Igaz, még nyár van, de a jó gazda már most a télre gondol. És nemcsak arra, hogy mivel fűt, hanem arra is, hogyan. A tömbházakban lakó városi emberek többségének kényelmét a központi fűtés szavatolja, de a magánházakban városon is, falvakban is az etázsfűtés dívik. Ennek a a hőforrásnak a biztonságáról a gyártók gondoskodnak, de nem kellőképpen. Erre jött rá Mihajlo Mecek becsei feltaláló, és szerkesztett egy védőrendszert, amelyet társával már most forgalmaznak is.
– Amit lát, az a gőzgép legegyszerűbb modellje. Azzal a céllal készült, hogy megoldjunk egy gyakori gondot az etázsfűtésnél. Vidékünkön az etázsfűtéshez egy villanyáramra működő pumpát kell használni, amely a víz forgásáról gondoskodik a rendszerben. Kevés az olyan ház, ahol a földbe kazánházat tudnak ásni, és amelyet úgy tudnak szigetelni, hogy a talajvíz a fűtőtestnek ne ártson. Ilyen helyen nem kell cirkulációs pumpa, mert a víz áramlását a szabadesés szavatolja.
Áramszünet esetén a kazánban megnövekszik a hőfok, ennek következtében vízpára keletkezik. Ha senki sincs otthon, vagy az otthon levők erre nem ügyelnek, vagy nem tudnak ügyelni, az esetek többségében felrobban a fűtőtest, és a rendszer is károsodik. A hirtelen felhevült víz ugyanis leállítja a víz áramlását, dugót képez a rendszerben.
Áramszünetkor a ház éber tulajdonosa a kályhából kiveszi a parazsat, így akadályozva meg azt, hogy a víz túlságosan felforrósodjon. Van, aki ezt nagy nyugalommal meg tudja tenni, de az emberek többsége ilyenkor megijed, kapkod, veszélybe hozva saját és más testi épségét. Édesanyámnál néhány évvel ezelőtt felrobbant a kazán. Nem voltam otthon, ő pedig nem tudta, mit kell tennie, a fűtőtest falai már kissé vékonyak is voltak a használattól, és a nagy hőfok hatására, a pára nyomására felrobbant. Szerencsére senki sem sérült meg, de a forró vízpára megtöltötte a kazánházat, és félő volt, hogy a tűz a házra is átterjed. Édesanyám végül feltalálta magát, és locsolócsővel hűtötte a kályhát…
A kazán biztonságát egyszerű gőzgép szavatolja
Kovačev Stojan, a Kovaks cég tulajdonosa kért meg arra, hogy készítsek egy olyan szerkezetet, amely a párát felhasználva az áramszünet alatt helyettesíteni tudja a villanypumpát. Ez annak a szerkezetnek a modellje, ami olyannyira egyszerű, hogy szemléltető eszközként az iskolákban is lehetne használni. Nem is kell párát fejleszteni ahhoz, hogy működésbe lépjen, elegendő egy üres szódásszifon, amelyet feltöltünk szén-dioxiddal, és azt egy csövön keresztül a párát helyettesítve a gépbe juttatunk. Ez megforgatja a lendkereket, működésbe helyezi a szivattyút. A kiállításokon is egy szódáspalack segítségével mutatom be.
Mihajlo Mecek (balról) bemutatja találmányát Sípos Tibornak, a becsei újítóegyesület elnökének
(Fotó: Dávid Csilla)