2025. január 22., szerda

Magyar köztéri szobrot kapott Kúla

A Petőfi-mellszobor leleplezésén a Magyar Nemzeti Tanács tagjai mellett részt vettek a vajdasági magyar közélet képviselői is

Köszönettel és szentmisével kezdődött Kúlán a Petőfi-mellszobor leleplezésének ünnepsége. Az 1770-ben épült és Szent György tiszteletére felszentelt római katolikus templomban először Hugyik Karolina, a Népkör MMK Kulturális Bizottságának elnöke közösségi tájékoztatójában köszönetet mondott a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató és Kulturális Központnak és a Magyar Nemzeti Tanácsnak azért, hogy Kúla is elnyerte Szilágyi László újvidéki szobrászművész alkotását. Elmondása szerint a szobor gondozásával az itteni közösség méltóképpen emlékezhet meg nagy költőnkről, tetteiről, munkásságának máig érezhető és építő jellegű hatásáról. Őt követően ft. Juhász György atya kiemelte, a közösség és a hívek számára is egyaránt fontos, hogy a szobor a templom melletti téren kapott helyet.

A szentmisét követően az ünneplő közösség a Petőfi-mellszoborhoz vonult, ahol a program részeként Benedek Dániel, a Népkör MMK aktív tagja Petőfi-verssel, Fenyvesi Petronella és Goga Márta Bakó Zoltán gitárkíséretében pedig megzenésített Petőfi-verssel tisztelgett a költő és szabadságharcos emléke előtt.

Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke felszólalásában többek között emlékeztetett Jókai szavaira, miszerint nem tudni, hol van a nagy költő sírja, ezért minden magyarnak jut egy porszem Petőfiből:

− A kúlai Petőfi-szobor leleplezése előtt úgy érezhetjük mindannyian, hogy nekünk is jutott egy porszem Petőfiből, és mi is hozzájárulhatunk emlékének életben tartásához, ezáltal pedig hozzájárulhatunk közösségünk identitásának erősítéséhez is. Ilyen évfordulókra, mint amilyen Petőfi születésének 200. évfordulója, saját korunkra is reflektálunk, mert ezek az ünnepek alkalmat adnak a közösségi összetartozás kinyilvánításához – fogalmazott Fremond Árpád.

Petőfi-mellszobrot Hugyik Sára és Bajai Leon, a Népkör Magyar Művelődési Központ aktív tagjai leplezték le.

Az ünnepség végén a megemlékezés koszorúját Valka Károly, a község alpolgármestere helyezte el, aki lapunknak elmondta, a mellszobor iránti összefogás azt mutatja, hogy a kúlai magyarság él és élni akar:

− Ez azt jelenti, hogy az itteni magyar közösség összetart, mert ha nem így volna, akkor ma nem lennénk itt, és nem ünnepelnék az első magyar köztéri szobrot, ami Kúla legszűkebb központjában áll – mutatott rá Valka Károly. Kiemelte, a pályázástól a szoboravatásig mindent közösen szerveztek, az önkormányzat pedig elejétől fogva támogatásáról biztosította a Népkör MMK vezetőségének a Petőfi-szobor állítására vonatkozó kezdeményezését.

Nyitókép: A kúlai szoboravatás után – balról jobbra: Lovas Ildikó, Szilágyi László és Fremond Árpád, fotó: Paraczky László

Magyar ember Magyar Szót érdemel