2024. július 17., szerda
LABDARÚGÁS – EB-SELEJTEZŐK

Svéd égés az osztrákok ellen, Rooney-rekord, orosz hetes

Kedden a C, az E és a G csoport 8. fordulós meccseivel lezárult a múlt csütörtökön kezdődött, két fordulót is magában foglaló Eb-selejtezős hét, amelyen a résztvevők, a lemaradók és a kijutásra még esélyesek tekintetében is sokkal okosabbak lettünk.

A C csoportban nagy valószínűséggel megvan a két kijutó, hiszen Spanyolország – ha elég gyönge játékkal is – Juan Mata korai góljával nyert 1:0-ra Macedóniában, a szlovák–ukrán derbi pedig gól nélküli döntetlent hozott, így a hispánoknak öt-, a szlovákoknak hárompontos az előnyük Ukrajnával szemben, amely a hátralévő két fordulóban Macedóniába látogat, illetve a spanyolokat fogadja, miközben a csoport első két helyezettje egyaránt találkozik Luxemburggal.

Az E csoportban két rangadót is játszottak. Angliának a második félidőben sikerült megtörnie a svájciak ellenállását, és végül 2:0-s győzelemmel megtartotta százszázalékos mérlegét a selejtezősorozatban – a vezetést Harry Kane szerezte meg a 67. percben, Wayne Rooney a 84. percben büntetőből állította be a végeredményt. A Manchester United csatárának 107. meccsén ez volt az 50. találata a válogatottban, amivel megelőzte a 49 gólig jutó Sir Bobby Charltont az angol örökranglistán. A csoport másik derbije a pótselejtezős harmadik hely miatt volt lényeges, Szlovénia nagy nehezen, Robert Berič második félidei góljával megszerezte a győzelmet, és megelőzte Észtországot a tabellán. Itt még sok minden változhat az utolsó két fordulóban, hiszen akár az észtek is lehetnek másodikak és a svájciak is lecsúszhatnak a negyedik helyre, de mivel Svájc és Szlovénia is játszik még San Marinóval, nagyobb a valószínűsége, hogy marad a jelenlegi az első három sorrendje.

A G csoportban az osztrákoknak biztos Eb-részvételt ért az idegenbeli siker, így nem is bíztak semmit a véletlenre, a kezdéstől fogva rendkívül agilisen játszottak, nyerhettek volna akár nagyobb különbséggel is a szenvedő svédek ellen – David Alaba és Marc Janko góljára, valamint Martin Harnik duplájára Zlatan Ibrahimović csak a hajrában tudott válaszolni, amivel csak kozmetikázta az eredményt. Ausztria a második Eb-jére készülhet, ellenben Svédország messze került az egyenes ági továbbjutástól, hiszen az oroszok a Vaduzban elért 7:0-s győzelemmel – amiből Artyom Dzjuba mesternégyessel vette ki a részét – megelőzték őket a tabellán, és várhatóan meg is szerzik a csoport második helyét, a svédeknek pedig a Moldovában 2:0-s sikert arató Montenegróra is figyelniük kell, amely egy pontra felzárkózott mögéjük.

Magyar szempontból is fontosak voltak a keddi eredmények, hiszen a svéd vereséggel már nem az oroszokra kell figyelni a csoportharmadikok összevetésénél, hanem az északiakra, akik hárompontos hátrányban vannak Magyarországhoz viszonyítva. Ukrajna ellenben a szlovákiai döntetlenjével a harmadikok rangsorának élére ugrott, egy ponttal megelőzve Dzsudzsákékat, akik jelenleg a harmadik helyen állnak, és egy kis szerencsével, Feröer elleni hazai győzelemmel, a görögök elleni idegenbeli pontszerzéssel még legjobb csoportharmadikként is zárhatnak.