2024. szeptember 5., csütörtök
39. KOSÁRLABDA-EB

A finnek várják a szerbeket

Szerbia válogatottja tegnap Berlinben nagyszerű játékkal 91:72 (30:14, 23:21, 18:24, 20:13) arányú győzelmet aratott Törökország felett, és ezzel jelentős lépést tett a csoport első helyének megszerzése felé. Ha sikerült elsőnek lenni, Szerbiát a nyolcaddöntőben a finn válogatott várja, amely tegnap az A csoport első meccsén legyőzte Boszniát.

Szerbia tegnap már az első negyedben óriási előnyt szerzett, amit a másodikban 20 pont fölé is növelt. A törökök a harmadik negyedben rohamra indultak, de csak 6 pontot faragtak le a 18-as hátrányból, így az utolsó negyed csak formaság volt, amelyben a szerb csapat tartalékai is könnyedén megőrizték az előnyt. Miloš Teodosić játékmester tűnt ki 17 ponttal és 13 gólpasszal, Miroslav Raduljica 20 ponttal és 6 lepattanóval jeleskedett, míg Nikola Kalinić 15 pontot szórt.

Szerbia ma 14.30-kor a csoport utolsó fordulójában Olaszországgal mérkőzik, s az este játszott Németország–Olaszország mérkőzéstől függött, hogy a csoportelsőséghez győzelem kell-e. Ha a németek nyertek, a szerb csapat már a 4. forduló után első volt, ellenkező esetben az olaszokkal egymás között döntött az első hely kérdéséről.

A 3. forduló utolsó meccsei közül a B csoport spanyol–olasz rangadója emelkedett ki. Az ibériaiak győzelme volt várható, ám nagy meglepetésre olasz győzelem született. A második félidő elején, meglehetősen egyenrangú küzdelemben a spanyolok vezettek 47:42-re, amikor a tapasztalt Marco Belinelli vette kezébe a találkozó sorsát. Az olaszok híressége, az NBA-gála 2014-es triplázóbajnoka három triplát szórt a 15:0-s sorozatban, és a megszerzett előnyt az olasz csapat már nem engedte ki a kezéből. Belinelli 27 ponttal és 7 gólpasszal zárt, s komoly segítségre talált Danilo Gallinariban (29 pont és 8 lepattanó), valamint a 18 pontos Andrea Bargnaniban. A spanyolok, akik az előző fordulóban több mint száz pontot dobtak, ezúttal maguk tapasztalhatták, hogy néz ki az, amikor az ellenfél dob száznál többet.

Németország elszenvedte a második vereséget, és veszélybe került a továbbjutásuk. A Berlinben hazai pályán szereplő németek már az első negyedben aknára futottak a törökök ellen, és 31:11-es hátrányba kerültek. A folytatásban már jól játszottak, de nem sikerült megfordítaniuk a mérkőzést.

Horvátország gyöngén kezdett, és az első félidőben Macedónia vezetett, a szünet után azonban Dario Šarić kezdte meg a fordításhoz és végül fölényes győzelemhez vezető sorozatot. Ebben a csoportban a görögök beíratták harmadik győzelmüket is. Az első negyedben 17:2-es, a másodikban 16:2-es sorozatot jegyeztek, majd a második félidőben engedélyezték a grúzoknak a szépítést és a tisztes vereséget.

A D csoport rangadóján a csehek legyőzték a belgákat, és könnyen megeshet, hogy csoportelsők lesznek, ami mégsem valószínű, mert ahhoz ma le kell győzniük a litvánokat is.

Spanyolország 105:98, Törökország–Németország 80:75, 4. forduló: Szerbia–Törökország 91:72, C csoport, 3. forduló: Görögország–Grúzia 79:68, Horvátország–Macedónia 73:55, 4. forduló: Görögország–Szlovénia 83:72, D csoport, 4. forduló: Csehország–Belgium 66:64.

Férfi-Eb, 5. forduló, A csoport: Finnország–Lengyelország (15.00), Bosznia-Hercegovina–Oroszország (17.30), Izrael–Franciaország (21.00, Sport2), B csoport: Szerbia–Olaszország (14.30, RTS1, Sport2), Németország–Spanyolország (17.45, RTS2, Sport2), Törökország–Izland (21.00, RTS2), C csoport: Szlovénia–Macedónia (15.00), Grúzia–Horvátország (18.00, HRT2), Görögország–Hollandia (21.00), D csoport: Ukrajna–Belgium (14.30), Lettország–Észtország (17.30), Csehország–Litvánia (20.30).