2024. augusztus 25., vasárnap

Orom lett a világ közepe

A Malomfesztiválon koncertek, programok és kiállítások sokasága várja a látogatókat kortól függetlenül

A csütörtöki fesztiválmegnyitót követően pénteken legalább ugyanannyian választották az igényes szórakozás helyszínéül Oromot és a Malomfesztivált. A helyszínen amerre a szem ellát, sátorozók, pihenő és bulizó fiatalok népesítik be a szélmalom, a medence, sőt szinte az egész falu környékét. Öt színpad kínálja a zenei programot, és mintegy hatvan fellépő, köztük számos külföldi szórakoztatja a több ezer embert, aki összegyűlt a tizedik Malomfesztiválra. A szervezők profin gondoskodnak arról, hogy a parkoló is távolabb essen a fesztivál helyszínétől, mégsem nehezítve meg a közlekedést. A helybelieknek sem okoz fennakadást a fiatalok jelenléte, annál is inkább, mert őket is bevonják a programokba, a belépő ingyenes számukra a Malomfesztiválra.

Ezúttal az egyik leglátványosabb elem, a Sinkovics Ede által megálmodott és segítői által is kivitelezett hatalmas sárkányfej fogadja a fesztivállakókat. A művész sárkányának szemei csütörtök este már meg is világosodtak, bár tüzet nem okádott. A fesztiválon összefutottunk a művésszel, aki készségesen mesélt arról, hogy is kerül a Malomfesztiválra a raklapokból készült sárkány, amit összefüggésbe hozott a kapitalizmussal.

– A kapitalizmus dinamikája és logisztikája, hogy mindent raklapokra raknak rá, és ez komoly tudomány, vannak szabványraklapok. Az USB-bepattintóban nem tudtak megegyezni, de raklapban igen, mert szállítani kell a cuccokat. Ami pedig megvédi a raklapokat, az a konténer, úgyhogy lehet, hogy egyszer majd készítek konténerből is valamit a hanyatló vagy valamibe belebotló kapitalizmus emlékére. A sárkány a bőséget jelképezi, és pozitívan tekintenek rá Kínában. Nagyon foglalkoztat a kínai archaikus művészet és annak a mitológiája, ugyanakkor van ennek más oldala is. Ez a fesztivál próbál késélen táncolni a kapitalizmus és a fenntarthatóság között, szembesítve bennünket ezzel a nagy problematikával, amely megzabálja a környezetünket. Az egész sárkány megszínezve is a pozitív oldalát mutatja. Egy mindennapos anyagot mutatunk meg a közönségnek, szinte mindegy, hogy miből van elkészítve valami, ám nem mindegy, hogyan van megoldva. Tudunk alkotni, ha nagyon akarunk, saját magunknak is tükröt állítva ezzel – mondta a művész a fenntarthatóság jópofa sárkányáról.

A fesztiválon egész nap program a programot éri: jóga, színházi előadás, kerekasztal-beszélgetések, hennafestés, életmódtanácsok, dobkör, önismereti alkotóműhely, mentálhigiénés workshop, tűzzsonglőrködés, gyermek- és családi programok. Az idén újdonságként a Perina sátornál nemcsak a várandósok és az anyukák, hanem a fiatalok is tájékozódhatnak, beszélgethetnek szakemberrel az intimitás témaköréről. Mindezek sokasága várta pénteken és várja még szombaton is a fesztiválozókat.

A zenei kínálat igencsak sokszínű, ahogy azt a Malomfesztiválon megszokhattuk. Pénteken például fellépett a Stereo MC’s, az Anima Sound System, a Hakumba, a Folkbeat, a Tamburás Tesók, Molski, hogy épp csak néhányat említsünk. Közben különlegességek tárháza is a Malomfesztivál, hisz akár Kombucha italt is vásárolhatunk, valamint a sörök és üdítők között is hatalmas a választék. A malom nyári konyhájában az ismert fesztiválokhoz képest nagyon kedvező áron vásárolhatnak a látogatók reggelit és ebédet, amelyet helyben készítenek, de a fagyitól a túrós pogácsán át tényleg minden kapható. Az emberek kedvesek és figyelmesek, türelmesek egymáshoz, mintha egy hatalmas családba csöppenne az, aki ide érkezik. Szombaton is hatalmas buli várható, hisz a nappali programok is bőségesek, a bazár gyönyörű, este pedig itt zenél többek között Bakos Árpád, a Bëlga, a Tudósok, a Goblini és még sokan mások.

Nyitókép: A fesztivál öt színpadán mintegy hatvan fellépő és színes zenei kínálat várja a látogatókat (Molnár Edvárd felvétele)