2024. november 6., szerda

Az angol font beszél, a többiek…

A Real Madridból nagyon hiányzik egy Puskás Ferenc (jobbról) és egy Di Stefano (balról) tudású játékos
A szigetország a múlt hetekben nagyon finomra őrölt borsot tört a kontinens orra alá! Amellett, hogy fonttal fizet továbbra is (bár tagja az EU-nak), világosan megmutatta, immár harmadik éve egymás után, hogy nemcsak kitalálta a labdának a rúgását, hanem annak a leghatalmasabbja lett, a BL nagymesterévé vált, hála a világ legjobbjainak, akik klubjaiban a csillagokig érő összegekért művészkednek. Legyen itt nyomban elmondva, hogy az Arsenal kezdőcsapatában nem volt angol(!), a Liverpoolban kettő, a Chelsea-ben három és a Man. Unitedben hat! Nem csoda tehát, hogy „Európa jobbik fele angol”... Mármint a labdarúgó-BL negyeddöntőjének részt vevői klubjai, név szerint a Liverpool (1:0 és 4:0), a Man. United (0:0 és 2:0) a Chelsea (1:0 és 2:2) és az Arsenal (1:0 és 0:1) – 7:6 büntetőkkel. (Zárójelben a két meccs eredményei). Jómagam fogadtam a négy angol csapatra! Sajnos nem arra, hogy továbbjutnak, hanem hogy győznek. Tehát odalettek a mind kevesebbet érő dinárjaim... de ne filléreskedjünk. Rajtuk kívül versenyben van még a negyeddöntőben két spanyol, egy-egy német és portugál klub is – név szerint a Barcelona, a Villarreal, a Bayern és a Porto.

Kezdeném egy önkéntes fejmosással. Két hete az volt a címem, hogy Szégyen és gyalázat! Ez a Real–Liverpool meccsre vonatkozott egyebek között. Valóban bosszantóan rossz volt a játék. A visszavágóra bizakodva ültem a tévé elé, de azzal az elhatározással, hogy ha még egyszer úgy játszik a Liverpool, mint Madridban, akkor ezt a klubot is a feketelistámra teszem! Már az első percekben Cassilasnak köszönheti a Real, hogy nem volt egy-két esetben a labda a hálóban! Ragyogóan játszotta Benitez csapata, úgy, ahogy azt elvárta az állandóan éneklő telt ház: lerohanták és az egész játékidő alatt intelligens letámadást játszottak. S ki volt a „hóhér”, ugyan ki lehetett volna (pontosabban mondva: kik), mint a spanyol Torres, kétszer a sérülésből felépült Gerrard és továbbá a kevésbé ismert Dossena. A kilencszeres BL-győztes királyi csapat inkább egy csoport sürgölődő takarítónőre emlékeztetett, mint a nagy Realra, sehol egy Di Stefano, Puskás, Gento s hozzájuk hasonlítható labdaművész! Ilyen tűzijátékot azonban a sok hazai bukdácsolás után talán a legnagyobb és legelfogultabb szurkolók sem vártak Gerrardéktól! Ezek közé tartozok én is. A sikeresebb hazai szereplés érdekében van egy ötletem, melyet a jegyzetek végén tárok az olvasók elé.

Egy-két dolgot a BL jövőjéről. Minden a sorsolástól függ. „Igazságos” volna, ha a négy angol egymásnak esne, de ez ne történjem meg a Barcelonával és a Bayernnel! Már meg is mondtam, hogy mit szeretnék – ha két angol klub (bármelyik kettő!) a ragyogóan játszó spanyol és német csapattal találná magát szembe. A Barcelona 6:3-mal, a Bayern pedig BL-csúccsal (12:1) jutott a Lyon, illetve a Sporting tetemén a negyeddöntőbe.

Putyin sikeresebb, mint Sztálin!

Lassan kibújik a szög a zsákból, azaz hogy mi mindent kaparintott meg a Gazprom ebben a kis országban. A napokban a NIS-Gazprom emberei elzárták az óbecsei Mladost Sportközpontban a termálvízfűtést! Tehát nincs meleg víz, nincs sport! Gondolt volna valaki is arra – hisz ez lett volna a kötelességük! –, hogy a víz is, meg a föld is, melyet a NIS valamikor feltárt, meg amit a járművei letaroltak, elpusztítottak, kőolajat keresve, orosz kézbe kerül?! „Örök hálával” tartozik e nemzet mindezért a Koštunica–Ilić duónak. Azt, ami nem sikerült Sztálinnak (de mégis sok ezer ember itta meg a levét, többek között a Goli Otokon), Putyin vér nélkül valósította meg. „Elfoglalta” Szerbia egyik lényeges iparágát, s mindazt, amit ez a megacég – joggal vagy jog nélkül – magáénak tekintett. A termálvizet is?! S ha ez úgy igaz, akkor minden kút goszpogyin Putyiné, hiszen majdnem minden kutat a FSZRJ-ben a NIS fúrt. Erre (is) volt felszerelve. Nem lepne meg, ha nemsokára a többi egykori tagállamokban is követelné a „maga 51%-os részét” a Gazprom, különösen, ha gázvezetéke területükön is átmenne.

Remélem, hogy a kanizsai fürdőre senki nem foghatja azt, hogy a NIS jóvoltából jött létre! Hisz 1909-ben Grünfeld Herman működtette már a fürdőt. Tehát pont száz éve. Akkor még nem létezett semmiféle NIS, de még SSSR sem! S bármennyire hókuszpókuszolnak politikusaink meg a muszkák, abban az időben Ókanizsa az Osztrák–Magyar Monarchiában volt. Tehát nincs, nema, nyet! De ki tudja, hátha van valami állami titok a Népkertben lévő fürdővel kapcsolatban is, mint ahogy a mocskos szájú Ilić Horgos–Požega koncessziójával volt, ami évekre visszavetette Vajdaság fejlődését.

Szabadalmaztatom ezt az ötletet

A Liverpool egy nagyon furcsa betegségben szenved: mindent meg tud nyerni, csak az angol bajnokságot nem! Persze ez nem áll, mert Anglia bajnokságát senki nem nyerte többször, 18-szor, mint éppen ők. De 1990/1991-től, amióta a Premier League néven megy a bajnokság, s az már majd két évtizede, az anfieldi klub sosem ért elsőnek célba! Azóta szinte mindent megnyert, BL-t, UEFA-kupát, angol kupát és ligakupát (mindkettőt háromszor), Community Shieldet (előtte Charity Shield) kétszer... tehát volt siker. De ha az idén a Man. United nyeri a bajnokságot, akkor beéri a Liverpoolt, tehát Beniteznek mennie kell! Kell-e? Szerintem maradnia kell, hogy a nemzetközi porondon biztosítsa a megfelelő szereplést, hisz ő nyerte a Bajnokok Ligáját, de mellé kell egy olyan szakember, aki csakis az angol bajnokságra összpontosítaná minden erejét, tudását! Teljesen tisztában vagyok azzal, hogy nyomban azt a kérdést teszi fel minden edző, de egyebek is, hogy kinek a szava volna az utolsó. Mert valakié kell hogy legyen, ha nem tudnak megegyezni. Kedves kollégák, nemcsak tanítani kell a csapatmunkát, hanem gyakorolni is. S egyébként is: több szem többet lát. De az is bizonyos, hogy ha ezer dologra kell odafigyelni, előbb-utóbb valamit elvét az ember. Persze bizonyos pillanatokban, azaz hetekben, amikor nemzetközi mérkőzései vagy éppen kupameccsei vannak a csapatnak, akkor a (M)indenkori (B)enitez óhajainak volna nagyobb súlyuk, mint az „angol szakértőnek!” Lehet, hogy az MB-nek kellene adni a kupameccseket is, ezáltal mindkettőjüknek majdnem azonos számú mérkőzés főszerepe jutna. Természetesen a „szabadnapos” edző is ott lenne minden találkozón és aktívan kivenné részét a munkából. S talán a legfontosabb, hogy az előkészületek előtt mindent papírra vessenek. (A működtető alapanyagot már készítem. Hahaha.) A klub igazgatóságának jóváhagyása után mindenki végezné az előkészületi terv alapján reá eső munkát, és a lehető legnagyobb odaadással, példát mutatva a játékosoknak, a maximumot nyújtanák a klub sikereiért. Teljesen tisztában vagyok én azzal is, hogy a játékosok minden bizonnyal megpróbálnák kihasználni a két szakember és segédjeik között létező vagy kigondolt nézetkülönbségeket... esetleg hiúságukat!

Szent isten, el tudja valaki képzelni, hogy Murinho valakivel egyenrangú?! Vagy inkább fordítva?

Tehát van-e ennek az ötletnek bármilyen reménye a szabadalomra? Persze hogy van, de az nem jelenti, hogy a klubok megrohannak és eszeveszetten veszik szabadalmamat. S az sem egészen biztos, hogy egy ilyen ötletet egyáltalán lehet szabadalmazni. Nos, így állnak a dolgok.

De az most tuti, hogy Benitez mestere a kupameccseknek.

Utószó: Nem jött válasz Ronaldótól. De az a fejes gól a Mourinho által vezetett Inter kapujába valamennyire mentesíti, de nem oldozza fel „bűnei” alól.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás