Járt már Felcsúton? Tudja, hol van Magyarország térképén? Nem? Sebaj, majd megtudja, ha a magyar labdarúgó-válogatott egy napon a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó-akadémia diákjai révén egy Európa- vagy pedig a világbajnoki sorsolásnál nem a negyedik, hanem a második kalapból rajtol a focicsúcsok elérése felé. (Felcsút különben 40km-re van Budapesttől, s 38-ra Székesfehérvártól.)
Az egykoron világelső magyar labdarúgás olyan mély gödörbe került, hogy kiútként nem maradt más, mint a labdarúgó-akadémiák létrehozása. Eddig Magyarországon már öt van belőlük. És szükség van erre azért is, mert ugyanolyan lélekszámú országban, mint a magyar, 500–600ezer labdarúgó él, míg Magyarországon csupán 80000.
– Igen, Alcsút és Felcsút az egyetlen járható út – hallottuk Orbán Viktortól és Mészáros Lőrinctől, a Puskás Akadémia igazgatójától. Néhány nappal ezelőtt az 1800 lelket számláló Felcsúton (az akadémia megalapításakor csupán 900 lakosa volt) négy zentai és két tóthfalusi személy találkozott az akadémia vezetőivel, akik megígérték, hogy amennyiben Tóthfaluban létrejön a sportgimnázium, minden szakmai és erkölcsi támogatást megadnak. Ha megvalósul a sportgimnázium terve, 30 vajdasági magyar fiatal kap majd kollégiumi elhelyezést Tóthfaluban, és szakszerű labdarúgó-oktatást.
Gajda Attila, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium igazgatója szerint a tartományi kormány előteremti az anyagiak jelentős részét, és lesz sportgimnázium Tóthfaluban. Árokszállási Imre szerint a vállalkozói csoport a pénzügyi támogatást igyekszik biztosítani, Bognár Miklós pedig a fiatal labdarúgók képzését irányítaná. A csapat lelkes és törekvő, Utasi Jenő tiszteletes pedig szintén belead – és már bele is adott – apait-anyait a falu első emberével együtt, s ez talán elegendőnek bizonyul a nagyszerű elképzelés megvalósításához.
Nekünk nem marad más hátra, mint szurkolni azért, hogy szeptember 1-jén megvalósuljon a tóthfalusi sportgimnázium vagy pedig az első szerbiai fociakadémia a puszta közepén. Napilapunk kísérni fogja e törekvés valóra váltását, s rendszeresen beszámol a fejleményekről.
A felcsúti akadémiáról még csak annyit, hogy éves működési költsége 300millió forint, de ez nem lenne elegendő, hiszen magánalapítványról van szó, így a többit össze kell kalapozni. Megjegyezendő, hogy Demján Sándor jelentős pénzügyi támogatást nyújt, s Andrew G.Vajna, a neves, magyar származású hollywoodi producer szintén a támogatók közt van. Vajna egyébként Etyeken született. A Puskás Akadémiának négy nagy füves és egy műfüves pályája van, amelyen naponta 128 gyerek gyakorol. Munkájukat 60 fizetett személy kíséri, és ugyanazokon a pályákon gyakorol a székesfehérvári Videoton Labdarúgóklub is. Érdekes megemlíteni, hogy a zentai és a tóthfalusi küldöttek tanácskozásán ott volt a topolyai származású Mezei György is, aki kézen fogva vezette be legújabb csillagát, a Zentáról hozzájuk került Nemanja Nikolićot. Róla Mezei a következőképpen nyilatkozott:
– Istenadta tehetség, igen gólérzékeny, s nála csupán azt hiányolom, hogy gyermekkorában nem tanult meg verekedni. Most még ibolyaszál, de ha megtanul könyökölni és erőteljesebben ütközni, valószínűleg ő lehetne az idei magyar gólkirály.