Nyomdánkban látott napvilágot a Liszt-évforduló kapcsán készült bélyegsorozat
Minden idők egyik legnagyobb zongoraművészét ünnepli az idén a világ. Liszt Ferenc, a XIX. század meghatározó zeneszerzője 1811. október 22-én született, a jelentős két évszázados jubileum éve tehát a 2011-es esztendő. A mindennapinak korántsem nevezhető évfordulóhoz, ezúttal annak nem mindennapi megörökítését, egy alkalomhoz illő bélyeg kiadását is sikerült szavatolni, ráadásul minderre egy hazai és magyarországi sikeres együttműködés keretében kerülhetett sor.
A bélyeg mindig maradandó megjelenítése egy évfordulónak, olyan ábrázolás, melynek értéke az idő múlásával is csak növekedni fog. A szóban forgó jubileum ügyében az első lépéseket a belgrádi magyar nagykövetség tette meg.
– Voltaképp az egész év a Liszt Ferencről szóló megemlékezések jegyében zajlik világszerte. A nagykövetségek kulturális ügyekkel megbízott tanácsosainak a feladata az, hogy kijelöljék ezeknek az eseményeknek, vállalkozásoknak a legmegfelelőbb módját. Jómagam mindig is azon a véleményen voltam, hogy sokkal értékesebb, maradandóbb adható a közös kezdeményezések, a közösen elvégzett munka által. Nem az volt a célom, hogy eljöjjünk Magyarországról, s „kiszolgáljuk” a szerb közönséget. Egy közös munkában gondolkodtunk – meséli lapunknak a bélyegsorozat megszületésének előzményeit Szentgyörgyi Klára, a belgrádi magyar nagykövetség kulturális attaséja.
Szentgyörgyi Klára
A nagykövetség felkereste a szerbiai távközlési minisztériumot a Liszt-bélyegsorozat elkészítésének ötletével. A tárcánál azonnal bele is egyeztek a javasoltakba. A bonyodalmak azonban csak ezután kezdődtek.
– Meg kell vallanom, kissé tájékozatlanul állítottam be a Postára a javaslattal. Csakhamar kiderült, hogy egy bélyeg kinyomtatása nem egy pillanat műve, értékpapírról lévén szó, ahhoz komoly jogi háttér is kell. Nem vagyok bélyeggyűjtő, bele se gondoltam igazán, hogy egy bélyeg körül mennyi elintéznivaló akadhat, az eddigiekben körülbelül addig terjedtek az ezzel kapcsolatos tapasztalataim, hogy ráragasztottam egyet-egyet a boríték szélére – jegyzi meg derűs visszaemlékezésében Szentgyörgyi, majd hozzáteszi, az idő, igaz, sürgetni kezdett, de a Szerbiai Posta és a magyar nagykövetség által aláírt protokoll elhárította a jogi akadályokat is a nyomtatás megkezdése elől, már csak a vizuális kivitelezést kellett megoldani.
Ennek érdekében, egy pályázatot írtak ki, melyre minden szerbiai polgár benevezhetett, akinek csak volt ötlete a leendő bélyeg kinézetével kapcsolatban. Összesen 108 pályamunka futott be, ami a feladat nehézségi fokát tekintve rendkívül jó visszajelzésnek mondható. A munkák közül egy háromtagú zsűri választotta ki a legjobbat , Boban Savi ć-Geto alkotását.
„KÖZÖSEN BÁRMIT ELÉRHETÜNK”
Szentgyörgyi nagy megelégedettségének adott hangot amiatt, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerbiai látogatásakor Mirko Cvetkovi ć s zerb kormányfővel közösen avatta fel s helyezte forgalomba a Liszt-bélyegsorozatot.
– Ez a projektum, a jubileum méltó megünneplésén túl, mélyebb értelmet is nyert az együttműködés kapcsán. Fontosak azok az érintkezési pontok, melyeken a két ország érdekei összefutnak, például, éppen egy ilyen pont volt. Mi elsősorban azért ünnepeljük Lisztet, mert magyar származású, Szerbia azért, mert egy világhírű művészről van szó. Ezek azok a találkozási pontok, melyek kulturális szempontból annyira jelentős szereppel bírnak. A két ország közötti kapcsolatok terén, azt hiszem, most már nem kapcsolatépítésről, összeköttetések kereséséről, hanem a meglévő jó viszonyok tökéletesítéséről beszélhetünk, arról, hogy folytonosan meg akarjuk mutatni a világnak, mi mindent tudunk még közösen elérni – fogalmazott a belgrádi kulturális attasé.
NAGY JUBILEUMOK APRÓ PAPÍRDARABKÁKON
A Postánál igyekeznek megemlékezni minden fontosabb évfordulóról, történelmi, művelődési szempontból jelentős személyiségek nevéhez fűződő eseményekről. Természetesen lehetetlen minden létező jubileumot felölelni, ezért létezik egy pontosan meghatározott négyéves terve annak, mely személyek kerülhetnek fel az adott időszakban valamelyik alkalmi bélyegre – tudtuk meg Marina Kalezi ć t ől, a Szerbiai Posta közvállalat Srbijamarka bélyegnyomtatási részlegének igazgatóhelyettesétől.
Marina Kalezić
– A Liszt-bélyegsorozatot negyvenötezres példányszámban nyomtattuk ki, nyolc bélyeget tartalmazó lapokon. A megjelenés napját jelző borítékok is készültek, melyek, a bélyeggel együtt alkotnak postai archívumba illő teljes egészet. A bélyegsorozatot az újvidéki Forum nyomdában nyomtattuk. Az ország területén egyébként is csupán két nyomdában folyik bélyegnyomtatás: a topčideri pénznyomdában és a Forumban – ismertette a részleteket az igazgatóhelyettes.
– Jelenleg éppen folyamatban van a következő négy év bélyegkiadásának a tervezése. Az már most biztos, hogy a Szerbiai Posta egy alkalomhoz illő bélyegsorozattal „tudósít” majd a 2012-es londoni nyári olimpiai játékokról, továbbá a szintén jövőre esedékes innsbrucki téli ifjúsági olimpiai játékokról is. Tíz állandó jellegű kiadás megjelenése is garantált, melyhez az európai posták mindegyike tartja magát, s mely olyan bélyegtémákat helyez kilátásba évről évre, mint például a húsvéti, természetvédelmi, tudományos vagy karácsonyi alkalmi bélyegek. Ezeket a témákat a PostEurop írja elő, ezért vannak jelen a kontinens minden országában – magyarázta Kalezić.
A közös vállalkozás eredménye: a Liszt-bélyegsorozat egy íve
VILÁG KÖRÜLI ÚTON
A bélyegek nyomtatásával nem foglalkozhat bárki, egyrészt azért, mert azok értékpapírnak számítanak, melyek nyomtatásához elengedhetetlenek a szükséges engedélyek, másrészt pedig mert garantáltan csúcsminőségű terméknek kell kikerülnie a nyomdából – állítják a Forumnál.
– Közel negyven éves múltra tekint vissza nyomdánkban a bélyegnyomtatás. A minőséget tekintve egy elképzelt nyomdászati létrán, a bélyegnyomtatást kizárólag a pénznyomtatás előzi meg. A Forum nyomda az alkalmi bélyegek és az egyszerű postabélyegek nyomtatásával egyaránt foglalkozik. Az alkalmi bélyegek mindegyike egy-egy történethez kötődik, tanulni lehet belőlük, megjelenítődik rajtuk a tudomány, a művészet, a sport. Tervbe vettük egy minikönyv kiadását is, mely a Forumban nyomtatott alkalmi bélyegeket elevenítené fel. Voltaképp a kilencvenes években megjelent első kiadás folytatása lenne ez a második minikönyvkötet– számolt be a kitűzött célokról Berta Zoltán, a Forum nyomda igazgatója.
A megjelenés napját jelző alkalmi boríték
Egy bélyeg használata során világ körüli útra indul, s üzenetet visz magával erre az utazásra – teszi hozzá az igazgató. Mint mondja, büszkék a nyomdánál arra, hogy ezek az üzenetek éppen innen indulhatnak el. A konkurenciától sem kell túlzottan tartani, az idén éppen a Forum nyerte meg a bélyegnyomatásra kiírt teljes versenypályázatot.
Berta Zoltán