Mi történt? – szegeztem a kérdést Balla Kolosnak, akinek a kézilabdázólányai a 10. összmagyar nemzeti diákbajnokság első versenynapján megilletődötten és egy kicsit összevissza játszottak, de a helyosztón már fölényesen nyertek. „Semmi különös, szóról szóra betartották az edzői utasításokat, minden bejött, egyszerűen jó volt őket nézni. Sajnálom, hogy az első napon ilyen lámpalázasak voltak, mert legalább a harmadik helyet biztos megszerezhették volna” – válaszolta a fiatal tréner, akinek a tanítványai végül jól megszórták a Szovátát, és Gábor Kinga (22 találat) kis híján elnyerte a gólkirályi címet, amit csak a döntő második félidejében vesztett el, amikor a csallóközaranyosi Pint Lilla, csapata legapróbb, de legfürgébb tagja megdobta 10. gólját is, és 24 találattal övé lett a végső dicsőség.
A másik sportcsarnokban viszont nyomasztó volt a délvidéki fölény. Asztaliteniszről van szó, amelyben az idén egy kicsit szerényebb mezőny gyűlt össze, mert Felvidékről nem érkezett annyi versenyző, mint tavaly, így minden korosztályban, a fiúknál és a lányoknál is vajdasági arany született, s a megszerezhető 16 éremből 11-et mi hoztunk haza. Ez főleg a szentmihályi lányoknak köszönhető, akik maguk hat érmet happoltak el a többiek orra elől, de a legáhítottabbat, a középiskolás aranyat ezúttal át kellett engedniük a zentai Szórád Henriettának. Meg kell említeni, hogy szervezők elég érthetetlen okokból már az elődöntőtől kezdve négy nyert játszmás mérkőzéseket iktattak be, s a lányoknak bizony nem volt mindegy: „Én is nagyon elfáradtam a végére, ezért történhetett meg, hogy a döntőben Brigitta megnyerte ellenem az első két játszmát. Azután azonban jöttek a tenyeres pörgetéseim, amire az elején még tudott válaszolgatni, de a végére ő is elkészült az erejével, és simán nyertem” – mondta Henrietta a végén, aki egyébként kisiskolás korában már járt ezen a megmérettetésen, de nyerni először tudott.
Az éremosztáson tehát teljes volt a délvidéki fölény, Gyólai Zoltán vezető büszke is volt a csapatára, akiknek a politikusok mellett többek között Schmitt Pál egykori köztársasági elnök, olimpiai és világbajnok vívó, a MOB tiszteletbeli elnöke, Vári Attila kétszer olimpiai bajnok vízilabdázó, Wichmann Tamás világbajnok kenus és Jónyer István világbajnok asztaliteniszező adta át az érmeket, de emlékérmet mindenki kapott, így „trófea” és szép emlékek nélkül senki sem térhetett haza. Egyedül a kárpátaljaiakért aggódtunk, hiszen elmondásuk szerint igen komoly a helyzet, a magyar fiatalok is kapják a behívókat (sajnos már magyar áldozatokat is követelt a konfliktus), a mindennapi élet pedig egyre nehezebb, mert minden folyamatosan drágul, a pénzük pedig elértéktelenedik. Reméljük, az ukrajnai válság gyorsan megoldódik…
És hogy hol is lesz a következő évben a megmérettetés? Páva Zsolt, Pécs frissen újraválasztott polgármestere adta meg erre a választ. Jövőre ismét Pécsett, ebben a remek városban találkozhatnak a fiatalok!
Eredmények, kézilabda, az 5. helyért: Zenta–Szováta 27:11. A 3. helyért: Nyárádszereda–Zetelaka 27:24. Döntő: Csallóközaranyos–Nyárasd 34:22.
Asztalitenisz, általános iskolás fiúk: 1. Bálind Valentin (Délvidék), 2. Vetési Norbert (Erdély) – a döntőben 4:2, 3. Jenei Barnabás (E) és Geréb Attila (E). Lányok: 1. Kószó Beáta (D), 2. Szabó Andrea (D) – a döntőben 4:1, 3. Horváth Valentina (D) és Lackó Eugénia (D).
Középiskolás fiúk: 1. Cservik Krisztián (D), 2. Stefan Komlušan (D) – a döntőben 4:1, 3. Mészáros Hunor (D) és Kovács Álmos (E). Lányok: 1. Szórád Henrietta (D), 2. Gyólai Brigitta (D) – a döntőben 4:2, 3. Gulyás Szabina (D) és Szelid Dóra (Felvidék).
