Minden kedden és csütörtökön vidám zene mellett és kiváló hangulatban zajlanak a néptáncos próbák a kúlai Népkör Magyar Művelődési Központban. A kora esti órákban az Aprócskák, majd a Mocorgók, őket követően pedig a Százszorszép csoport tagjai gyakorolnak. Ilyenkor a cipők kopogása és a csizmák csattogása az udvarra is kihallatszik. Hugyik Karolina, a Népkör kultúrtanácsának elnöke elmondta, a nyári szünidőt követően újraindultak a néptáncpróbák, szeptembertől az eddigi három helyett pedig négy csoportban folyik a munka.
− Az Aprócskák csoportban már tavaly 30 felett volt a kicsik száma, így szeptembertől szükség mutatkozott egy újabb csoport megalakítására, amely az alsós korosztályt, vagyis az 1−4. osztályos diákokat tömöríti. Az Aprócska csoportba a három évestől a kisiskolás korosztályig jártak a gyerekek, idéntől viszont összejött egy olyan generáció, hogy 15 fővel meg tudtuk alakítani az új, köztes csoportot. Ezzel egyidejűleg lehetőséget adunk csatlakozásra azoknak a gyerekeknek, akik eddig még nem jártak a játszós csoportba, segítségnek Vendel Barbara csatlakozott hozzánk, hiszen a játékhoz a kicsikkel több felnőttre van szükség. Az Aprócska csoport tehát továbbra is marad az óvodásoké, az új, Mocorgó csoport az alsósokat, a Százszorszép a felsősöket tömöríti. Utóbbiak tizenketten vannak, a csapatot egy középiskolás is erősíti, aki a közelben jár iskolába és tud járni a próbákra is.
A Napraforgó csoportba a középiskolások és az egyetemisták járhatnak, ugyanis szinte mindannyian vidéken tanulnak. Hozzájuk tudnak csatlakozni a korábban Ibolya nevet viselő csoport tagjai is, az egyetemisták, vagy akik már dolgoznak valahol. A középiskolába indulók az első félévben nem vállalták be a hétvégi próbákat mindannyian, csak szóló táncosok dolgoztak közülük, meglátjuk a jövőben lesz-e erre igény, vagy belenyugszunk abba, hogy egy-egy kinevelt generáció után előről kell kezdeni az építkezést – mondta Karolina.
A csoportokkal Szakács Tamás néptáncpedagógus és párja, Szakál Nikolett dolgozik, a csoportvezetésben és próbák megszervezésében Turza Szabolcs segít nekik. A próbafolyamatokról Tamás elmondta, a kedd és a csütörtök mellett az idősebbekkel közös megbeszélés alapján a hétvégi próbákat is egyeztetik, ugyanis a tagok közül sokan foglaltak. Kiemelte, harmadik éve járnak a Népkörbe, és mindig nagy szeretettel érkeznek, hiszen erős kapcsolat alakult ki a községi és az egyesületi vezetőséggel, ugyanakkor a csoportvezetőkkel is. Szerinte ez nagyon fontos, hiszen szilárd alapot nyújt a további munkához.
− A Mocorgó csoporttal rábaközi táncokat kezdtünk el tanulni a 2023/24-es tanév elején. A próbafolyamatot a karácsonyi műsor „szakította meg”, a nagyteremben egy igazán szép és meghitt karácsonyi műsort hoztunk össze. Az előadáson valójában félkész koreográfiákat mutattak be a táncos növendékek, úgyhogy a rábaközi koreográfiából egy kis összeállítást láthattak a szülők, illetve a nagyszülők. A téli szünidőt követően újra indultak a próbák. Első alkalommal, mivel nagyon ügyesen zártuk a tavalyi évet, megvendégeltük a gyerekeket egy kis édességgel és baráti újrahangolódással kezdődött az idény második része, az előttünk álló hónapokban az eddig elsajátított, azaz a félkész koreográfiát folytatjuk, illetve fejezzük be.
A következő csoport a Százszorszép táncegyüttes, amely tavaly már szeptember előtt megkezdte a felkészülést, ugyanis az elmúlt nyáron sikerült a csoportot egy magyarországi néptánctáborba elvinni, amely Baja mellett, Dunafalván került megrendezésre. Itt megtanulhatták az alapokat, s így az idén velük tyukodi táncokat készítünk, tehát lassú csárdást és friss csárdást verbunkkal kiegészítve.
Kiemelném, hogy igazán ügyes és tehetséges fiatalok vannak ebben a csoportban, részt vettünk a Vajdasági Gyermek- és Ifjúsági Szólótáncversenyen, ahonnan Afity Laura, valamint Futó Dóra és Futó Dávid testvérpár arany minősítéssel tértek haza. Mellettük az idősebbek, Hugyik Sára ezüst, Bajai Leon És Vojcsena Patrícia pedig bronz minősítést ért el. Ezek az eredmények önmagukért beszélnek – sorolta Tamás.
Elmondása szerint a tánctanítást illetően igyekeznek időt szorítani a pluszmunkára, a szólós próbákat mindig a csoportos foglalkozást követően tartják, de csinálják, mert az ilyen munka mindig meghozza a gyümölcsét.
− Ezzel a két csoporttal készülünk az előttünk álló községi szemlékre, meghívásokra, a Kőketáncra minden évben elmegyünk. Érkezett felkérés a magyarországi testvérvárosból, Kalocsáról, egy ottani fellépésre, ahova biztosan el fogunk menni. Nagyon szeretnénk, ha a gyerekek idén nyáron is eljutnának Dunafalvára, megpróbáljuk megszervezni. Igyekszünk barátságot kialakítani a környező településekkel, rendezvényeken is ott vagyunk a gyerekekkel, Szabadkára is járunk táncházakba. Szerintem az ilyen rendezvények nagyon fontosak, hiszen önfeledten tudnak szórakozni a gyerekek, éppen úgy, mint ahogyan azt annak idején nagyszüleink tették. Ilyenkor nem a próbatermi viszonylatban folyik a munka, hanem élőzenével, barátkozással, ismerkedéssel, új anyag tanulásával. Biztos vagyok abban, hogy mindez minőségibb élményt tud nyújtani a gyerekeknek. A farsangi időszakban járunk, így február 6-ára szervezünk egy farsangi táncházat és mulatságot a Népkörben. Fontosnak tartjuk az ilyen és ehhez hasonló rendezvényeket, hiszen ezek révén tudjuk a régi, megmaradt hagyományainkat a fiataloknak továbbadni, ami a mai világban nagyon fontos – magyarázta Tamás.
Hozzátette, az idősebb diákok közben középiskolások lettek, így a próbákat a hétvégékre kellett tenni, és nem heti rendszerességgel, hanem megbeszélés alapján dolgoznak.
Nyitókép: A Mocorgó csoport rábaközi táncokat tanul (Paraczky László felvétele)