2025. április 19., szombat
2014-ES EURÓPA-BAJNOKSÁG

Az aranyéremmel teljes lenne a horvátok éremgyűjteménye

Meddig juthatnak a Sterbik Árpádot nélkülöző spanyolok, és lesz-e a horvátoknál, aki majd pótolja Blaženko Lackovićot? Újabb első hellyel örvendeztetik-e meg kiválasztottjai a torna után visszavonuló Ulrik Wilbelket, a dánok szövetségi kapitányát? Kérdések, amelyekre csak a 11. férfi-Európa-bajnokság végén kaphatunk teljes értékű választ…

Az 1991-ben megalakult Európai Kézilabda-szövetség és Dánia szervezésében vasárnaptól január 26-ig rendezik meg a 11. férfi-Európa-bajnokságot. Négy városban (Aalborg, Aarhus, Koppenhága, Herning), tizenhat csapat, tizenkét bírópáros (köztük egy szerbiai, Nenad Nikolić és Dušan Stojković) és kétszavazatnyi különbség – a legfontosabb számadatai a kontinensbajnokságnak. A legutolsó adat a rendezési jog elnyerésére vonatkozik, ugyanis 2010-ben Dánia pályázata 24 szavazatot kapott, míg a horvát–magyar közös pályázat csak 22-t. És ha már a házigazdánál vagyunk, akkor mindenképpen el kell mondani, hogy a legtöbben őket tartják az Európa-bajnokság fő esélyesének. Nem véletlenül, hiszen az elmúlt években a vendéglátók remekül teljesítenek: Németország 2007-ben, Spanyolország pedig 2013-ban nyerte meg az általa rendezett világbajnokságot, Szerbia pedig ezüstérmes lett két évvel ezelőtt az Eb-n. A dánoknak Belgrádban 20 000 szerb szurkoló előtt sikerült megnyerniük a döntőt, tavaly pedig a spanyolok mögött másodikak lettek. A címvédésen és a hazai pályán kívül még egy dolog motiválhatja a dán játékosokat: 2014-ben befejezi edzői pályafutását Ulrik Wilbek, aki páratlan edzői karriert mondhat magáénak. Az 56 éves tréner a női válogatottal olimpiát, világbajnokságot és Európa-bajnokságot (ez utóbbit kétszer) is nyert, míg a férfiakkal szintén kétszer volt Eb-aranyérmes, a 2011-es és a 2013-as vb-n pedig a dobogó második fokára állhatott fel.

Blaženko Lacković remek megmozdulásai és góljai minden bizonnyal nagyon hiányoznak majd a horvát válogatottnak (Fotó: Ótos András)

Blaženko Lacković remek megmozdulásai és góljai minden bizonnyal nagyon hiányoznak majd a horvát válogatottnak (Fotó: Ótos András)

A szakértők szerint két válogatott képes szertefoszlatni a dánok aranyéremről szőtt álmait: az egyik a horvát, a másik pedig a spanyol. A Slavko Goluža által irányított horvátok szeretnék teljessé tenni az éremgyűjteményüket: 1996-ban és 2004-ben olimpiát, 2003-ban pedig világbajnokságot nyertek, de nekik is, csakúgy mint Wilbeknek, két Eb-ezüstérmük van. Golužának remekül sikerült összekombinálnia a fiatalokat az idősebbekkel: az olimpián bronzérmesek lettek, miután 33:26-ra legyőzték a magyar válogatottat. Igor Vorinak minden bizonnyal ez lesz az utolsó nagy tornája, s hasonlóan gondolkodott Blaženko Lacković is, aki azonban térdsérülése miatt nem utazik Dániába. Balátlövő poszton így a Jakov Gojun (PSG), Damir Bičanić (Chambéry), Stipe Mandalinić (CO Zagreb) és Ivan Slišković (Celje) kvartettből utaznak majd ketten vagy hárman Dániába, akiknek méltó módon kell majd pótolniuk a német HSV Hamburg játékosát. A horvátok a gólokat és a remek megoldásokat Domagoj Duvnjaktól várják: Lacković klubtársa kiváló idényt tudhat maga mögött, s nem véletlenül választotta meg a Handball Planet szaklap az év játékosának.

A spanyolok új szövetségi kapitányának, Manolo Cadenasnak a dániai torna lesz az első nagyversenye a válogatott kispadján. Az adai Sterbik Árpád nem lesz tagja a spanyol nemzeti csapatnak: a Barcelona hálóőre az orvosok tanácsát megfogadva pihenteti a térdét, így azokat a bravúrokat, amelyeket a spanyol védők megszoktak, ezúttal Gonzalo Pérez de Vargasnak (Toulouse) és José Manuel Sierrának (PSG) kell majd bemutatnia. A világbajnoktól mindenki érmet vár az Eb-n, s ez szinte valamennyi sportágban természetes is lenne, de nem úgy kézilabdában, ahol az agyonismételgetett „az Eb sokkal erősebb, mint a vb, mivel az ókontinens bajnokságán nincs egyetlenegy könnyű ellenfél sem” kijelentés még mindig nem számít közhelynek.

A szakértők titkos esélyesként emlegetik még a francia válogatottat, amely 2008 és 2012 között két olimpiát, két világbajnokságot és egy Eb-t nyert meg. A franciáknál megkezdődött a fiatalítás, s mivel a válogatottban még ott van a 30 éves Karabatić és a 34 éves Narcisse, semmiképpen sem lenne méltó, ha őket kihagynánk az éremesélyesek listájáról.

A csoport (Herning): Dánia, Csehország, Macedónia, Ausztria.

B csoport (Aalborg): Spanyolország, Izland, Magyarország, Norvégia.

C csoport (Aarhus): Szerbia, Franciaország, Lengyelország, Oroszország.

D csoport (Koppenhága): Horvátország, Svédország, Fehéroroszország, Montenegró.

A csoportok első 3-3 helyezettje jut a középdöntőbe, a legjobb 12 közé.

A magyar és a szerb válogatott esélyeivel a hétvégi számunkban foglalkozunk.

Montenegró aranyérme 1001-szeres pénzt ér

A dánok címvédésére 2,60 az odds, a horvát és a spanyol Eb-aranyérem 4,75-szörös pénzt hoz. A további oddsok: Franciaország 5,50, Svédország 23, Szerbia 26, Magyarország 31, Lengyelország 34, Izland 41, Oroszország 81, Csehország 101, Norvégia 126, Fehéroroszország 151, Macedónia 201, Ausztria 751, Montenegró 1001.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Blaženko Lacković remek megmozdulásai és góljai minden bizonnyal nagyon hiányoznak majd a horvát válogatottnak (Fotó: Ótos András)