2024. szeptember 9., hétfő
TENISZ

Novak döntő fölénye

Nem lenne igazságos azt állítani, hogy Novak Đoković a dohai döntőben egy klasszissal jobb volt Rafael Nadalnál. A világelső ugyanis legalább két klasszissal emelkedett a salak királya fölé. Még az Eurosport angol kommentátora is, aki nem leplezte, hogy a spanyolnak szurkol, az első játszma végén megjegyezte: Ha ez egy bokszmeccs lenne, a bíró, döntő fölényt hirdetve, már megszakította volna…

Đoković fantasztikus teljesítményt nyújtva eddigi legnagyobb arányú győzelmét aratta Nadal felett. Kettőjük mérlege most 24:23 arányban Novak oldalára billent, a szerb játékos pedig zsinórban hatodik tornáját nyerte, 16. egymás utáni döntőjét játszotta és 60. tornagyőzelmét aratta, amivel az öröklista 9. helyén beérte Andre Agassit. A következő célpont a 62 serleget nyert Guillermo Vilas és a Pete Sampras és Björn Borg kettős, akik pályafutásuk során 64. döntőt nyertek. Nadal sincs már messze, hisz Doha után továbbra is 67 tornagyőzelme van.

A dohai döntő gyorsan eldőlt. Az első játékban Novak még breaklabdával szembesült, azután azonban minden úgy játszódott le, ahogyan azt csak álmodni lehet. Nadal ugyan derekasan küzdött, de kénytelen volt beletörődni, hogy a 2014-es Roland Garros utáni másfél évben még játszmát sem tud nyerni Đoković ellen, aki viszont e játékszinttel újabb fantasztikus idényt helyezett kilátásba.

Bisbane-ben a kanadai Miloš Raonić nyolcadik tornagyőzelmét aratta a Roger Federer feletti győzelemmel – amivel visszavágott a tavalyi vereségért –, míg Chennaiban a svájci Stan Wawrinka 12. ATP-serlegét nyerte.

Jelena Janković pályafutása 613. meccsét nyerte meg Sydney-ben, az 1. fordulóban. Jelena 3:3-ra egyenlítette a Coco Vandeweghe elleni mérleget, és a 2. fordulóban a spanyol Carla Suárezzel vagy az olasz Sara Erranival játszik. Ugyanott Ana Ivanović második idei tornáján is az 1. körben búcsúzott. Anát a cseh Karolína Plíšková harmadszor is le tudta győzni ugyanennyi meccsükön. Az idény első versenyhetén Viktorija Azarenka 18., Agnieszka Radwanska ugyancsak 18., Sloane Stephens pedig 2. tornagyőzelmét aratta. A fehérorosz ezzel visszajut a legjobb húsz közé, a lengyel már 4. a ranglistán, az amerikai pedig négy helyet javított.

Dušan Lajović második idei tornáján sem jegyzett figyelemre méltó eredményt, hisz Sydney-ben a selejtező zárókörében a francia veterán Nicolas Mahut-től kapott ki.

Fucsovics Márton az elődöntőig jutott az ausztráliai Happy Valley challengerén, ahol három játszmában veszített a tapasztalt izraeli Dudi Sela ellen. A tornát a 18 éves amerikai Taylor Fritz, az ifiranglista 1. helyezettje nyerte, ami már harmadik diadala a challengereken és amivel már 153. a ranglistán.

DOHA. – A férfitorna elődöntőjében: Đoković–Berdych 6:3, 7:6, Nadal–Marcsenko 6:3, 6:4, döntő: Đoković–Nadal 6:1, 6:2.

BRISBANE. – A férfitorna elődöntőjében: Federer–Thiem 6:1, 6:4, Raonić–Tomić 7:6, 7:6, döntő: Raonić–Federer 6:4, 6:4. Nők, elődöntő: Azarenka–Crawford 6:0, 6:3, döntő: Azarenka–Kerber 6:3, 6:1.

CHENNAI. – A férfitorna negyeddöntőjében: Wawrinka–G. López 6:4, 6:4, Paire–Fabbiano 6:4, 7:5, Bedene–Ramanathan 6:7, 6:4, 6:3, Ćorić–Bautista 3:6, 6:4, 7:6, elődöntő: Wawrinka–Paire 6:3, 6:4, Ćorić–Bedene 7:6, 6:7, 6:3, döntő: Wawrinka–Ćorić 6:3, 7:5.

AUCKLAND. – A női torna elődöntőjében: Stephens–Wozniacki 6:2, 7:6, döntő: Stephens–Görges 7:5, 6:2.

SENCSEN. – A női torna döntőjében: A. Radwanska–Riske 6:3, 6:2.

SYDNEY. – A férfitorna selejtezőjének 1. fordulójában: Lajović–Elrich 6:2, 6:1, 2. forduló: Mahut–Lajovic 7:6, 3:6, 6:2. Nők, 1. forduló: Ka. Plíšková–Ivanović 6:4, 6:2, Janković–Vandeweghe 6:3, 6:4, Schmiedlová–Bacsinszky 1:6, 6:1, 6:3, C. Garcia–Mladenović 7:6, 6:4, Kuznyecova–Patterson 6:2, 6:0, Pironkova–Curenko 7:6, 6:2.

HOBART. – A női torna 1. fordulójában: Giorgi–Dijasz 6:4, 1:6, 6:1, Cornet–Allertova 6:4, 7:5, Van Uytvanck–Witthöft 6:2, 7:6.

HAPPY VALLEY. – A futures elődöntőjében: Sela–Fucsovics 6:2, 6:7, 7:6.