Az adai Sidro Tisza-kedvelők Egyesülete 1979 januárjában alakult meg, hogy a helybeli lakosoknak egy csónakkikötő kialakításával jobb feltételeket biztosítson a szórakozásra, a sportra és a pihenésre a Tiszán. Varga Elfride, a Sidro elnöke rámutatott, hogy az egyesület megalakításával azt kívánták elérni, hogy a csónaktulajdonosok ne járjanak a mély sárban, a csónakokat és a felszerelést biztonságban tudják, valamint minden időben akadálymentesen használhassák, amire korábban nem volt lehetőség a védtelen és a sáros folyóparton. Kiemelte, hogy az alapítók célkitűzéseit elérték, hiszen napjainkra az egyesületnek több mint 160 tagja van, csónaktulajdonosok és természetbarátok. Mindemellett az elmúlt évtizedek alatt sikerült létrehozni egy jól működő, modern és a törvényes előírásoknak megfelelő csónakkikötőt, amelyben jelenleg mintegy 140 kisebb-nagyobb vízi jármű van kikötve egy mesterséges öbölben. Bejelentette, hogy az évfordulót szerény keretek között szeretnék megünnepelni az őszi közgyűlésen.
Varga Elfride elmondta, hogy a csónakkikötő évről évre jobb feltételeket nyújt a csónaktulajdonosoknak, ennek érdekében az elmúlt 45 év alatt sok fejlesztést hajtottak végre. Mindazok után, hogy a Szocialista Szövetség Ada Községi Választmányának elnöke, Török Nándor összehívta az akkori csónaktulajdonosokat, akik megalakították az egyesületet. Majd a helyi közösségek és a községi vállalatok támogatásával belekezdtek a csónakkikötő kialakításába.
– A Tisza mellett lévő két kubikgödröt kiszélesítették, hogy egy belső, védett csónakkikötőt hozzanak létre, ami tudomásom szerint a környéken nincs is máshol. A folyón lévő kikötők ugyanis ki vannak téve a természeti erőknek, az áradásnak, viharnak és jégzajlásnak, szemben a védett adai kikötővel. A kubikgödrök kiszélesítése után kijáratot ástak a Tiszára nagy munkagépekkel, és a munkálatokban részt vett 25 lelkes egyesületi tag is, akik nemcsak a munkaakciókon dolgoztak, hanem anyagilag is hozzájárultak a létesítmény kialakításához. A Zentai Révkapitányság 1981-ben regisztrálta első alkalommal a kikötőben lévő dokkokat – magyarázta a Sidro elnöke. Hozzátette, hogy a csónakkikötőt éjjel-nappal őrszolgálat vigyázza, amelyet három őr lát el. Ez már így van 1988 óta, amikor is Budai Sándor elvállalta a kikötő folyamatos őrzését és megszervezte az őrszolgálatot. A csónakokat 1997-től pedig már nemcsak tavasztól őszig őrzik, hanem telente is. Mostanság a nappali őrzést a székházban tevékenykedő vendéglős látja el, aki cserébe mentesül a bérleti díja fizetése alól.
– A tagság indítványára 1996-ban hozzáfogtunk az őrház kiépítéséhez, ami egyúttal az egyesület székháza is lett. Ott kialakítottunk egy irodát és egy tárgyalótermet. Utóbbi megfelel az összejövetelek megtartására is. Az épületre 1998 októberében kaptuk meg a használati engedélyt. Az utóbbi néhány évben, amióta az egyesület elnöke lettem, több fejlesztést hajtottunk végre az épületen, amelyen kicseréltük a nyílászárókat. A székház előtti terasz nád tetőszerkezetét lecseréltük műanyag lemezre. Mindezt az önkormányzat pályázati eszközeiből valósítottuk meg. A legjelentősebb munkálat a kikötő a bővítése volt négy évvel ezelőtt. Tavaly iszaptalanítottuk a kikötőt, ez is nagy horderejű beruházás volt. A létesítmény egy mesterséges öböl, amely előbb-utóbb eliszaposodik, emiatt a csónakok ki-be járása a folyóra nehezebbé válik. Tízévente el kellene végezni ezt a műveletet. Tavaly szerencsénk volt, mert a munkálatokat végző cég a Kalocsa-csatornánál dolgozott, és helyben volt az iszaptalanítást végző kishajó. A munkálatok költségének háromnegyedét kifizette Ada község önkormányzata, a maradékot pedig a Sidro állta. Egyesületünk több mint 160 tagot számlál, akik között a csónaktulajdonosok mellett szép számban vannak természetbarátok is. Több természetvédelmi akcióban is részt vettünk. Ezek közül a legsikeresebb a Tisztítsuk meg a Tiszát! elnevezésű megmozdulás, amelyben csatlakoztunk a többi folyóparti községhez. Összeszedtük mindkét parton a műanyag palackokat és a többi szemetet. Sajnos ezt az akciót ismét érdemes lenne megtartani – magyarázta Varga Elfride.
A Sidro elnöke szerint az utóbbi években a fiatalabb korosztályok körében is egyre népszerűbb a csónaktartás Ada községben. Egyre többen szeretnék a vízi járművet a csónakkikötőben tartani, ezért újra aktuálissá vált a létesítmény bővítése.
– A Covid után nagyon sok fiatal vált csónaktulajdonossá. Újabb és nagyobb csónakokat vásárolnak, amelyeket nem horgászatra, hanem kikapcsolódásra és szórakozásra használnak. Az igények is megnőttek arra, hogy minél jobb legyen az őrzés. Ezt korszerű kamerarendszerrel tudjuk biztosítani, amit három évvel ezelőtt teljesen felújítottunk. A tervdokumentációt az egyesület fizette, a kamerákat és a felszerelést a pályázati támogatás révén az önkormányzat. A tűzoltásra biztosítottuk a palackokat a dokkon. Az új előírásoknak megfelelő a dokkon a fémhordókat műanyagra, a deszkákat fémplatóra cseréltük. Az önkormányzat 2026-tól bérelni fogja a Tisza-parti területeket, amibe beleesik a csónakkikötő is, ezért szeretnénk, hogy megfeleljen a törvényes követelményeknek. Az egyesület számára továbbra is a legfontosabb cél a csónakkikötő fejlesztése és bővítése. Sok csónaktulajdonos ugyanis a sátortábornál vagy a víkendtelepen köti ki a csónakját, ha ezeket mind a csónakkikötőben szeretnék parkolni, akkor nem lenne elég hely – nyilatkozta az egyesület vezetője.