a gyermek saját fejlődési üteméhez és érdeklődési köréhez. Továbbá gyorsabban tudnak reagálni a változó igényekre és lehetőségekre, hiszen nem kötik őket szigorú irányelvek. Ezáltal rugalmasabban tudnak alkalmazkodni a modern oktatási trendekhez és az innovatív pedagógiai módszerekhez, illetve választhatnak olyan oktatási módszereket is, amelyek jobban illeszkednek a gyermek tanulási stílusához.

Kirándulás az állatfarmon, fotó: Biacsi Mónika

Kirándulás az állatfarmon, fotó: Biacsi Mónika

– Nálunk egyévestől ötéves korig együtt van a csoport. Tudjuk azt, hogy a kisgyerekeknek nagyon nagy előnyük származik abból, hogy a nagyobbakkal vannak egy társaságban, mert magától értetődik, hogy nagyon sokat tanulnak tőlük. Ugyanakkor a saját tapasztalataim alapján azt is leszűrtem, hogy a nagyobb gyerekek számára mekkora előnyt jelent, hogy kicsikkel vannak együtt, mert megtanulják a kisebbeket tisztelni és megbecsülni, valamint megtanulnak vigyázni rájuk. Kialakul bennük a kisebbek iránti szeretet, gondoskodás, odafigyelés és persze a türelem. Mindehhez természetesen hosszadalmas és komoly pedagógiai munka kell, de nagyon odafigyelünk erre. Egy idő után pedig olyan dolgokat veszünk észre, hogy amikor egy baba elkezd sírni, akkor hárman ugranak a nagyobbak közül, hogy adjanak neki vizet vagy játékot. Számomra ezek a fontos értékek az életben, és úgy érzem, hogy ezt kevés helyen lehet megszerezni – emelte ki Mónika, aki hozzátette, hogy főként a gyakorlatiasságra helyezik a hangsúlyt.

Maszkabál az oviban, fotó: Biacsi Mónika

Maszkabál az oviban, fotó: Biacsi Mónika

– Minden héten van barkácsolás vagy valamilyen kézügyességet fejlesztő foglalkozás, emellett nagyon sokat vagyunk kint a szabadban. Amikor csak az időjárás megengedi, kint vagyunk, hiszen a mobiltelefon meg a számítógép világában a gyerekek keveset mozognak. Amikor viszont bent vagyunk, akkor szoktunk sütni-főzni együtt. Szeretünk például palacsintát, mézeskalácsot vagy kiflit sütni. Ilyenkor körbeüljük az asztalt, és mindenki valamit hozzátesz, vagy megkeveri, vagy tartja egy kicsit a mixert, tehát úgy nézzük, hogy mindenkinek a keze munkája benne legyen. Az elméleti háttérrel is foglalkozunk, most például aktuálisak az őszi változások vagy a költöző madarak. Bármi is a téma, arról beszélgetünk. Mindenki megosztja a saját tapasztalatait, képeket és videókat is nézünk, hogy vizuálisan is megtapasztalják, hogy például a gólyák tavasszal hogyan rendezgetik a fészküket. Mindig hozzáteszünk érdekes dolgokat, hogy ne csak a száraz szöveg legyen, mert az a kisgyerekek agyában elég nehezen formálódik. Ezenfelül igyekszem több kirándulást is szervezni. Pillanatnyilag a temerini kisállatkert van közel hozzánk, oda szoktunk ellátogatni, illetve a közeli állatfarmokra, tanyákra. Az ilyen helyeken a gyerekek játszva tanulnak meg fontos dolgokat, úgy, hogy közben kint vagyunk a friss levegőn. Olyan is volt, hogy a kirándulás jött be hozzánk, például „behívtam” egy tűzoltóautót, és a gyerekek be tudtak ülni, a sisakot a fejükre rakták, körbejárták az egészet, ez is nagy élmény volt nekik – mondta az óvónő, aki a szülőket is aktívan bevonja az óvoda életébe.

– Családias ovi vagyunk, mert az egész családot bevonjuk valamilyen szinten. A kistestvért, nagytestvért, szülőket, sőt, amikor valamilyen összejövetel van, akkor még a nagyszülőket is szeretettel várjuk. A karácsonyi és a nőnapi ünnepségeink mindig családias hangulatban telnek. Ugyanakkor szoktunk anyukás délutánokat is tartani. Ilyenkor ovi után maradunk egy-két órára, és beszélgetünk, megosztjuk egymással a tapasztalatainkat, esetleg tanácsokat adunk egymásnak.

Mónikától azt is megtudtuk, hogy óvodája egész évben nyitva van.

– Bármikor be lehet iratkozni hozzánk, hiszen az anyukáknak különböző időkben jár le a szülési szabadságuk, vagy különböző időkben találnak munkát, tehát amikor a szülők elérkezettnek látják az időt, akkor hozzánk év közben is hozhatják a gyerekeket – tette hozzá Mónika. Az óvónő úgy véli, a magánóvodáknak az is előnyük, hogy a kisebb létszámú csoportok lehetővé teszik a gyermek számára, hogy közelebbi kapcsolatot építsenek ki tanáraikkal és társaikkal.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Biacsi Mónika kis csapatával, fotó: Biacsi Mónika