A zentai Közgazdasági és Kereskedelmi Iskolában a tervek szerint szeptemberben öt tagozat nyílik, három magyar nyelvű, két szerb nyelvű. Magyar nyelven ügyviteli adminisztrátor szakon harminc diák, kommercialista, azaz nagykereskedelmi üzletkötő szakon huszonnégy, a hároméves kereskedő szakon pedig ugyancsak harminc tanuló kezdheti meg tanulmányait. Szerb nyelven ügyviteli adminisztrátor szakon harminc, kommercialista szakon huszonnégy diák indulhat elsőbe.
A Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola régóta híres diákcentrikusságáról, amelyen az intézmény illetékesei a jövőben sem kívánnak változtatni, hiszen azt vallják, az iskola van a diákokért, és nem fordítva – hangsúlyozta lapunknak Tóth Kornél, az iskola nemrég kinevezett igazgatója:
– Iskolánkban 2007-ben több más közgazdasági középiskolával egyetemben németországi támogatással elindult egy folyamat, amelynek lényege az volt, hogy az ex katedra módszert modern oktatási módszerekre cseréljük. Ezzel összhangban nyitottuk meg az eleinte kísérleti szakokként működő szakokat. Az azóta eltelt évek során pedig sikerült tovább tökéletesítenünk a diákcentrikusságra épülő oktatási módszerek alkalmazását, aminek köszönhetően minden tanár arra törekszik, hogy figyelembe vegye minden tanuló egyéni érdeklődési körét és tehetségét. A diákcentrikusság másik fontos megnyilvánulási formája az iskolában tizenkét éve működő diákparlament. Ennek azért van nálunk nagy szerepe, mert a diákparlamentben a diákjaink megfogalmazhatják azokat az észrevételeiket, amelyek szerintük az intézményben folyó munka színvonalának és hangulatának javítását eredményeznék. A diákparlament megvitatja a diákok kezdeményezéseit, továbbítja az intézmény vezetőségének, amely lehetőségeihez mérten megpróbál eleget tenni a kéréseknek – fogalmazott az igazgató.
Az intézmény vezetője szerint mind az ügyviteli adminisztrátor, mind a kommercialista szakon nagyon jók a mutatóik, hiszen a Nemzeti Foglalkoztatási Hivatal adatai szerint Zenta község területén a kommercialista szakon végzett négygenerációnyi szakember közül jelenleg mindössze hatan munkanélküliek, a szintén négygenerációnyi ügyviteli adminisztrátor közül pedig mindössze négyen, ami azt jelenti, hogy azok a diákok, akik ezeken a szakokon befejezték a tanulmányaikat, vagy dolgoznak, vagy valamelyik felsőoktatási intézmény hallgatói.
– A gyakorlati tárgyak közül szeretném kiemelni a virtuális vállalati képzés nevű tantárgyat, amit a másik szakon ügyviteli adminisztrációs képzésnek hívnak. Ennek az a lényege, hogy az osztály alapít egy saját virtuális vállalatot, amelynek a tanár az igazgatója, a diákok pedig a dolgozói, akik kéthavonta cserélik egymást az egyes munkakörökben, ami azt jelenti, hogy a tanulmányaik végére a vállalatban jelentkező összes feladattal szembesülnek. Ezekből a vállalatokból összesen több mint háromszáz van regisztrálva Szerbiában, sőt van virtuális bankunk, virtuális gazdasági bíróságunk is, aminek köszönhetően a diákok megtanulják, milyen a gyakorlatban gazdasági tevékenységekkel foglalkozni. Büszkén mondhatom, hogy iskolánk diákjai az előző tanévben a virtuális vállalatok kiállításán, amit Borban rendeztek meg, első helyezést értek el. Ennek köszönhetően jövőre Zenta adhat otthont ennek a rangos eseménynek, amelyre várhatóan 60–80 csapat érkezik majd nemcsak Szerbiából, hanem Magyarországról, Bosznia-Hercegovinából, Montenegróból és egyéb helyekről is – mondta az igazgató.
A zentai Közgazdasági és Kereskedelmi Iskolában április ötödikén, szombaton nyílt napot tartanak, ahova minden érdeklődőt szeretettel várnak.