2024. július 17., szerda

Roma kisegítők az iskolában

Munkalehetőséget fog keresni az önkormányzat a roma közösségnek (Fotó: Miskolci Magdolna)

Együttműködési megállapodást kötöttek a magyarkanizsai önkormányzat, a horgosi helyi közösség és a helybeli roma közösség képviselői az iskolát és a falu közbiztonságát érintő problémák enyhítése érdekében.

– A horgosi roma közösség képviselői keresték fel a helyi közösséget és a magyarkanizsai önkormányzatot azzal a felajánlással, hogy ők is szeretnének részt venni azoknak a problémáknak a megoldásában, amelyek az oktatást és a falu közbiztonságát veszélyeztetik a beilleszkedni képtelen roma diákok rendbontásai és a mind jobban terjedő megélhetési bűnözés miatt – közölte Nyilas Mihály magyarkanizsai polgármester.

Az előzetes megbeszéléseken jelen voltak az önkormányzat szociális ügyekkel és oktatással megbízott munkatársai is, a horgosi helyi közösséget annak elnöke, Takács József, a roma közösséget pedig Petrović Marko, Kolompár Mijo, Payeta Maurice, Kolompár Gusztáv és Jankovity Gábor képviselte.

– Három fontos kérdésben állapodtunk meg: a legfontosabb az iskolai problémák megoldása, a második a közbiztonság, a harmadik a roma közösség helyzetének javítása. Az együttműködési megállapodás konkrét vállalásokat tartalmaz. Az önkormányzat és a helyi közösség vállalja, hogy támogatja két fiatal roma kisegítő foglalkoztatását az iskola keretein belül. Ugyanakkor munkalehetőségeket kutat fel a hátrányos helyzetű és a halmozottan hátrányos helyzetű roma álláskeresők részére (például árokásást, különféle földmunkákat, közmunkákat), és folyamatosan tájékoztatja a roma közösség képviselőit. Ők pedig vállalják, hogy közvetítéssel, a szülőkkel való kommunikáció útján és egyéb módon részt vesznek az iskolán belüli vagy a lakók közötti esetleges konfliktusok megoldásában. Vállalják, hogy a problémákat megbeszélik az önkormányzat vezetőivel, a szociális munkással, szükség esetén közösen tisztázzák.

Az aláírók abban is megállapodtak, hogy ezentúl legalább havonta egyszer egyeztetnek a vállalt feladatokról, esetleges gondokról.

Nyilas Mihály hangsúlyozta, hogy a kisegítők nem asszisztensek, hanem egy biztonsági cég szervezésében most alakuló pedellusi szolgálat részeként a rendfenntartásban fognak részt venni. A jövő héten elkészülő cselekvési program mindezt részleteiben is megfogalmazza majd. A május 1-jei ünnepek után a szolgálat és a kisegítők megkezdik munkájukat, és a tanév befejezéséig végzik azt.

Takács József szerint hatalmas eredményt értek el a megállapodással, és arra kérte a roma közösséget, hogy ne ellenük irányuló fellépésnek vegyék azt. Az első intézkedések máris bizonyos fokú nyugalmat, biztonságot eredményeztek a faluban, egy kicsit lecsillapodtak a kedélyek, mondta a helyi közösség elnöke. Arra is megkérte a helyi roma lakosságot, hogy ne engedjen be idegen betelepülőket, ne hagyja szétzúzni a közösséget.

Petrović Marko megköszönte a roma közösségnek ígért lehetőségeket. Elmondta, hogy két, középiskolát végzett, huszonéves roma fiatalember lesz majd a kisegítő, akiket a közösség választott ki. Ők vagy az őrző-védő cég pedellusi szolgálatának dolgozójaként, vagy szerződéses megbízatással fogják végezni a munkájukat.