Sorozatunkban annak jártunk utána, hogy a vajdasági önkormányzatok mennyi pénzzel támogatják a sportot és azon belül is a sportklubokat, illetve ha van, mennyi pénzből működik a helyi sportszövetség. Zentán a képviselő-testület által elfogadott 2012–2016-os sportstratégiában hiába állt az, hogy a teljes költségvetés három százalékát kell sportra fordítani, tavalyelőtt a képviselők ezt nem szavazták meg.
Ami késik, nem múlik: a sportért felelős személyeknek a 2013-as költségvetés elfogadásakor ezt sikerült kiharcolni, így az év végén szinte bizonyos, hogy a megvalósított költségvetésnek három százalékát a sport kapja majd. Ennek köszönhetően három új edzőt alkalmaztak Zentán, s az ösztöndíjakra is több pénz jut. A sportcsarnok alapkövét 2008-ban tették le, azóta is épül, s a legújabb információk szerint ez év szeptemberére elkészül. A zentai sport helyzetéről Szegedinszki Igort, a helyi sportszövetség titkárát kérdeztük, aki röviden összefoglalta az elmúlt év legnagyobb sikereit:
– A 2012-es évben a legkiemelkedőbb sporteredmények közé a női asztaliteniszezők országos bajnoki címe és a tekézőknek az Európa-kupában szerzett negyedik helye sorolható. Egyéniben Györe László teniszező Orange Bowl-győzelme érdemel külön említést, hiszen ez a torna nem hivatalos ifjúsági világbajnokságnak is tekinthető, valamint László tagja volt a szerbiai ifjúsági válogatottnak, amely ezüstérmes lett az Európa-bajnokságon. Makszuti Anetta az asztaliteniszezők ifjúsági kontinensbajnokságon párosban a dobogó harmadik fokára állhatott fel. A község továbbra is ad válogatott versenyzőket az olimpiai sportágakban: az asztaliteniszezőkön kívül birkózásban a Nemes testvérek, valamint Nagy Tamás, atlétikában Sarnyai Viktor, kajak-kenuban pedig Fenyvesi Abigél – mondta Szegedinszki, aki a 2012-ben megvalósult és a 2013-ban tervezett sportobjektumok felújításáról, építkezésekről a következőket nyilatkozta:
– Tavaly az egyik legjelentősebb felújítás a Népkertben történt, ahol a fedett medencének a tetőszerkezetét cserélték ki, valamint elszigetelték az öltözőket, lecserélték az ajtókat. A Partizan sportobjektumon sikerült újabb javításokat végezni: 2009-ben már történt fejlődés, 2012-ben pedig a kézilabdaklub kérésére sikerült két újabb öltözőt kialakítani, megjavítani a fűtésrendszert. A November 11. Általános Iskola tornatermén nyílászárókat cseréltek, befestették, és a világítást lecserélték. Ezek főleg tartományi és köztársasági pályázatokon szerzett pénzből valósultak meg. Ami a 2013-as évet illeti, nemrég sikerült felújítani a Thurzó Lajos iskola tornatermét, a helyi teniszklub pedig a tartományi sporttitkárság támogatásának köszönhetően felújítja a Tisza Bútorgyárat: tető- és padlócsere, a fűtésrendszer, valamint öltözők kialakítása szerepel a tervben. Ehhez kapcsolódva van egy ígéret is Novak Đoković menedzsmentjétől, hogy amennyiben a betonburkolatot sikerül helyrehozni, akkor ők egy olyan borítást adományoznának Zentának, amilyet a US Openen használnak.
Az épülő sportcsarnok átadásával kapcsolatban eddig mintegy tíz dátum jelent meg. Melyik a legújabb?
– Szeptemberre ígérik, azonban ez nagyban függ a támogatási pénz beérkezésének ütemétől. A tervek szerint néhány klub, főleg a csapatlabdajátékok, leköltöznének, így az ő épületeik fenntartásának a költsége jelentősen csökkenne, s a sportszövetség is a sportcsarnokban található irodákban működne. A Népkertben található épület átadásán kívül az idén a felsőhegyi iskola tornatermét szeretnénk még felújítani.
Decemberben három új, a zentai önkormányzat által fizetett edzővel nőtt a községben dolgozó trénerek száma. Az ő szerződésük meddig érvényes, s bővülhet-e a lista a jövőben?
– Tavaly az edzők a sportszövetség fizetési listájáról átkerültek a klubok listájára, így a sportszövetségben kilenc főállású foglalkoztatott maradt. A kajakozókkal, a kézilabdásokkal és a sakkozókkal dolgozik január óta főállású edző, s velük a szerződés egy évre szól, de mivel a sportstratégia 2016-ig szól, így itt visszafejlődés nem várható, s bízok benne, hogy az új edzők majd jól végzik a dolgukat. Inkább bízunk az előrelépésben, mindenféleképpen szeretnénk a fizetett edzők számát növelni. Reményeink szerint a következő évben tíz fizetett edző lesz majd, vagyis még egy klub kapna edzőt, akinek a fizetését az önkormányzat állja.
Nemrég a sportstratégia megvalósulását követő bizottságon belül létrejött egy újabb, hármas létszámú bizottság, amely az edzők munkáját ellenőrizte, megtekintette az edzéseket. Gondok voltak ezen a téren?
– Zsíros Jankelić Anikó, Simonyi Zoltán és én jártuk körbe, elsősorban az önkormányzat által fizetett edzőket kerestük fel, belenéztük a tréningbe, elkértük az edzéstervet. Nem volt gond, ez csak egy ilyen elemzés volt, amely alapján készítettünk egy összegzést, amit megkapnak a bizottsági tagok.
Szerbiában egyre nagyobb teret kap az iskolai sport. Már a 2011-es tervben szerepelt az iskolai bajnokságok megszervezése, azonban erre nem került sor.
– Az új iskolai idényben, vagyis szeptembertől az alsósoknak és a felsősöknek is indul ez fajta versenyrendszer. Az 1–4. osztályosoknak ügyességi versenyeket szervezünk nyolc tagú fiú-lány csapatoknak, míg az 5–8. osztályosoknál meglátjuk, hogy ki melyik sportágat választja az iskolában, s az alapján szervezünk mérkőzéseket. Osztályok közötti, majd pedig iskolák közötti bajnokságot tervezünk, amelyeknek a lebonyolítása ligarendszerben zajlik majd. Talán ide sorolható még a helyi Testnevelő Tanárok Egyesületének kezdeményezése, melynek a lényege, hogy a munkanélküli tornatanárok, vagy azok, akiknek nincs ki az óraszáma, útmutatást, segítséget adnának az alsó osztályos tanítóknak egy tornaóra megtartásában. Az önkormányzat erre a programra zöld fényt adott, s már csak az egyeztetés maradt hátra az iskolákkal.
Zenta |
2012 |
2013 |
Évi költségvetés |
737 millió |
850 millió |
Sportra szánt összeg |
20,42 millió |
25 millió |
Százalékban |
2,77 |
2,94 |
Klubok támogatására |
8,62 millió |
10,78 millió |
Sportszövetség működésére |
5,77 millió |
6,12 millió |
Klubok száma |
34 |
34 |