Dragan Adžić montenegrói szövetségi kapitány tegnap ünnepelte 43. születésnapját, s csapata a lehető legszebb ajándékkal lepte meg: a Szerbiában zajló női kézilabda-Európa-bajnokság utolsó középdöntős csoportmeccsén egy elég furcsa összecsapáson nyert Spanyolország ellen, s ezzel csoportelsőként jutott az elődöntőbe, tehát elkerülte a címvédő Norvégiát. A déliek jól kezdtek, 8:3-ra is vezettek, de az első félidő további része már az ibériaiaké volt, akik megfordították a mérkőzést, és háromgólos előnnyel vonultak pihenőre. A folytatás sem volt különb, hiszen a 40. perc tájékán, 20:15-nél támadhattak, de ezután egy teljesen felfoghatatlan rövidzárlat állt be náluk, mert a sorozatos
Ótos András felvétele
emberelőnyüket végül úgy zárták, hogy Montenegró kiegyenlített, s a meccs végéig már azt csinált, amit akart, hiszen a spanyolok 20 perc alatt három gólra voltak képesek, ami azt jelenti, hogy az olimpiai bronzérmesek 27:23-as vereségükkel még az 5. helyért sem játszhatnak.
A magyar–orosz párharc tehát annak tudatában kezdődhetett meg, hogy a csoport nagy kérdése már eldőlt, Karl Erik Bøhn csapata mindentől függetlenül másodikként jutott a legjobb négy közé, így a fontosabb az oroszoknak volt, akiknek hat góllal kellett nyerniük, hogy csoportharmadikként az 5. helyért küzdhessenek.
A meccs talánya tehát a motiváltság volt. Egyik oldalról Bøhnnek lehetősége adódott egy kicsit kombinálni a csapatot, s ehhez képest klasszikus irányító nélkül kezdték a meccset, meg a visszatért Tomori góljával, amire Kuznyecova mindjárt válaszolt is. Másik oldalról érdekes volt szemlélni, az új szövetségi kapitány, Vitalij Krokin (a 13 év után leváltott Jevgenyij Trefilov segédje volt a válogatottnál) miként irányítja a tapasztalt, többszörös világbajnokokból és teljesen újoncokból összekovácsolt gárdáját. Amikor aztán a 14. percben az oroszok 7:5-re elszakadtak egy picit, felkelt a kispadról Görbicz és Klivinyi, de különösebben nem változott a játék képe, egyszerűen nem volt tűz a magyar csapatban. Ennek eredményeként a 27. percben már 13:7-re vezetett a Zbornaja. A meccsre jellemző módon pont az utolsó percekben zárkóztak fel a magyarok: emberhátrányból három gólt lőttek, időt kértek, s Görbicz találatával végül kétgólos hátránnyal zárták az első 30 percet (11:13).
A folytatásban aztán ismét az oroszok kezdtek jobban, s Posztnova góljával 16:11-re vezettek. Hétgólos hátránynál aztán Bøhn ismét időt kért, s rá nem jellemző módon hangját felemelve harciasságot kért a játékosaitól. Ezen a meccsen azonban nem lehetett kiválasztottjait rávenni arra, hogy tudásukhoz mérten játsszanak. Egyszer-egyszer meggyorsították a játékot, de végig alárendelt szerepet játszottak, s a végére csak az volt a kérdés, hogy az oroszoknak meglesz-e a kívánt különbség. Jelentjük, meglett, 31:25-re nyertek… Magyar szurkolók, gyorsan elfelejteni ezt a mérkőzést!
A csoport harmadik mérkőzésén Németország 25:23-ra nyert a teljesen elkedvetlenedett Románia ellen. A félidőben már 16:9-re vezettek, a legjobbjuk pedig Steinbach volt, aki 8 gólt lőtt. Le a kalappal a germánok előtt, mert 0 ponttal érkeztek a középdöntőbe, s végül 5 ponttal zártak, azaz egy hajszálon múlott (meg a magyarokon), hogy végül nem játszhattak az 5. helyért.
