2025. január 15., szerda

Hímzés, makramé és papírfonás

Törökfaluban kézműves kiállítással zárult a Szakkör-program

A törökfalui Százszorszép Művelődési Egyesület székházában kedden nyílt meg a Szakkör-program évadzáró kiállítása, amelyen a 2023/24-es évben készített alkotásait állította ki 15 törökfalui, völgyparti, kevi és tornyosi hímző, makramés és papírfonó. Nagy Rózsa, a Százszorszép ME elnöke, a program helyi koordinátora és egyben résztvevője elmondta, hogy makramé, papírfonó és békés megyei hímzéssel foglalkozó csoportot indítottak, amelyek ötfősek voltak. Közben a papírfonók közül egy személy egészségügyi okom miatt kénytelen volt abbahagyni a képzést, de helyette egy taggal bővült a makramé csoport, így 15 résztvevője volt a Szakkör-programnak Törökfaluban. Kiemelte, hogy a kiállításmegnyitót Resócki Rolland néptánc- és népzenekutató tette még ünnepélyesebbé, mert egy-egy tiszteletpéldányt adott át a közelmúltban megjelent Mutasd meg az utrinai utcát! című törökfalui népdalos gyűjteménykötetéből azoknak az adatközlő asszonyoknak, akiktől összegyűjtötte a dalokat. A Szakkör-program elvégzéséről a tanúsítványokat a Ferha munkatársa, Nadrljanski Tornai Erika adta át a törökfalui résztvevőknek.

– Először vettünk részt a Szakkör- programon, amely a magyarkanizsai Felnőttképzők Regionális Hálózatának szervezésében zajlik a magyar kormány támogatásával, valamint a Nemzeti Művelődési Intézet jóvoltából, akik támogatják a csoportokat, adnak hozzávaló anyagot, kelléket, mindent, ami csak felhasználásra kerül. Októbertől egészen május végéig zajlott a Szakkör-foglalkozás heti egy alkalommal Törökfaluban, a Százszorszép-székházban. Ennek a záró momentuma a kiállítás – magyarázta Nagy Rózsa. – Első alkalomra bevállaltunk három foglalkozást. Ez elsőre nagy falatnak tűnt, de becsülettel megbirkóztunk vele. A hímzőknek volt a legnehezebb feladatuk, valamint a papírfonóknak, mert nekik elő kellett készíteni azokat a pálcákat, amit aztán megfontak. Nehézkesen indultunk, mert eleinte azt hittük, hogy ebbe nem fogunk beletanulni, de becsülettel megugrottunk minden akadályt, és szerintünk jól sikerült. Ahogyan a kiállítást összeraktuk, néztük a kiállított kézműves alkotásokat, és örömmel töltötte el a szívünket, hogy mennyi mindent csináltunk. Ez egy szép emlék marad az egész csoport számára. Továbbá tudás adott, mert olyan dolgokat sajátítottunk el, melyek maradandóak. Elégedett vagyok a Szakkör-programmal, kitartóak voltak a csoporttagok, amiért mindenkinek hálás köszönettel tartozom! – nyilatkozta a Százszorszép ME elnöke.

A Szakkör-program törökfalui résztvevői egy harmincas éveiben járó nőt leszámítva, javarészt az idősebb korosztályhoz tartoztak, 50 és 80 év közötti személyek voltak. Nagy Rózsa megjegyezte, hogy az idősebbek nehezen tartották a szoros határidőket, ezért a következő évadra nem jelentkeztek. Viszont megbeszélték, hogy a hímzők és a makramésok is lassabb tempóban, de folytatják a munkát, amihez már vásároltak anyagokat, illetve hozzáférhetők az interneten a videóanyagok, amikből lehet tanulni. Nagy Rózsa reménykedett, hogy a kiállítás felkelti a fiatalabb korosztályok érdeklődését a kézimunkázás iránt, és akkor jövőre újra jelentkeznek a Szakkör-programra.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A Szakkör-program törökfalui résztvevői a kiállításmegnyitón