2024. szeptember 9., hétfő
TENISZ

Nadal meccslabdáról veszített

Rafael Nadal, a salak királya, kedvenc talaján is elbukott. A volt világelső spanyolt, aki évek óta térdsérüléssel bajlódik, és ezért egyre gyöngébben teljesít, a Buenos Aires-i elődöntőben a 21 éves osztrák Dominik Thiem győzte le három játszmában. A döntő szettben Nadal 5:4-re vezetett, és meccslabdája volt, ám Thiem jól adogatott, majd a rövidítésben kiváló játékkal múlta felül az önbizalmát vesztett neves ellenfelét. Nadal így egyelőre nem lett a nyílt tenisz korszakának hatodik teniszezője, aki 100 döntőt vívhatott. E lista élcsoportja: Connors 162, Lendl 146, Federer 136, McEnroe 109, Vilas 104, Nadal 99 stb. Novak Đoković 87-tel a 10. helyen áll.

Ana Ivanović az elődöntőben 3:0-ra vezetett az olasz Roberta Vinci ellen, de nem tartott ki. Vinci a döntőben is ellenállhatatlannak bizonyult, legyőzte a svájci Belinda Benčičet is, és pályafutása 10. tornagyőzelmét aratta, míg Benčič azzal vigasztalódhat, hogy először jutott be a legjobb tíz közé.

A héten két ifjonc is remekelt. Alexander Zverev Rotterdamban a negyeddöntőig jutott, és kemény ellenállást tanúsított Gaël Monfilsszal szemben, Memphisben pedig Taylor Fritz, a US Open tavalyi ifi bajnoka harmadik felnőttversenyén már döntős is lett, és az éjjel a címvédő Kej Nisikorival mérkőzhetett. Nálánál fiatalabb amerikai legutóbb 1989-ben volt döntős, éppen Nisikori mostani edzője, Michael Chang. Fritznél csak David Ferrer volt „gyorsabb”, hisz 2. tornáján játszott döntőt, viszont Nadal csak a 14., Federer a 21., Đoković pedig a 24. tornáján jutott el a zárómeccsig.

A héten tér vissza a versenyzéshez az argentin Juan Martín del Potro. Delray Beachben játszik, az ellenfele pedig az amerikai Denis Kudla lesz. Marseille-ben Stan Wawrinka az első kiemelt, míg Fucsovics Márton a selejtező rajtján esett ki. Rio de Janeiróban Nadal a címvédő, Dušan Lajović pedig a spanyol Albert Ramosszal játszik, akitől két hete Quitóban kapott ki.

A dubaji női tornán nem indul Serena Williams, Angelique Kerben és Marija Sarapova sem, az első kiemelt pedig Simona Halep. Ana Ivanović az Australian Open egyik hősével, az ausztrál Daria Gavrilovával kezd, Jelena Jankovićot pedig Belinda Benčičcsel sorsolták össze.

A kis tornák közül az altenmarkti lesz a legérdekesebb, ahol Ivana Jorović a táblán kapott helyet, a selejtezőben pedig Doroteja Erić és Gálfi Dalma indulnak.

ROTTERDAM. – A férfitorna negyeddöntőjében: Kohlschreiber–Čilić 3:6, 6:3, 6:4, Kližan–Bautista 6:7, 7:6, 6:0, Monfils–A. Zverev 7:6, 6:3, elődöntő: Kližan–Mahut 6:7, 7:6, 6:2, Monfils–Kohlschreiber 6:3, 6:2.

MEMPHIS. – A férfitorna negyeddöntőjében: Fritz–Becker 6:4, 5:7, 7:6, Berankis–Young 7:6, 6:1, Querrey–Nisioka 6:3, 6:4, Nisikori–Kukuskin 6:2, 6:4, elődöntő: Fritz–Berankis 2:6, 6:3, 6:4, Nisikori–Querrey 3:6, 6:3, 6:3.

BUENOS AIRES. – A férfitorna negyeddöntőjében: Thiem–Lajović 6:4, 6:2, Nadal–Lorenzi 7:6, 6:2, Almagro–Tsonga 6:2, 7:5, Ferrer–Cuevas 6:4, 1:6, 6:3, elődöntő: Thiem–Nadal 6:4, 4:6, 7:6, Almagro–Ferrer 6:4, 7:5.

MARSEILLE. – A férfitorna selejtezőjének 1. fordulójában: De Schepper–Fucsovics 6:4, 6:4.

SZENTPÉTERVÁR. – A női torna negyeddöntőjében: Benčič–Pavljucsenkova 6:7, 6:4, 6:2, Kaszatkina–Cibulková 4:6, 7:5, 6:3, elődöntő: Vinci–Ivanović 7:5, 6:4, Benčič–Kaszatkina 6:4, 6:4, döntő: Vinci–Benčič 6:4, 6:3.

KAOHSZIUNG. – A női torna elődöntőjében: V. Williams–Putinceva 7:5, 6:3, Doj–Hszie 6:0, 6:2, döntő: V. Williams–Doj 6:4, 6:2.

WROCŁAW. – A challenger selejtezőjének 1. fordulójában: Tepavac–Drzeniecki 6:2, 6:4.

SARM ES-SEJK. – A futures elődöntőjében: Milojević–Harris 6:1, 6:4, döntő: Milojević–Rochette 6:2, 6:4.

HAMMAMET. – A futures elődöntőjében: Nedelko–M. Janković 5:7, 7:6, 7:5.