2024. november 23., szombat

Népzenei találkozóval emlékeztek a moholi nótafára

Moholon megtartották a VI: Vlasityné Zélity Klára-emléknapot

A Csobolyó Művelődési Egyesület szervezésében szombaton Moholon hatodik alkalommal rendezték még Klári néni újra énekel! címmel a Vlasityné Zélity Klára-emléknapot, ami a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű regionális rendezvénye, illetve vidékünk egyetlen tematikus népzenei találkozója. A szervezők és a résztvevők a híres moholi nótafa, népdalénekes és kórusvezető emléke előtt tisztelegtek az egész napos rendezvénnyel. Ezen gyermekprogram, szakmai konferencia, valamint népdalkórusok és népdalénekesek találkozója várta az érdeklődőket több mint száztíz fellépő részvételével a művelődési egyesület székházában.

Az emléknapot szombat délelőtt egy sikeres gyermekprogram nyitotta meg a Csobolyó-székházban, ahol Babos Fehér Nóra, a Kormorán és a Madrass zenekar énekesnője, színésznő és néprajzkutató népdalokat tanított a fiataloknak, Aranyos Boglárka óvodapedagógus pedig népi játékokat játszott velük. A foglalkozáson több mint negyven moholi, adai és péterrévei gyermek vett részt. Majd kora délután megemlékezést tartottak a moholi római katolikus temetőben Klári néni sírjánál. A megemlékezésen Lajkó Mária, a Csobolyó ME művészeti vezetője mondott beszédet és Csonka Katica-Ilonka néni énekelt dalt.

Az emléknapon ezután szakmai találkozót rendeznek a Csobolyó-székházban, ahol a házigazdák nevében Klíma Döniz köszöntötte az egybegyűlteket. Ezen dr. Apjok Vivien adjunktus, SZTE BTK Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék munkatársa a tanszék munkáját mutatta be. Kónya Sándor néprajzkutató, a Kiss Lajos Néprajzi Társaság tagja a népdalszövegek énekelhetővé tételével foglalkozott, amelyekhez nem maradt fel dallam. Kálmány Lajos gyűjtését felhasználva mutatta be, hogyan lehet ezeket újraéleszteni, Klíma Döníz demonstrátor, MA hallgató, SZTE BTK Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszékről a moholi gyűjtések történetéről beszélt, köztük a néprajzi, táncos és a zenei anyagról. Juhász Gyula népzenei archivista, Vajdasági Magyar Művelődési Intézetből az emléknaphoz kapcsolód kiadványról, az általa szerkesztett és kottagrafikázott Klári néni újra énekel! füzethez való kötődéséről és a találkozó fontosságáról beszélt. A tanácskozáson Lajkó Szilvia beszélt az anyaországi Generációk értékei pályázatra készült kutatásról, amit a moholi Csobolyó Népdalkör tagjai végeztek el. A tanácskozás után az emléknap részvevőit a Szent György katolikus templomban vonultak, ahol ft. Világos Miklós plébános mutatott be misét Vlasityné Zélity Klára tiszteletére.

Az emléknap a népdalkórusok és népdalénekesek találkozójával zárult a Csobolyó-székházban. Ezen tizennégy kórus, énekes és népi zenekar lépett fel Pancsovától Gyáláig, és szólaltatta meg Vlasityné Zélity Klára dalait a népes közönség előtt. A házigazdák nevében Patyi Lajos, a Csobolyó ME elnöke vezetője köszöntött a fellépőket és a vendégeket. Kiemelte, hogy Klári néni és a Zélity család hagyatékát publikálni kell, mivel az több mint 700 lejegyzett népdalt tartalmaz, illetve soknak csak a szövege van meg. Beszédében Rigó Pál Zsófia, az MNT alelnöke méltatta a kiemelt jelentőség rendezvényt, amely által közvetített érték, vagyis a népdal meghaladja a földrajzi tér határát és kiállja az idő próbáját. Végezetül Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke nyitotta meg a találkozót.

A találkozón fellépett: moholi Csobolyó Népdalkör, a törökfalui Búzavirág népdalkórus, a szentmihályi József Attila MME vegyeskórusa, az adai Rokolya népdalkórus, a péterrévei Margaréta asszonykórus, a gyálai Újhelyi Éva népdalénekes, az adai Őszirózsa asszonykórus, az óbecsei Botra férfikórus, a moholi Babos Fehér Nóra népdalénekes, a pancsovai Pántlika énekcsoport, az adai Vadvirág asszonykórus, az óbecsei Dúdoló énekcsoport, a völgyparti Aranyeső asszonykórus és a moholi Csobolyó Nagyzenekara.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: = A népzenei találkozót a moholi Csobolyó Népdalkör fellépése nyitotta meg (Csincsik Zsolt felvétele)