2024. augusztus 14., szerda

Kajakosok a természetért

Magyarkanizsán lezárult a régió több egyesületének a részvételével a Zöld kajak klubok – Tiszta vizek projekt

A magyarkanizsai Testvériség Kajakklub szervezésében megvalósuló sport és környezetvédelmi projektum eseményei pénteken, vasárnap és hétfőn zajlottak több helyszínen Magyarkanizsán. A helyi kajakklub két észak-macedón, valamint egy horvát, bolgár és görög klubbal együttműködve tartotta meg többnapos akcióját, a Zöld kajak klubok – Tiszta vizek (Green Cayak Clubs) elnevezésű projektet. A projektpartnerek az észak-macedón Mladiinfo, mint vezető partner, és a szintén észak-macedón Drimi Kajak Klub, továbbá a Horvát Kajak Szövetség, valamint a görög In Common Egyesület voltak.

A hétfői előadások voltak a projekt fő állomásai a magyarkanizsai városházán (A szerző felvétele)

A hétfői előadások voltak a projekt fő állomásai a magyarkanizsai városházán (A szerző felvétele)

A többnapos rendezvény pénteken egy nagyszabású tiszai hulladékgyűjtési akcióval kezdődött a helybeli kajakháznál, amikor a résztvevők a víz felszínét és a partszakaszt tisztították meg.

Szombaton a projektben résztvevők közös edzésen vettek részt, majd vasárnap a Testvériség Kajak Klub 50. regattáján is jelen voltak és versenyeztek. Hétfőn természetvédelmi előadásokat hallgathattak. A műhelymunkát a magyarkanizsai városházán tartották meg, ahol Sáfrány Túrú Ágnes az élhető városokról szólt, Vígi László Zöld fesztivál(ok) elnevezésű előadásában az oromi Malomfesztiválról beszélt, míg Grabovac Dávid a vajdasági Tisza mente természetvédelmi értékeiről tartott előadást. A folytatásban pedig a kezdők is kipróbálhatták a kajakozást, beleleshettek a sport szépségeibe és nehézségeibe is. A hétfői előadások alkalmával Vígi László, a projekt kontaktszemélye elmondta, hogy ezzel elérkeztek a nemzetközi projekt fő állomásához.

– A Green Cayak Clubs nevű projekten belül egy olyan ökológiai témákat feldolgozó előadás-sorozatot szerveztünk, melynek során bemutattuk a pozitív példákat, minthogy hogyan tudunk egy rendezvényt szervezni környezettudatosabban. Az én előadásomban a Malomfesztivál szervezési politikája és tapasztalatai kerültek terítékre. A második előadásban Sáfrány Túrú Ágnestől hallgathatták meg a résztvevők, hogy a városfejlesztés tükrében hogyan tudjuk élhetőbbé varázsolni lakhelyünket. Vízmegtartás, zajcsökkentés, energiahasználat szempontjából jártuk körbe a témát. A harmadik előadás pedig Grabovac Dávidtól hangzott el, melyben a Tisza vidéke természeti és természetvédelmi kincseivel foglalkoztunk. Ezek a témák azért fontosak, mert átfognak néhány kulcsfontosságú ökológiai szempontot, melyek akár ösztönzőleg is hathatnak a fiatalokra, és azt is megosztjuk velük, hogy a mindennapokban milyen praktikákat alkalmazhatnak, vagy hogy a mindennapokban egyáltalán lássák ezeket az értékeket – mondta Vígi László.

A projekt az Erasmus+ program keretében valósult meg.

Nyitókép: A nemzetközi projektben résztvevő sportolók közös kajakedzésen is részt vettek (Németh Ernő felvétele)