2025. április 20., vasárnap
DIÁKSPORT

A lelkes Szentmihályon

A Nagybecskerek melletti, szinte színtiszta magyar faluban volt a Kárpát-medencei Összmagyar Diákbajnokság jubiláris, 10. versenyévadjának délvidéki megnyitója

Pénteken nemcsak jégeső zúdult Nagybecskerek környékére, de Tornádó is volt. No, nem szó szerint, hiszen szerencsére nem ismétlődött meg Torda sajnálatos esete, de a forgószelet most a szentmihályi asztaliteniszklubra értjük, amely a helyiekkel együtt Jónyer István világbajnokot láthatta vendégül, aki Kű Lajossal együtt érkezett a budapesti Aranycsapat Alapítvány küldöttségeként. A kaucsuklabda helyi bűvölői ugyanis a Tornádó nevű klubban versengenek, s tudásukat megcsillantották a legendának is, aki elégedettséggel konstatálta, milyen tehetségeket lehet nevelni egy ezer lelket számláló kisközösségben.

A rendezvényt eredetileg március 15-ére tervezték, de az akkori hófúvás miatt meghiúsult az ünnepség, így most a költészet napja, József Attila születésnapja volt az apropó, hogy Szentmihályon hivatalosan is megnyissák a Kárpát-medencei Összmagyar Diákbajnokság 10. évi rendezvénysorozatát. A már említett budapesti vendégeken kívül jöttek még a versenysorozatban részt vevő magyarcsernyeiek, muzslyaiak és zentaiak, s természetesen ott volt Délvidék koordinátora, Gyólai Zoltán is, aki a fogadtatástól meghatódva, könnyeivel küszködve ismertette az idei programot.

– A versenyek május 24-én Tóthfaluban kezdődnek meg, ahol a labdarúgók és a leánykézilabdázók selejteznek. Június 24-től az általános iskolás labdarúgók Csongrádon, Miskolcon és Diósgyőrben próbálják kiharcolni a döntőt, a középiskolások pedig Jászberényben és Pápán. A döntő június 30-án a Puskás Ferenc Stadionban lesz. A sakkozók, asztaliteniszezők és birkózók október 11-én vagy 18-án Zentán adnak egymásnak találkát. Számukra és a kézilabdázók számára a Sárvár közelében található vépi kastély ad majd otthont a döntő kapcsán, méghozzá november derekán.

Visszatérve Szentmihályra, az ottani asztaliteniszező lányokra tavaly Kőváron figyelhettünk fel. Edzőjük Gombár Róbert, aki ritkán látott lelkesedéssel vezeti a klubot, amely a Vajdasági liga keleti csoportjában harcol a továbbjutásért, s jelenleg a második helyen áll:

– Klubunkba természetesen nem csak lányok járhatnak, de sajnos a fiúkat egy idő után elcsábítja a másik itt létező sportág, a labdarúgás. Ez már több éve így van, bár most is vannak fiúcskák, akik ismerkednek ezzel a sportággal. A lányok szépen fejlődnek, velük kapcsolatban az a legnagyobb gondom, hogy ne engedjenek a csábításnak, ne szerződjenek Nagybecskerekre, hanem maradjanak az anyaegyesületükben, s ott próbáljanak minél jobb eredményt elérni. Némelyiküket viszont nem lesz könnyű itthon tartani, hiszen befejezik az általános iskolát. Ligameccseinket egyébként az iskola csarnokában rendezzük meg, mert nincs fedett sporttermünk – mondja Róbert, közben megmutatja a már tető alatt lévő, de befejezendő sportcsarnokot, amely szabvány kézilabdapálya nagyságú, tehát minden teremsportra alkalmas lesz egyszer, ha elkészül:

– Ha tudnánk, melyik pártba kell belépni ahhoz, hogy segítsenek befejezni a csarnokot, akkor biztos belépnénk. A sportcsarnok egyébként nemcsak azért fontos, mert az asztaliteniszezőkön kívül sok szentmihályi szeretne sportolni, hanem ez a csarnok lesz az egyik fegyverünk arra, hogy ne legyenek osztályösszevonások. Ez továbbá a fő fegyverünk arra, hogy a lányok is a klubban maradjanak, mert jelenleg az az állás, ha bezár az iskola, nem tudnak hol edzeni.

A szentmihályi iskolába egyébként 110 gyermek jár, valamennyi osztály magyar nyelvű.

– Őseink egyesek szerint már az 1700-as években letelepültek errefelé, de sokan jöttek a nagy szegedi árvíz idején is. Ők egyszerű napszámosok voltak, s a földművelés manapság is a fő foglalkozásunk. Híres a szentmihályi fokhagyma, amely I. osztályú, de más konyhakerti növényekkel is foglalkozunk, függően a termőföld minőségétől. A falunak 1400 lakosa volt a legtöbb, jelenleg ezren vagyunk – mondja az egyik házigazdánk, s megmutatják a templomot is, melynek oltárja felett természetesen Szent Mihály arkangyal pillant le ránk.

Az ünnepélyes műsort egyébként a helyi művelődési egyesület állította össze, amely pont József Attila nevét viseli. A kórusa – melyben kitűnt a kiváló hangú Tóth Csaba – mellett az Angelus nevű női kórus is fellépett, és a gyerekek is, akik éneklés mellett szavaltak, de hallhattunk citerazenét is.

A vendégek kiválóan érezték magukat, s Kű Lajos, az említett alapítvány elnöke röviden ismertette a bajnokság történetét, amely évekig ellenszélben működött, de nem szűnt meg, hanem éppenséggel terebélyesedett, olyannyira, hogy idén már a tengerentúli, kanadai, amerikai és ausztrál közösségeket is be akarják vonni.

Az ünnepi műsor után is volt izgalom a művelődési egyesület nagytermében, hiszen pillanatok alatt eltűntek a székek, és asztalok kerültek a helyére, méghozzá pingpongos asztalok, amelyen a helyi, mintegy 20 játékos mutatta be a tudását, s csakhamar köztük volt Jónyer István is, aki hasznos tanácsokkal látta el a fiatalokat.

Közben fantáziát megmozgató illatok erengtek be a konyhából. A helyi vadászok által elejtett őz rotyogott az üstben, amely fenséges lakomának bizonyult, mellé pedig ügyes háziasszony keze által elkészített dobostorta dukált.

Jó volt Szentmihályra látogatni, s reméljük, a jövőben is lesz alkalmunk e vendégszerető faluba ellátogatni. Addig is, az asztalitenisz-versenyeken találkozunk!

Magyar ember Magyar Szót érdemel