2024. október 6., vasárnap
A HÉTVÉGE SZTÁRJA

Santi Cazorla

„Ha 100 kilométer/óra sebességgel megy az ember az autójával, s megjelenik előtte egy fal, első alkalommal azt mondjuk: gyerünk, próbáljuk meg. Aztán, ha három nappal később ugyanez megtörténik, akkor utána már az ember kicsit óvatosabban vezet” – ezt mondta Arsène Wenger, az Arsenal edzője, miután csapata a Blackburn és a müncheni Bayern ellen elszenvedett hazai vereség után, ha nehezen is, de legyőzte az Aston Villát.

Azért esett a választásunk Santi Cazorlára, mert a spanyol nemzetiségű játékos két gólját egy kisebb hullámvölgyben levő együttes színeiben érte el, s ezzel a győzelemmel talán visszatérítette csapatát a sikereket jegyző útra.

A 28 éves játékos a Covadonga és az Oviedo utánpótláscsapataiban ismerkedett meg komolyabban a labdarúgással, majd 2003 és 2006 között előbb a Villarreal B-ben, majd az első csapatban is pályára lépett. A következő idényében a Recreativo színeiben (amely 600 ezer eurót fizetett érte) 34-szer lépett pályára, s ötször volt eredményes, majd egy év után visszakerült a Villarrealba, amelyet 2011-ig erősített. Nem véletlenül vásárolta vissza a Villarreal, hiszen Cazorla a 2006/2007-es idényben az év játékosa volt Spanyolországban. Közben 2008-ban nemet mondott a Real Madrid ajánlatára, azzal az indokkal, hogy jól érzi magát a „Sárga Tengeralattjáró”-ban. 2011 júliusában a Málaga 21 millió euróért vette meg, s kilenc góljára, valamint gyorsaságára felfigyelt az Arsenal is, így – nem hivatalos információk szerint 20 millióért – Londonba szerződött. Wenger orra nem tévedett: a szélső eddig 27 mérkőzésen 11-szer volt eredményes. Az Aston Villa ellen a saját beadására – amit a védők kirúgtak – csapott le, és lőtte laposan a bal alsó sarokba, majd a 85. percben a második hullámból érkezve egy visszagurított labdát lőtt a kapuba, megszerezve ezzel csapatának a győzelmet és három pontot jelentő gólt. A legjobb mérkőzései a londoni csapat színeiben a Sunderland elleni 0:0 és a Liverpool elleni 2:0 voltak, mindkétszer a találkozó legjobbjának választották. A Reading elleni 5:2-es győzelem során mesterhármast ért el, így ő lett a harmadik spanyol – Fernando Torres és Jordi Gómez után – a Premier League-ben, akinek ez sikerült.

A spanyol válogatottban 2008 májusában mutatkozott be, s az osztrák–svájci közös rendezésű Európa-bajnok csapat tagjaként a kontinensbajnokságon az oroszok, a svédek és a görögök ellen is pályára lépett, csakúgy mint a negyeddöntőben Olaszország ellen, ahol a tizenegyespárbajban értékesítette a büntetőt. A döntőben, amelyben Spanyolország 1:0-ra nyert Németország ellen, 25 percet játszott David Silva cseréjeként. A 2010-es világbajnokságot sérülés miatt kénytelen volt kihagyni, de 2012-ben ismét Eb-aranyérmet nyert, igaz, mindössze 16 percet (tízet Írország, hatot Franciaország ellen) töltött a pályán.

Arsène Wengerrel kezdtük, fejezzük is be vele: a 63 éves menedzser az egyik interjújában a következőket mondta a Transfermarkt szerint jelenleg 22 és 25 millió euró közötti összeget érő Cazorláról: „Öröm nézni őt s azt is, amit a pályán művel. Remélem, hogy Angliában minden fiatal labdarúgó figyeli Cazorlát.

NÉVJEGY

Név: Santiago Cazorla González

Születési idő: 1984. december 13.

Születési hely: Lugo de Llanera (Spanyolország)

Magasság: 168 cm

Mezszáma: 19

Poszt: támadó középpályás

Csapatai: Villarreal B (2003/2004), Villarreal (2003–2006, 2007–2011), Recreativo (2006/2007), Málaga (2011/2012), Arsenal (2012–)

Klub/gól/gólpassz: 355/58/49

Válogatottság/gól: 51/8

Legnagyobb sikerei: kétszeres Európa-bajnok (2008 és 2012), Intertoto-kupa-győztes (2004), az év játékosa Spanyolországban (2006/2007)