Szombaton és vasárnap Adán rendezik meg a vajdasági magyarság néptánc- és népzenei fesztiválját, a LX. Gyöngyösbokrétát és a XLVII. Durindót mintegy 3000 résztvevővel, köztük 33 művelődési egyesület néptáncegyüttesének fellépésével, valamint 125 népzenei együttes és szólista bemutatkozásával. A fesztivál rendezvénysorozata azonban már csütörtökön megkezdődött Adán és Moholon a színes kísérőprogramokkal.
Ezek sorát csütörtök délután az Adai I. Helyi Közösség Hagyományápoló Csoportjának „Ezek vagyunk mi…” című alkalmi kézimunka-kiállítása nyitotta meg Adán, az I. helyi közösség nagytermében. Pál Edit, a hagyományápoló csoport elnöke köszöntötte az egybegyűlteket a jövőre 55 éves egyesület nevében. Majd bemutatta a kiállítás anyagát, amely a csoport különféle technikával készült kézimunkáit tartalmazza, a hímzett terítőktől, a gyöngyfűzésen át a horgolt bábokig, illetve az eddig kiérdemelt elismerések és serlege egy részét is. A fesztivál szervezői nevében Maksó Éva, az adai Szarvas Gábor Könyvtár igazgatója nyitotta meg a kiállítást, amely szombaton és vasárnap 9 és 19 óra között látogatható.
A moholi Csobolyó Művelődési Egyesület székházában csütörtök este nyílt meg A Szakkör program című évadzáró kiállítás, amelyen a 2023/24-es évben készített alkotásait állította ki összesen 31 moholi, adai és péterrévei gyertyaöntő, a tojásfejtő, mézeskalácsos, gyöngyfűző és makramés.
Lajkó Szilvia, a házigazda egyesület képviselője nyitotta meg a szebbnél szebb kézműves munkákat bemutató kiállítást, amelyről elmondta, hogy nem csupán művészi élmény, hanem egy utazás is a közösségi értékek és a hagyományok világába. Majd Muhi Zsuzsanna, a Szakkör programot koordináló Felnőttképzők Regionális Hálózatának (FERHA) munkatársa méltatta a kiállításon bemutatott kézműves alkotásokat.
Kiemelte, hogy mindegyik szakköri csoport gyönyörűen megoldotta a feladatot és csodálatos kiállítást hozott össze.
Elmondta, hogy a Nemzeti Művelődési Intézet három éve indította útjára a programot, hogy újraélessze a közösségi munkát és a régmúlt idők mesterségeit felelevenítse, illetve ezt a családi élet részévé tegye. Muhi Zsuzsanna végezetül átadta a tanúsítványt azoknak a kézműveseknek, akik elvégezték öt szakköri képzés egyikét a moholi Csobolyó ME-ben, ahol már második alkalommal szervezték meg a képzést.
A kiállítás a moholi Csobolyó-székházban szombaton és vasárnap 10 és 18 óra között tekinthető meg.
Nyitókép: Az adai hagyományápoló csoport kézimunka-kiállításának megnyitója (Csincsik Zsolt felvétele)