A Kárpát-medencei összmagyar diákbajnokság kapcsán idén is Kőszegen járhattunk, s idén is alkalmunk volt találkozni Farkas Ágnessel, a magyar válogatott egykori klasszis átlövőjével, akivel a csapat az olimpiai ezüstéremig jutott, egy történelmi meccsen kikapva a dánoktól. Ágival ezúttal a holnap kezdődő szerbiai Európa-bajnokságról beszélgettünk.
• Hollandia lemondta az Eb-szereplést, és helyére Szerbia lépett. Mit szólsz a változáshoz?
– Annak örülök, hogy Szerbia kapta a rendezés jogát, kezdjük ezzel. Hollandia döntését nem szeretném kommentálni. Én annak idején részt vettem már egy holland szervezésű kontinensbajnokságon, s ott ez nem volt annyira népszerű, meg a rendezéssel is komoly bajok voltak. Déli szomszédaink sokkal lelkesebben és gördülékenyebben szervezik meg ezt a bajnokságot.
• Szerinted mennyire jó az a magyar válogatottnak, hogy norvég edzője van?
– Nehéz erről nyilatkozni, hiszen két oldala van az éremnek. Van, amit igen pozitívan lehetne értékelni, van, amit a negatív oldalra lehet tenni. Én játékoscentrikus vagyok, s azt tartom, hogy egy-egy meccset mindig a játékosok döntenek el, a pályán dől el az eredmény. Természetesen a jó játékhoz jó felkészítés szükséges. Bízom abban, hogy a norvég szakember olyan légkört tud kialakítani a válogatott körül, amely arra ösztönzi a játékosokat, hogy előbbre kerüljenek a nemzetközi élvonalban.
• A norvég csapat a világ legjobbja. Erről még vitatkozni sem lehet, hiszen regnáló olimpiai, világ- és Európa-bajnokok. Meg lehet-e tanítani a magyarokat, hogy a norvégokhoz hasonlóan játsszanak?
– Lehetséges, hogy az a cél, közelítsünk a legjobbakhoz. Nem a kézilabdaszakmát kell megtanulni, hiszen a 70-es és 80-as években ők jártak hozzánk elsajátítani a játék titkait. Nem tudnak a norvégok többet, mint a magyarok, hanem más mentalitásúak, másként motiválhatók, más a hozzáállásuk a győzelem kérdéséhez. Ezt kell megtanítani a magyar játékosoknak.
• A magyar közvélemény java dobogós helyezést vár a lányoktól. Mennyire reális ez, hogyan látod a mostani csapatot?
– Nehéz ezt megítélni, mert számos összetevője van. Hogyan rázódnak össze, milyen a felkészülés utolsó hete, a társaság mennyire harap a pályán, és hogy tud lépésről lépésre fejlődni, haladni egy világversenyen. A közvélemény mindig aranyat akar, ez természetes. Nehéz most megjósolni, hol végeznek a lányok. Reményeim szerint minél rangosabb helyen.
• Hogy látod, mely posztokon kell még csiszolni?
– Szerintem minden poszton kell csiszolni. Most egy jó átlagos társaság van, amelyből ki lehet hozni a maximumot egy jó felkészítéssel. Jelenleg talán nincs minden posztra klasszis tehetségünk, így véleményem szerint most csapatként kell összefogni a gárdát, és egy jó kis kohézióval előre lehet lépni.
• Úgy tűnik, idén is a Győr a legerősebb csapat a BL-ben. Mennyire segíti a válogatott dolgát az a tény, hogy azért jó munka folyik a klubcsapatokban?
– Ez nagyon kell ahhoz, hogy nyugalom legyen az országon belül. Fontos, hogy a klubok egy olyan hátteret biztosítanak a játékosoknak, hogy azok aztán gondmentesen készülhessenek a válogatottban. Ez a mi időnkben is így volt, s meg is hozta az eredményét.
• A norvégok az olimpiai győztes csapatukból ötöt otthon hagytak. Megszorítható ez a norvég csapat?
– Ez nehéz kérdés. A norvégok mindig abban a legjobbak, hogy olyan játékosokat hoznak a versenyekre, akik éhesek a jó eredményre, a győzelemre, a bizonyításra. Annyira motiváltak, hogy néhány játékos kiesése nem jelent gondot nekik, mert olyan lányok jönnek a helyükbe, akik tökéletesen beépíthetők a csapatba. Mindezt figyelembe véve szerintem most sem lesz méltó vetélytársuk.
• Vannak a hagyományosan jó csapatok, Magyarország, Dánia, Románia, Oroszország, Franciaország… Milyen mozgásokat látsz te a női mezőnyben?
– Az európai mezőny mindig nagyon kiegyensúlyozott, s mára még jobban kiegyenlítődött. Látjuk a Bajnokok Ligájában, hogy a csapatokban már minden nemzetiségű játékos van. Azt lehet mondani, hogy aki elkap egy jó fonalat, az nyerhet meg egy Eb-t. Nehéz latolgatni.
• Te eljössz Újvidékre?
– Ha minden úgy alakul, és jól játszanak a lányok, akkor biztosan átlátogatok!
• Végül rólad valamit. Hogy haladsz a szombathelyi munkáddal?
– Lassú víz partot mos. Építgetjük a csapatot, próbáljuk megszerettetni a női kézilabdát Vas megyében.
