2024. november 6., szerda

Focibordély a Marakanán (is)

Kimondhattam volna ezt sokkal szabatosabban is (mint például kupleráj), vagy az érzékeny lelkületű lektorok óhaja szerint (nyilvánosház), de egy sem elég erős ahhoz, ami az utóbbi napokban, hetekben történik a legsikeresebb szerb labdarúgóklub székházában, a Marakanán, de ugyanúgy a Vojvodina berkeiben is.

Hol is kezdjem? Talán ott, hogy mindkét klub bajnokságot ígért szurkolóinak! Kiknek? Azoknak, akik minden hétvégén riadóztatják a rohamrendőrséget? És „játszadoznak” is velük! Azoknak, akik a legocsmányabb szitkozódásaikkal elijesztik a jobb érzésű labdarúgó-szurkolókat?! Ezeknek akarnak (akartak) hízelegni az új vezetőségek? Mert alakult új vezetőség mindkét klubban, már csak azért is, mert a múlt évi ígéretek sem jöttek be. Meg voltak letartóztatások is, mégpedig látványosak. Tehát kellettek az új emberek. S azok pénze. S akkor jöttek az új játékosok...

Leginkább azzal a megfontolással, hogy a fent említett „munkaszervezetben” nem az ágyakat kell változtatni, hanem... de a madámok maradnak. Ennél a két klubnál ilyen szempontból is átjáróház van. De még milyen huzatos mindkét nyilvánosház! A legérdekesebb, hogy mindkét klubban azokat az embereket tartják a „következőknek”, akiket egyszer már elzavartak a „szurkolók” – név szerint a letartóztatott, de most szabadlábon lévő Džajićot és az ugyancsak letartóztatott, de ugyancsak szabadlábon védekezhető Buturovićot. A sok változásban marad minden a régiben. Itt (és nem csak ebben a szakmában) ez már így szokott lenni ebben a kis országban.

Óhajaim fele meghallgattatott

Tegnap délben szokatlan helyen voltam – a tv előtt. Minden más esetben ebben az órában – pontosan – a kutyákat etetem. Akit a BL érdekel, nagyon jól tudja, hogy miért kapták el a kutyák 5 perccel hamarabb a nekik járót. Sorsolás volt, az, hogy ki kivel kerül össze a sikeres nyolc klub közül. A jegyzőkönyvemben így láttam a párosítást: két angol csapat biztos szembekerül egymással, egy angol spanyol csapatot, a negyedik angol pedig német ellenfelet kap, a másik spanyol a portugálokkal vív meg.

Nos a page-frizurás Bruno Conti, Róma polgármestere (ott lesz a döntő), az egykori válogatott a következőképen párosította a csapatokat: Villareal–Arsenal, M.United–Porto, Liverpool–Chelsea és Barcelona–Bayern. Micsoda mázlija van Sir Fregusonnak, szinte máris a döntőben érzi magát! Persze azért nem szabad elkotkodácsolni a dolgokat, mert lehet, hogy a Porto Mourinho nélkül is képes nagy dolgokra. Hát még az Arsenal! A másik két találkozó bármelyike megfelelne döntőnek is! Sajnos a négy kiválóságból csak egy juthat el az örök városba! Hogy melyik? Részemről csakis egy, mégpedig a Liverpool. Tudom, hogy a többség a Barcára tesz, és az sem volna meglepetés, ha a másik két csapat „szerencsével” a fent említett kettő elé lopakodna... Mert nem mindig az esélyesek győznek! Tény az, hogy ragyogó meccseket fogunk látni, mert most már nincs lehetőség semmilyen spekulációra.

Lila és borzasztó

A divat titkát mindenkinek ismernie kellene, mert akkor az emberek kevesebbet bosszankodnának és a fejük sem szédülne. A „titok” ugyanis a következő: a nők éveken keresztül minden szezon végén egy hatalmas hordóba teszik ruháikat (nevükben persze ezt leginkább néhány „meleg” férfi teszi!), s amikor megtelik a hordó, befedik, felfordítják, kiütik a fenekét… s lám, két-három, vagy esetleg négy év után itt az új divat!!! Kétségtelen, hogy ezek a divattervezők néha-néha ráhibáznak valami újra is. A múlt években a köldökfitogtatás volt a női divat fő eleme. (Mondanom sem kellene, hogy ez csak Nyugaton újdonság!) Természetellenes lett volna, ha ebből a trendből „kilógtak” volna a teniszezőnők. Dehogy tettek ők ilyen „divat-istenkáromlást!” Ó, dehogy! Inkább magukhoz ragadták a kezdeményezést. Emlékeznek a molett Golovinára, akinek a tizenéves leánykákra jellemző kis hurkái kitelepültek a nagyon sekély sportnadrágra? De nemcsak ő húzogatta azt állandóan fel, hanem szinte mindenki, különösen a jó étvágyú Bartoli, Petrova és a bájos, kislányos Ivanović, sőt Davenport is, aki közelebb volt már a harminchoz, mint a húszhoz. Szafina nem tartozik (tartozott) a divathajhászok közé, de a sportszer- és ruhagyártók nem kérdeztek senkit: „a mi istállónkhoz tartoztok – ez van, ezt kell szeretni”! És persze hordani is! Igaz, Szafina azzal is rontott a dolgon, hogy a sporting alatt alsót is hordott, ami nagyon csúnyán gyűrődött kis pocakocskáján. Azóta azonban a pocakocska is és az alsó ing is eltűnt… de az a remény is, hogy listavezető legyen.

Hogy mi volt az indíték, vagy ki, talán nem is fontos, de tény, hogy az ízléstelenségnek majdnem teljesen vége lett, jöttek és győztek a ruhák. Különfélék, színben és szabásban. Egymást utánozva túl akartak tenni mindenkin. Mert minden megavállalat azon munkálkodik, hogy ő legyen az első, az ő modelljeit vegyék… Ezért vannak az agyonfizetett manökenjeik, ezért kell az Adidas ruháit viselni Ana Ivanovićnak, bármennyire is lila és bármennyire is eltorzítja mellkasának ragyogó díszeit. S hogy nem azt a zöldeskék ruhát hordja, mely úgy áll rajta, mintha vele született volna, arra csak két magyarázat lehet. A lilát, a borzasztót azért kell hordania, mert vagy még nem kelt el minden darab ebből, vagy pedig vadul veszik! S mivel nem dinármilliókat kap ezért, neki az a kötelessége, ha szereti, ha nem, hogy HORDJA!

Van azonban egy olyan megoldás is, hogy azt hordjon, amit akar, sőt kérdezzék, mit szeretne: nyerjen még egy-két Grand Slamet!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás