2024. november 24., vasárnap

Fogaras jó helyre van állítva.

HATÁRON INNEN ÉS TÚL

A tükör a fénnyel játszik, a kép az emlékeinkkel. A fény, arcunk vonásai mögött, rejtve tartja, a kép emlékeinkkel teszi láthatóvá lelkünket. Káprázat az egyik, a másik meg diószín suttogás. Bár csalfa a fény s a homály is, egyaránt, arcunk megmártózik, mindkettőben keresi önmagát. Fényben a fényt, és megfakult rokonságot a foghíjas várfokon és sárguló képeken.

A tükör a fénnyel játszik, a kép az emlékeinkkel. A fény, arcunk vonásai mögött, rejtve tartja, a kép emlékeinkkel teszi láthatóvá lelkünket. Káprázat az egyik, a másik meg diószín suttogás. Bár csalfa a fény s a homály is, egyaránt, arcunk megmártózik, mindkettőben keresi önmagát. Fényben a fényt, és megfakult rokonságot a foghíjas várfokon és sárguló képeken.

A fogarasi vár vízzel és régmúlt idővel van kerítve. Békalencse terem itt, és valami attilás kékítőt old az ég a víz tükrében. Salétrom cifrázza, de még keményen áll a fal. A vár négy sarkából roppant bástyafok nézi magát az árok vizében, és itt fényképpé szelídül. Nem féli már sem török, sem tatár, sem az emlékirataival híressé vált Árva Bethlen Kata templomának tornya, amely a labancok szerint kurucként nézett be egykor a kővár udvarába. Vesztét ágyútűz okozta.

Nagyszeben és Brassó közé a vár jó helyre van állítva. Dél felől a Fogarasi-havasok, Románia legmagasabb és sokak szerint leglátványosabb hegysége néz be a városba, keletről és nyugatról pedig Szászföld végeláthatatlan síkja inti mérsékletre az embert. Talán ez a puritán mérséklet és a szigorral igazított szász közösségek szorgalma, nem utolsósorban másokat kizáró belterjessége eredményezte azt a bőséget, amelynek nyomát nyolcvan év alatt sem sikerült eltüntetni a győzteseknek, örökre. Nem tudni, ki ártott többet a városnak, rombolásával a Kárpátok Géniusza, vagy építkezésükkel teszik ma azok, akik tájidegen boltíveket húznak múltra és jelenre. Nem az új templomok ijesztőek, hanem a farizeusok és kufárok égre törő szava.

A fogarasi vár csendes vízzel van kerítve. Keskeny annak a tükre, de ha Brassó felé tartva, a várerőd tövében egy kávéval fáradtságunkat enyhítjük, megeshet, hogy fejedelmek, vajdák, várnagyok, vitézek és jeles asszonyok jelennek meg a víz rejtélyes tükrében. Talán maga Lorántffy Zsuzsanna, I. Rákóczi György felesége ül asztalunkhoz, aki a XVII. században itt alapította meg az első román nyelvű középiskolát, vagy Árva Bethlen Kata, talpig feketében.

Fogaras Nagy Lajos óta hagyományosan románok által lakott terület, a román kultúra egyik fontos központja.

A daliás idők itt II. Andrással (utolsó Árpád-házi királyunkkal) kezdődhetnének, aki egy 1291-ben kelt adománylevélben említi először a vár nevét. Nagy Lajos királyunk 1396-ban a havaselvi vajdáknak adományozta a birtokot, akiknek kezén Vlad Tepesnek, alias Draculának a bukásáig maradt a vár. Fogaras, hercegi címként, mégis sokáig ott fityegett nevük mellé tűzve. Mátyás király 1464-től rendezgette a vár és a megyényi birtok sorsát. Végül törvénytelen fiának, Corvin Jánosnak ajándékozta azt. A vár és a birtok megsínylette a sűrű tulajdonoscserét. Bornemissza János erélyes várnagya, Tomori Pál nemcsak kardjával tett rendet az elszaporodott zsiványok között, hanem építkezett is, megerősítette a várat. Mohács után Majláth István szerezte meg, tőle csellel a török, majd János Zsigmond, Erdély első fejedelme. Báthori István folytatta a vár erősítését és szépítését. Kolozsvári kőfaragók szállították neki a reneszánsz ablakkereteket, amelyek ma is díszes ékkövei az árkádos várudvarnak. A várépítést, az olasz mintára felhúzott bástyák építését, Bethlen Gábor fejezte be. A várat övező árkot I. Rákóczi György ásatta, aki ezzel a közmunkával az elszaporodott és elfogott szegény szombatosokat szerette volna jobb belátásra bírni, vagyis református hitre téríteni. Nem nagy sikerrel. Fogaras, az utolsó erdélyi fejedelem, Apafi Mihály korában élte fénykorát. Ebben az időben pénzverde működött benne, és a Diétának (országgyűlésnek) is többször otthont adott. Később, csupán áttelelni, osztrák csapatok érkeztek a várba, de, bár 1849-ban Bem harcosai kiűzték őket onnan, végleg csak 1918-ban távoztak. Az új államhatalom később börtönnek és laktanyának használta a hozományt. Ez meg is látszik rajta. A sorsára váró fogarasi várban ma étterem és múzeum működik. És az emlékezés.

Fogaras jó helyre van állítva.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás