Több napon át tartó rendezvénysorozattal ünnepli az önkormányzat a község napját Magyarkanizsán. A vasárnapi Kárpát-medencei magyarok zenéje 2015 elnevezésű koncert után hétfőn délben a szokáshoz híven Oromhegyesen gyűltek össze, hogy a Csákó-halmon újabb emléktábla elhelyezésével tisztelegjenek az egybegyűltek a történelmi idők előtt. A tizenegyedik kőtábla az 1093-as dátumot viseli, mert ebben az időben említik először Magyarkanizsát Cnesa néven. Az esős idő miatt a Csákó-halom megközelíthetetlenné vált, így az ünnepséget az oromhegyesi Faluházban tartották. A Pro Urbe elismeréseket tegnap adták át a városháza dísztermében, ahol egyúttal levetítették azt a kisfilmet is, amely az önkormányzat elmúlt egy évének munkáját foglalta össze.
– Évek óta gazdasági nehézségek kötnek bennünket béklyóba, ezt tetőzte idén a migránsprobléma is – mondta beszédében dr. Bimbó Mihály polgármester, majd kiemelte, hogy mindezen nehézségek ellenére idén több támogatás jutott a mezőgazdaságra, és más gazdasági szférát is igyekeztek támogatni, valamint a szociális védelmi háló megtartása is előnyt élvezett. A polgármester a díjazottak munkáját példamutatónak nevezte.
– Az önök életútja, munkája bizonyítja, hogy a nehézségek ellenére sem szabad kibújni a felelősség alól. Az önök munkája nélkül szegényebb volna községünk.
A pénzjutalommal járó emlékérmet Péter Béla nyugalmazott pedagógus kapta.
– Nyugdíjasként ma már annak örülök, ha hallom, hogy egykori tanítványaim külföldön is elismert szakemberré válnak, s ilyenkor abban reménykedem, hogy tanárként nekem is volt részem pályájuk elindításában – mondta Péter Béla.
Köszönőlevelet kapott Jovan Čubrilo, az Önkéntes Tűzoltó-egyesület vezetője, Borsos Csaba, az adorjáni helyi közösség elnöke, Farkas István magyarkanizsai kántor, Palkovics Mihály, a maronosi Testvériség Művelődési Egyesület volt művészeti vezetője és a kispiaci Jókai Mór Egyesület.
Az ünnepség keretében átadták a legjobb eredményeket felmutató, magyar nyelven tanuló nyolcadikos diáknak járó díjat is. A 100 ezer forintos pénzjutalommal járó díjat a város testvértelepülésének, Felsőzsolcának a polgármestere, dr. Tóth Lajos adta át Német Eszter oromhegyesi tanulónak. Az ünnepséget követően fél ötkor megkoszorúzták a város legrégibb pontján álló emlékművet, majd a Dobó Tihamér Képtárban megnyílt Sagmeister Laura képzőművész önálló kiállítása.