2024. december 26., csütörtök

Erősítik az együvé tartozást

Tizenegy éve kiválóan működik a testvérvárosi kapcsolat Kalocsa és Kúla között

Kúla és Kalocsa városok önkormányzati elöljárói 11 évvel ezelőtt, 2010. június 25-én írták alá a két település testvérvárosi kapcsolatát igazoló dokumentumot. Azóta számos téren folyik a mind népszerűbb együttműködés, nyilatkozta lapunknak Valka Károly, Kúla község alpolgármestere. Hangsúlyozta, a gazdasági konferenciák, találkozók mellett a két önkormányzat küldöttsége már több, a város életében kiemelt jelentőséggel bíró rendezvényen képviseltette magát, amelyek tovább erősítik a határokon átnyúló testvériség érzését, a magyar nép együvé tartozását.

− Miután létrejött a testvérvárosi kapcsolat, nagyon gyorsan megtaláltuk a közös nevezőt az ottani városvezetéssel, mert az volt a célunk, hogy ne csak a város vezetői találkozzanak néhányszor évente, hanem több más téren is megvalósuljon az együttműködés. A kapcsolatok egymás kulturális-művelődési életének megismerésével folytatódtak, a kalocsai néptáncosok több alkalommal is felléptek Kúlán, az itteni Népkör MMK tánccsoportja pedig bemutatkozott az ottani közönségnek. Amikor a mi táncosaink utaztak Magyarországra, minden alkalommal vittünk magunkkal egy nem magyar néptánccsoportot is, így a kalocsai közönség a szerb, ruszin és más csoportok néptáncát is láthatta – fogalmazott Kúla alpolgármestere.

Szavai szerint a kulturális együttműködés kibontakozását a sport terén történő bemutatkozás követte. A kalocsai amatőr focisták több alkalommal jártak a szeptemberben sorra kerülő kúlai Hagyományőrző Napokon, ahol a helyi és vidéki csapatokkal mérkőztek.

− A nemzeti ünnepek és megemlékezések mellett a kúlai küldöttség évente meghívást kap a Kalocsai Paprikafesztiválra, kölcsönösen részt veszünk a főzőversenyeken stb. Legutóbb a múlt hétvégén jártunk náluk, amikor is az itteni labdarúgó-iskola növendékei részt vettek egy labdarúgó-tornán. Amennyiben a járványügyi helyzet lehetővé teszi, szeptemberben szeretnénk vendégül látni a kalocsai fiatal focistákat, hogy az ottani fiatalok is megismerhessék Kúlát és Vajdaságot – magyarázta Valka Károly.

Kiemelte, a testvérvárosi kapcsolatok elmélyítése abban is megmutatkozik, hogy 2017-ben közös pályázatot adott be a két település kulturális fejlesztésekre, valamint, hogy az egykori kalocsai érsekséghez tartozó Kúlán dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek két alkalommal tartott szentmisét. Egyiket a kúlai Szent György-katolikus templom fennállásának 240. évfordulóján, a másikat pedig a Népkör MMK fennállásának 150. évfordulóján.

A kúlai Kúla-S Labdarúgó-Iskola első alkalommal vett részt a Kalocsán megrendezett Szusza Kupa Lakatos István Emléktornán, amelyre az U12 (2009. január 1. után született játékosok) és az U11 (2010. január 1. után született játékosok) csapatokkal neveztek be. A tornát 2021. június 19-én 5-5 csapat részvételével a kalocsai sportpályáján tartották meg, ahol mindegyik csapat mindegyikkel játszott. Végül a kúlai U12-es csapat az első, az U11-es csapat pedig a második helyet szerezte meg. Preradović Sava, a fiúk edzőjének elmondása szerint a torna színvonalas és jól megszervezett verseny volt.

− A házigazdák és a kúlai csapatok mellett még három másik csapat nevezett be, jó meccseket láthattunk. Nem csak a torna, hanem a kisvárosban szinte minden új és lenyűgőző volt számomra, hiszen a városközpontban és a Szent István utcán órákon át lehet nézelődni, megcsodálni egy-egy régi épületet, szobrot, templomot. A fiúk is nagyon jól érezték magukat, köszönet a szervezőknek a bemutatkozási lehetőségért és külön az élményért – nyilatkozott lapunknak Preradović Sava.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás