2025. április 20., vasárnap
SPORTRA SZÁNT TÁMOGATÁSOK A VAJDASÁGI KÖZSÉGEKBEN (V.)

A gyerekeken van a hangsúly

Sorozatunkban annak jártunk utána, hogy a vajdasági önkormányzatok mennyi pénzzel támogatják a sportot és azon belül is a sportklubokat, illetve ha van, mennyi pénzből működik a helyi sportszövetség. A csókai sportról Segán Melinda önkormányzati sportfelelős nyilatkozott.

Csókán nincs sportszövetség. Ez azt jelenti-e, hogy nincs fizetett sportmunkás sem?

– Nem egészen, ugyanis létezik egy koordinátor, ő irányítja a klubok ügyes-bajos dolgait. A helyzettel azonban nem vagyunk teljesen elégedettek, hiszen Csóka ugyan kisközség, ettől függetlenül 17 sportklubunk működik, s mehetne a munka olajozottabban is.

Milyen sportegyesületek működnek a község területén?

– Majd minden faluban van fociklub. Szanádon most újultak meg. Van két női röplabdaklubunk, külön büszke vagyok a női kézilabdacsapatra, sikeres a karateklubunk, s természetesen meg kell említeni az asztaliteniszt is. A legnagyobb hangsúlyt a gyerekekre fordítjuk.

Csókán szuperligás csapat is van, és más rangban is versengenek a sportolók. Milyen a pénzelosztás?

– A művelődési-oktatási központban vannak kategorizálva a sportok. Kivételt képez az asztalitenisz, amelynek működése közérdek Csókán, s így is vannak kezelve. Kormányos László igazgató intézi ezeket a dolgokat, s az év végén pénzügyi jelentést tesz. Élénken kísérjük továbbá az új sporttörvényt is, amely iskolázott edzőket követel. Nekünk öt ilyen van, de kiválasztunk eszközöket arra, hogy a többiek is továbbképezzék magukat.

Térjünk át a sportobjektumokra. Mire jutott Csókának?

– Sportmunkás vagyok immár tíz éve, s pontosan tudom, mely épületeket kellene adaptálni. Új építményeket sajnos nem tudunk a költségvetésből előirányozni. A helyi közösség sem tud segíteni, mert sok a munkanélküli és nincs helyi hozzájárulás. Az idei tervek között tehát csak adaptációra jut majd, zuhanyozók építésére, tetőjavításra. Az elmúlt években főleg a szabadtéri pályákon végeztünk javításokat.

Egy-egy pályázat mindig segíthet.

– Ezen a téren már van egy pici tapasztalatunk. Számunkra a legnagyobb támasz a tartományi titkárság. Velük igen jó a kommunikáció, így minden évben kapunk valamit. Jelenleg öt klub kapcsán várjuk a segítséget.

Az asztaliteniszező lányok tavaly rájátszás-döntőt játszottak a Szuperligában. Mely eredményeket emelné ki még?

– A karatézók nemzetközi tornákon vesznek részt, s bár nem olimpiai sport, sok gyereket a klubhoz vonzanak. A kézilabdaklubunk Tiszaszentmiklóson működik, és a szövetségi III. ligában szerepel. Sokba is kerül, de fiatal és perspektív a csapat, s nagyon remélem, hogy megmarad, mert egyébként nagy hagyománya van a kézilabdának a községben.

A sportra szánt összeg nem változott.

– Természetesen a klubok finanszírozása a legnagyobb probléma nálunk is, s főleg az edzők juttatásának a megnyugtató rendezése. Valamennyi pénzt kapnak, de a kifizetési móddal vannak gondok. Nagyon sok klubban egykori játékosok vállaltak munkát, de az önkéntesség immár nem elég.

A 2013-as évvel kapcsolatban mivel lenne elégedett?

– Nagyon szeretném, ha sikerülne adaptálni a helyiségeket. A pályák nincsenek olyan rossz állapotban, de az épületek igen. Vannak még jóindulatú emberek, de továbbra is nagy szükség van a donációkra. A karatézóknak sikerült elkapniuk egy házat, s most ott tartják az edzéseket. Kormányos úrral tervbe vettük, hogy meglátogatjuk az összes klubot, s listát készítünk arról, hol mire van szükség.

Csóka                                                                2012                          2013

Költségvetés                                                     337 millió                    471 millió

Sportra szánt összeg                                       3,4 millió                     3,4 millió

Százalékban                                                      1,00                            0,72

Klubok száma                                                    17                               17

Magyar ember Magyar Szót érdemel