Újvidék tanult a januári férfikézilabda-Eb tanulságaiból, Újvidék felkészülten várta a 10. női Eb rajtját a C csoportban. Nem tolakodó, de erős csendőri jelenlét gondoskodott a kontinensviadal biztonságos kezdetéről (a SPENS parkolóit kordonokkal lezárták), hiszen újra – csakúgy mint a férfi-Eb-n – a horvátok kerültek ebbe a csoportba. Nem véletlen, mert a magyarokkal együtt így szinte garantálták volna a telt házas lelátót, amelyet a szervezők a biztonság érdekében 6000 férőhelyesre szűkítettek, nyugati szomszédunktól azonban kevesen (alig) jöttek, mert szövetségük provokációtól tartva a távolmaradásra kérte fel őket. Így aztán valóra vált a horvátok „rémálma”, a magyarok tényleg „hazai” környezetben játszhattak, hiszen a szépszámú magyarországi szurkolósereg mellett a vajdasági magyarok közül is sokan kíváncsiak voltak a meccsre.
– Figyelem, figyelem, minden egységnek! A sportcsarnokba biztonsági okok miatt csak szerb nemzeti lobogót lehet bevinni! – hangzott el talkie-walkie-n a parancs a páncélba beöltözött csendőröknek. No, ebből botrány lesz … – állapítottuk meg a magyarországi kollégákkal a helyzetet. Nos, jelentjük, mindebből nem lett semmi. Már a meccs előtt másfél órával Bükfürdő, Zsira, Moson, Diósgyőr, Kisbajcs, Siófok, Ráckeve, Kecskemét, Beremend, Csongrád, Törökszentmiklós, Mezőkövesd, Tompa… és a Hajrá, magyarok! feliratú zászlók lengtek a címeres piros-fehér-zöld lobogók mellett!
A sportcsarnok nem telt meg, de így is 1000-1200 torok énekelte a magyar Himnuszt. A horvátok elleni meccsen a Herr, Vérten, Görbicz, Szamoránsky, Szekeres, Kovacsicz, Tomori összetételű magyar csapat kezdett, s a csapatkapitány Görbicz két góljával. A teljesen tartalékos horvátok azonban nem adták meg magukat, s a magyar védelmi hibákat kihasználva vezetéshez is jutottak. Bøhn ezt nem is nézhette jó szemmel – a 14. perc elején időt kért. Ezt két magyar gól követte, de sajnos a kapufa többször is ellenfélnek bizonyult, s loholni kellett a horvátok után. Ez a 23. percig tartott, amikor Kovacsicz gólja vezetést ért, de nem sokáig, mert Lovrić találatával ismét a sakktáblásoknak állt a bál. Így is maradt ez az első harminc perc végéig, 15:14-re vezetett Horvátország.
A folytatás sem kezdődött jobban. Kihagyott helyzetek, fölé lövések jellemezték a magyar csapat játékát, s Szekeres kiállítása – meg Peraica találata – a 42. percben 21:16-os horvát vezetést hozott, holott 16:15-re még a magyarok vezettek. Ezt logikus Bøhn-időkérés követte, meg négy magyar találat. A 0:4-es sorozat után Canjuga kért egyperces pihenőt, de túlságosan nem tudta megtörni a rivális lendületét: a 22. per elején ismét egál volt, egészen 26:26-ig, amikor Szucsánzski nem dobta be a hetest, majd lépéshibát vétett, s ez végzetesnek bizonyult. Elez betalált, Görbicz hetesből egyenlített, de Peraica utolsó pillanatokban elengedett lövését Kiss elsőre hárította, utána azonban a kezére pattanó labda becsordult, és 28:27-re nyertek a horvátok.
Nagy meglepetés ez a nyolc játékosát, köztük a legjobbjait nélkülöző horvátok részéről, és óriási csalódás a magyaroknak, akik az Eb előtt meglepetést emlegettek. Az lett…
A mérkőzés legjobbjainak egyébként egyik részről teljesen megérdemelten a 9 gólos Maja Zebićet választották meg, a másik oldalról viszont egy kicsit érthetetlenül Rédei-Soós Viktóriát, aki nem játszott rosszul, de Tomori Zsuzsanna azért mégiscsak kilenc alkalommal volt eredményes.
Papírforma
Erősen közepes játékkal mutatkozott be Spanyolország és Németország
A Spanyolország–Németország mérkőzéssel megkezdődött az Eb újvidéki programja. Az álmosan induló meccs első kézzelfogható előnyét a spanyolok harcolták ki, ám Steinbach átlövésével ismét kiegyenlítődött a játék, sőt 7:6-ra el is húztak a németek. Ekkor megint az ibériaiak erősítettek, s visszavették a vezetést, majd megint egyenlítés – s így ment ez a 28. percig, amikor a honosított „német” Nadgornaját kiállították, s újra két góllal húztak el a spanyolok. Egy perccel az első félidő vége előtt német időkérés következett, szépítés, majd spanyol időkérés, de az eredmény már nem változott: 13:12 a spanyoloknak.
A fordulás után a németek kezdtek jobban, Nadgorjana és Steinbach góljával átvették a vezetést, de ekkor ismét kezdődött minden elölről: 15:15, majd 16:16, de aztán Zapf góljával már kettővel vezettek a németek. Újra spanyol percek következtek, Martin góljával 18:18 lett, s érezhető volt, hogy itt, a 47. percben törik meg a német lendület, mert kiállították Wohlboldot, s csak Woltering kapusnak köszönhetően tartották magukat, meg azoknak a sorozatos technikai hibáknak, amelyeket ellenfelük a támadásokban vétett. A tapasztaltabb spanyolok azonban állhatatosak voltak, Zapf büntetőt rontott (igaz, szintén hét méterről Cabral is a kapufát találta el), Martin viszont betalált, s négy perccel a lefújás előtt 21:18-ra elhúztak a sárga-pirosak. Erre már nem volt megfelelő válaszuk a németeknek, s ezzel tulajdonképpen a papírforma érvényesült.
A mutatott játék jó jel a magyaroknak, hiszen a németek 6:0-s, illetve a spanyolok 5:1-es védekezése kijátszható, lomhácska támadásaikra pedig vissza lehet zárni. De az már egy másik történet lesz…
A végeredmény 23:20 lett Spanyolország javára. A spanyoloknál a 7 gólos Martin, a németeknél pedig a szintén hatszor betaláló Steinbach volt a legeredményesebb, s pont e két játékosnőt választották meg csapataik legjobbjainak.
