Szombaton Zentán a helyi birkózóegyesület megtartotta a hagyományos sportbált, amelyre váratlan vendég érkezett egy olimpiai bajnok személyében. A népkerti mulatságot nem más, mint Növényi Norbert tisztelte meg, a moszkvai olimpia 90 kg-os bajnoka, világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes kötött fogásban. A vendégsereg természetesen nagy ovációval fogadta a rangos magyarországi vendéget, aki gyorsan feltalálta magát, s a finom falatok mellett szívesen fényképezkedett a zentai birkózókkal és a magyarkanizsai vendégekkel, s a Magyar Szó néhány kérdésére is válaszolt.
Növényi Norbert valóban egyedülálló figura a sportolók között. Mint ismeretes, az aktív birkózói pályafutását többször megszakította, de többször újra folytatta, eközben pedig kick-boxban szerzett világ- és Európa-bajnoki övet, aztán MMA-ban lett nehézsúlyú világbajnok, 2013-ban pedig a birkózás egyik válfajában, grapplingben lett a földkerekség legjobbja. Ez utóbbit tette 56 évesen, tehát a formája még most is tökéletes, de már évtizedek óta a mozivásznon és a tévében is láthatjuk, hiszen több főiskola után a színiakadémiát is befejezte, legújabban pedig a Növény Norbert Sportakadémia és Sportegyesület igazgatója és oktatója, ahol számos küzdősport csínját-bínját mutatja meg a fiataloknak.
• Emlékszel még a zentai birkózókra?
– Hát hogyne! Törtei Jóskával az élen a zentai fiúk kiváló birkózók voltak, s nem utolsósorban rendes, kedves fiúk.
• A magyar birkózás tartani tudja nagyhatalmi szerepét. Neked mi a véleményed erről?
– A fiúk valóban jól dolgoznak, de véleményem szerint nincsenek jól menedzselve Magyarországon. Ők valóban tiszteletre méltó sportéletet élnek, s megérdemelnék, hogy a nagyközönség jobban megismerje őket, hogy példaképekké váljanak.
• A birkózás nehéz pillanatokat élt át 2013-ban, de nagy harc árán megmaradt olimpiai sportágnak. Az új szabályokról mi a véleményed?
– Az addigi szabályok teljesen elhibázottak voltak. Az a fajta versengés nem a sportról, a birkózásról szólt, hanem a pénzről. Szégyen, hogy annyi évig nem változtattak rajta semmit, s ez majdnem az ötkarikás szereplésbe került. Sajnos, olyan időket élünk, hogy a televízió miatt csak a látványos és könnyen érthető sportágak prosperálnak, s ezeknek a követelményeknek kell megfelelnie a birkózásnak is.
• A ti időtökben még nehezebb volt. Most kétszer három percet kell kibírniuk a versenyzőknek, de a magyaroknak az ennél hosszabb küzdelem felelne meg igazán, hiszen arról ismertek, hogy a világon talán ők dolgoznak, edzenek a legtöbbet.
– Való igaz. Nekünk háromszor három percet kellett végigbirkóznunk, s közismert, hogy a krízis, az oxigénhiány valamikor a négy és fél perc után következik be. Biztosan van még mit csiszolni az új szabályokon, de hála istennek, hogy elmúlt a korongfeldobásos időszak, mert az vérlázító volt.
• Minden sportág, így a birkózás is csak akkor életképes, ha megfelelő az utánpótlás. A mai rohanós, internetes világban azonban mind kevesebb fiatal kötelezi el magát a sport mellett. Mi a teendő?
– Nemcsak a gyerekeket, hanem a szülőket is meg kell keresni. Meg kell győzni őket, hogy ez az életforma eredményes és sikeres lehet, s olyan példaképeket állítani eléjük, akikre felnézhetnek, csodálhatják az eredményeket. Kulcsfontosságú kérdés ez a sport kapcsán, s ebben a médiának óriási szerepe van.
Nem faggattuk tovább. Jött a finom pörkölt, majd a húsok nagy mennyiségben. Mivel ő is meg e sorok írója is szereti a finom falatokat, foglalkoztunk azzal is. De nem kell pánikba esni: az olimpiai bajnok ugyan először járt Zentán, meggyőződésünk, hogy újra ellátogat városunkba, mert bizony ez a fajta vendéglátás Magyarországon már kihalófélben van…
