2025. április 20., vasárnap

A statisztika alapján a magyarok az esélyesebbek

X. NŐI KÉZILABDA-EB

Újabb sorsdöntő mérkőzéshez érkezett a magyar válogatott a Szerbiában zajló női kézilabda-Eb-n, ahol a II. középdöntős csoport 2. fordulójában Romániával találkozik. A képlet egyszerű: amennyiben a magyarok nyernek, valószínűleg csoportmásodikként az elődöntőbe jutnak, vereség esetén pedig meg kell várni a 3. forduló eredményeit, mert még akkorra sem hal meg minden remény.

Szucsánszki Zita nyolc gólt lőtt Montenegrónak – Románia ellen is nagy szükség lesz a találataira (Ótos András felvétele)

Karl Erik Bøhn szövetségi kapitány koncepcióját nyilván megzavarja, hogy Tomori Zsuzsanna vasárnapi kiállítása után „bemutatott” a szurkolók (hivatalos személyek?) egy csoportjának, mert az EHF első fokon egy meccsre eltiltotta a fegyelmezetlen átlövőt, s bár a magyar szövetség fellebbezett a döntés ellen, elenyésző az esélye annak, hogy az európai szövetség megváltoztatja a döntését. A szövetségi kapitány Vincze Melinda helyett Triscsuk Krisztinát jelölte a keretbe.

Ezen játékosok hiánya biztosan érezhető lesz a rangadón, hiszen Tomori például a 30 gólos montenegrói Katarina Bulatović mögött 27 találattal a második helyen áll a góllövőlistán, Görbicz pedig ezen a listán 20 góllal úgy az ötödik, hogy a montenegróiak ellen nem is játszott. Ami erősen a magyarok javára billenti a mérleg nyelvét, az a statisztika: a két csapat eddig 89-szer találkozott, s ebből a magyarok 49-szer győztek, 31-szer kikaptak, s 9 alkalommal volt döntetlen. Legutóbb október 7-én Nagyváradon, a Kárpát-kupán 26:20-ra a románok nyertek, de a felkészülési időszak mindig egy más történet, abból messzemenő következtetéseket nem lehet levonni, főleg annak a tudatában, hogy az egyébként erős románok igenis valamilyen fóbiában szenvednek, amikor egy tétmérkőzésen a magyarokról van szó.

Pontosztozkodás az orosz–németen

A II. középdöntős csoport 1. fordulójának utolsó mérkőzésén Oroszország és Németország 26:26-os döntetlent játszott, s ez az eredmény azt jelenti, hogy mindkét csapatnak elszálltak az elődöntős esélyei. A mérkőzésen ismét a németek kezdtek jobban, s a 38. percben már hattal is vezettek, de a hátramaradt 22 percben csak 3 gólra voltak képesek(!), s ezt az oroszok ki is használták. A mérkőzés legjobbja a 9 találatig jutó Steinbach volt.

A románoknál egyébként Aurelia Bradeanu az eddigi legsikeresebb góllövő, s 19 találatával a lista hatodik helyén áll, de kiemelhető még a tapasztalt Julia Curea, Paula Ungureanu és Adriana Hechita, akik valamennyien az Oltchim Vâlcea játékosai, s kiváló köztük a pályán történő együttműködés.

A magyar csapat kezdőfelállása kérdőjeles, de igen biztató tény, hogy a montenegróiak ellen csapata talán legjobbja a Görbicz helyére beállt Klivinyi Kinga volt. A 20 éves játékosnő bátran tört a kapura, s ötletesen szórta a labdákat a beállósoknak, tehát lehet rá építeni. Amit negatívumként említenénk meg, az mindenképpen a tapasztalt, 29 éves Kovacsicz Mónika játéka, aki az előző meccsen még a legjobb pozícióból sem tudott betalálni. Bøhnnek erre megoldást kell találnia, mert szélsők nélkül szinte lehetetlen nyerni.

A mérkőzés 20.15-kor kezdődik a SPENS sportcsarnokában.

Magyar ember Magyar Szót érdemel