Június elejétől tizenegy év után megint épül a szennyvízcsatorna Adán a Tobán városrészben. A beruházó Ada község önkormányzata, amely a tartományi mezőgazdasági titkárság pályázatán 30 millió dinárt nyert a több száz háztartást érintő szennyvízcsatorna-szakasz kiépítésére. A tervek szerint az Október 8., a József Attila, a Marko Miljanov és a Svetozar Marković utcában készül el az év végéig a csatorna. A beruházást három szakaszban végzi el a szabadkai Javornik és az adai Adafert cégekből álló konzorcium a helyi közösség által kidolgozott tervek alapján.
A helyi közösség titkára, Varga Elfride elmondta, hogy a munkálatok első szakaszában az Október 8. utca egy részén folytak a munkálatok, de a napokban megkezdődött a második szakaszon is a csövek lefektetése, mégpedig a Marko Miljanov és a Svetozar Marković utcában.
Varga Elfride megjegyezte, hogy tizenegy éve várnak már arra, hogy kiépüljön a tobáni szennyvízcsatorna. A beruházás előtörténete 2003-ba nyúlik vissza, amikor a II. helyi közösség tanácsa elkészíttette a tervdokumentációt a csatorna építésére a Július 7., a Macedón, az Október 8., a József Attila, a Marko Miljanov és a Svetozar Marković utcára. Az adai önkormányzat támogatásával 2004-ben elkészült a tobáni szennyvízcsatorna fővezetéke a Macedón utcában, illetve a József Attila utca egy részén. Majd a helyi közösség önerőből kiépítette a kanalizációt a Július 7. utcában is. Ezután kezdődtek a gondok, bár a helyi közösség 2008 áprilisában 15,3 millió dinárt nyert a csatorna kiépítésére a Tartományi Nagyberuházási Alapnál. Az Alkotmánybíróság döntése értelmében azonban megszűnt a helyi járulék a helyi közösségben, amelynek a tanácsa emiatt a beruházást átruházta a községre. Az önkormányzat kiírta a közbeszerzési pályázatot, amelyet a Millennium-team cég megnyert, de a munkálatokba nem kezdett bele. A helyi közösség 2010-ben újra bevezette a helyi járulékot, majd az építkezési törvény változásai miatt kénytelen volt átdolgoztatni a terveket. Végül az önkormányzat nyertes pályázata után kezdődhetett meg a csatornázás.
– A II. helyi közösség területén tartanak a csatornázási munkálatok a Budzsák-patakkal párhuzamosan is, ahol a fővezeték 1800 méteres szakaszát fektetik le, illetve a Baraparti iskolánál is épül majd egy szivattyúállomás – magyarázta Varga Elfride. – A beruházást a község finanszírozza. A helyi közösség koordinálta azokat a szerződéskötéseket, amelyeket az önkormányzat kötött azokkal a polgárokkal, akiknek a telke lejár a patakra. A szerződés szerint ezek a polgárok engedélyezték a munkálatokat a telkükön, aminek fejében az önkormányzat biztosított számukra 30 méternyi bekötést a fővezetékig. Esetükben ugyanis célszerűbb a kerten keresztül csatlakozni a hálózatra, mert arra lejt a porta.