2024. november 23., szombat

Nagyboldogasszony napját ünnepelték Adán

A hagyományos kirakodóvásár mellett ünnepi műsor várta a látogatókat

Adán augusztus 15-én, csütörtökön este immár huszonhatodik alkalommal tartották meg a nagyboldogasszony-napi népünnepélyt, amely a katolikus ünnep kísérőrendezvénye. A rendezvény az idei évben is közös szervezésben valósult meg a Szentháromság-plébánia, Szentháromság Gyermekkórus, Aranykapu Művelődési Egyesület, Vadvirág Hagyományápoló Kör és a Szarvas Gábor Könyvtár összefogásával. A rekkenő hőség ellenére helyi és környékbeli kézművesek és árusok már a kora délutáni órákban előkészítették portékáikat a kirakodóvásárra a település sétányán. A különféle gyermekkönyvek, ékszerek mellett, főként kézműves termékeket állítottak ki, de lehetett vásárolni a gyermekek körében népszerű vattacukrot, kürtőskalácsot és lángost is. A legkisebbek számára ugrálóvárat, trambulint, valamint egy vizes medencét állítottak fel, amelyben felfújható gömbökbe bújva tudtak egymással játszani.

Nagyboldogasszony napja alkalmából ft. Szungyi Károly adai esperesplébános mutatott be csütörtökön este ünnepi misét a Szentháromság-templomban. Beszédében kitért a többi között az Isten és Mária iránti alázat fontosságára. Elmondta, hogy az emberek sokszor azért alázatosak, hogy jutalomhoz jussanak. Az alázatos viselkedésük, beszédük gyakran a hamisítatlan gőgöt, önteltséget leplezi, miközben az igazi alázat sosem néz a dolgok mögé, annyira természetes, hogy nem is veszi észre magát. Az üzenet az, hogy ne nagy lármával és sok beszéddel dicsérjük az Istent és Máriát, hanem halkan, szívből jövő őszinteséggel. A szentmisét követően, az előző évektől eltérően, a templom bejárata előtt tartották meg az ünnepi műsort. Ezen fellépett a Szentháromság Gyermekkórus, a zentai Mécsvirág Együttes, valamint Toll Gyula hegedűművész, aki Óbecséről érkezett. Az ünnepi műsor után köztéri, szalonzenei koncertet adott Sóti Juli és Varga Iván.

Maksó Éva, az adai Szarvas Gábor Könyvtár igazgatója és az esemény egyik szervezője elmondta, hogy hatalmas köszönet és dicséret illeti az adai Sóti házaspárt és az Aranykapu Művelődési Egyesületet, akik sok évvel ezelőtt életre hívták a rendezvényt, amelynek hagyományát a jelen generációinak kell ápolni és megtartani. Továbbá köszönetét fejezte ki azon magánszemélyeknek is, akik segítettek a szervezésben, valamint az ünnepi műsor létrejöttében. Kiemelte, hogy míg a korábbi években a néptáncé és a népdaloké volt a főszerep, addig az idei évben változtattak a zenei összeállításon. Barna Helga, a Szentháromság Gyermekkórus elnöke és egyik vezetője elmondta, hogy kórus hat éve alakult meg, és minden évben fellépnek a szentmisén. Megjegyezte, hogy szervezői munkában nagyban segítette őt Lévai Hényel Beáta és Világos Szilvia, akik szintén a kórus vezetői, valamint zenekaruk vezetője, Györe Szabolcs. A gyermekkórus az ünnepnek megfelelő énekekkel készült, amelyeket egyeztettek az esperesplébánossal, és megfeleltek a liturgiának is. Igyekeztek olyan dalokat válogatni, amelyek énekléséből kivette a részét az Angyal-kórus és a Csillag-kórus is. Az utóbbiba azok a gyermekek szerepelnek, akik jobban tudják a hangjukat képezni, irányítani, és már alkalmasak arra, hogy többszólamú dalokat énekeljenek. Hozzátette, hogy a kórusvezetők Szűz Mária tisztelők, és szeretnék, ha a gyermekkórus tagjai is azzá válnának. Ezért a fellépések előtt mindig imádkoznak hozzá, ezzel megajándékozva őt.

A rendezvény fő támogatója a Magyar Nemzeti Tanács volt, a program megvalósításában pedig segítséget nyújtott Ada Község önkormányzata, valamint a Szentháromság-plébánia is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A kirakodóvásár minden évben sok látogatót csalogat Adára (Gecse Attila felvétele)