2025. január 11., szombat
Zengető

Aránypár

Legutóbbi írásomban arról beszéltem, hogy a tanár személyisége egyik sarkalatos pontja a sikeres oktatásnak, bármilyen tantárgyról is legyen szó. A tudás élményszerű átadása napjainkban elengedhetetlen. Elengedhetetlen a gyermek szemszögéből, hogy érezze, most hozzá szólnak. Lehet, hogy kicsit furcsa lesz a következő gondolat, de azt hiszem, érdemes rajta elgondolkodni. Nem biztos, hogy mindenáron ragaszkodnunk kell a hagyományos oktatási módszerekhez, a beidegződött régi szokásokhoz. Ahelyett inkább úgy kéne felépíteni egy órát, hogy az érdekes legyen a gyerekek számára, és lekösse a figyelmüket. Így tehetjük érdekessé az iskolai órákat. Nem mellesleg ezzel felkelthetjük a tanulók érdeklődését is az adott tantárgy iránt. A tanárok új korosztályairól és a képzésükkel kapcsolatosan lenne egy felvetésem: nem lenne itt az ideje, hogy a felvételi alkalmával a leendő pedagógusok egy rátermettség- és képességfelmérésen essenek át? Bár, ha belegondolok, egyre kevesebben választják már így is ezt a pályát maguknak. Nem véletlen, hogy maga a pedagógusszakma egyre népszerűtlenebb, és az alulfizetett csoportba tartozik. Viszont arról egy pillanatra se feledkezzünk meg, hogy a mi gyerekeinket oktatják és készítik fel a továbbtanulásra.

Volt annak idején egy nyolcadikos diákom, akit sehogy sem tudtam meggyőzni a továbbtanulásról és annak fontosságáról. Minden alkalommal egy történettel rukkolt elő a sikeres vállalkozó rokonáról. Ebbe kapaszkodott, mondván, neki is meglesz a lehetősége, és majd ezzel próbálkozik. Ismerve rokonát, igyekeztem meggyőzni arról, hogy amit ő csinál, azt nem most kezdte, már több évtizede dolgozik a sikeres vállalkozásában. Amit ő annak idején elkezdett, azt nem biztos, hogy napjainkban meg tudná csinálni. Más idők és más igények vannak. A fiú hajthatatlan volt, nyolcadik után nem is ment tovább. Nemrég találkoztam vele a vásárban. Azt mondja, nem bánta meg. Műveli a földet, és lovakat tart. Úgy láttam, szereti a munkáját és az életét.

A népdalhoz a legrövidebb út a zenei műveltségen át vezet. (Kodály Zoltán)

A zenei műveltségről és annak fontosságáról már sokat beszéltünk. Nézzük most meg, mitől lesz érdekes a diákoknak egy zeneóra. Sokan rögtön rávágnák: nem népdalokkal kéne tömni a gyerekek fejét, ott vannak azok a jó kis nóták! Annak idején nekem is mondták párszor, hogy inkább a szórakoztató zenét, a populáris műfajt kell bevinni az órákra, az majd leköti a gyerek figyelmét. A zenei értékekről is már többször beszéltünk, ne ismételjük magunkat. Egy dolgot viszont újra és újra le kell írni: az értékes zenét kell megismertetnünk és megszerettetnünk a diákokkal. A szórakoztató zenében viszont az érték fordítottan arányos a mennyiséggel. Úgy gondolom, hogy a pop-„kultúrában” az értékes zene ritka, mint a fehér holló! Valahol azt is olvastam, hogy azért sem lehet az effajta zenéket bevinni az órákra, mert a tanárok nincsenek rá felkészítve. Sajnos arra sincsenek felkészítve, hogy a magyar népdallal és népi hagyományokkal foglalkozzanak. Holott ez minden kétséget kizáróan egyik legértékesebb örökségünk. Az általános iskolákban a magyar hagyomány minden szegletével foglalkoznunk kell. Már csak azért is, mert ez az a kor, amikor szilárd alapokat adhatunk a diákoknak. Az erős alap pedig a jövőbeni építkezés sikerének a záloga. Ilyen alapok nélkül nem is várhatjuk azt, hogy majd a későbbiekben sikeresen tudunk bármit is átadni sokszínű hagyományunkból.

Vajon csak a tanárképzésben kell keresnünk a hibát? Nem biztos. Legalábbis, amíg nem esik át egy kiadós reformon. Addig pedig a régi struktúra keretein belül kell elérnünk, hogy felkészítsük a leendő pedagógusokat arra: merjenek kutatni és újítani. Vegyük sorjában a dolgokat. Egyfelől meg kell történnie a tanárképzés kiadós reformjának. Ezt követően szerzik majd meg diplomájukat ezek az új pedagógusok. A fiatal szakemberek majd munkát keresnek. Ki tudná megmondani, hogy mennyi víz folyik le a Tiszán, mire munkába állhatnak? Hogy egy teljesen új rendszer felálljon, több évtizedes átállásra lenne szükség. Van-e ennyi időnk, hogy ezt kivárjuk? Mi lesz az addig felnövő korosztályokkal? Túl sok a kérdés, a választ senki sem tudja. Mégis, ez a kisebb baj. A nagyobb baj az, hogy senki sem foglalkozik ezzel a kérdéssel.

Mindenki számára világos, hogy nem csak a zenekultúra küzd ezekkel a problémákkal. Viszont egy dologról mindig megfeledkezünk ebben a rohanó világban és a mennyiségelvű hozzáállásunkkal. Történetesen arról, hogy az iskola nem csak az érettségi megírásáról és a felkészítésről szól. Az iskola feladata lenne, hogy a diákokban kialakítsa az egészséges életmód készségét és a tiszta világlátás képességét. Olyan viselkedési és kulturális normákat kell átadni a tanári példamutatáson keresztül, amivel teljes életet élhetnek majd. Talán el kéne gondolkodnunk azon is, hogy az iskola által adott jó jegy és az életben elért sikerek miért nincsenek egyenes arányban…

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás