2024. december 26., csütörtök

Jöhet a tél!

III. Behajtási Ünnep és Csikósfesztivál

A tóthfalui Almás-Vasderes Hagyományápoló Egyesület immáron harmadik éve minden októberben megtartja a Dömötör-napi Behajtási Ünnepet és Csikósfesztivált. A  rendezvényt ezúttal rendhagyó módon nem Tóthfaluban szervezték meg, hanem Ilonafalun, a Baráthok kútjánál és a mellette elhelyezkedő füves területen, a helyi és környékbeli, valamint távolabbról érkező lovasokkal és lovas egyesületekkel együttműködve. Vasárnap szép számban gyűltek össze a résztvevők és az érdeklődők, akik már délelőtt sorakoztak, érkeztek Ilonafalura, ahol egészen délutánig folyamatosan programok várták őket.

Kálmán Jenő, az egyesület elnöke szerint ezek a hagyományőrző rendezvények nagyon fontosak, hiszen ezek által elevenítjük fel elődeink szokásait, és ezekből tudják meg az utódaink, hogy milyen volt egykor a falusi ember élete. Érdekes módon azonban nem csak a faluról származó vagy ott élő fiatalok érdeklődnek, hanem sokan mások is, akik a vasárnapot arra szánták, hogy közösségben töltsék az időt a napsütéses vasárnapon, amikor az állatszeretet és a hagyományok tovább adása is központi szerepet játszott.

A kirakodóvásár, a kézműves foglalkozások mind nagy érdeklődést váltottak ki, csak úgy, mint a kisállat-simogató és a lovaglási lehetőség minden korosztály számára.  Régi mesterségeket mutattak be, mint például: a seprű- és kosárfonás, vagy épp a  lap agyagozàs. De volt ott tökfaragó verseny, illetve a Gyermekbarátok Egyesülete várta élménydús és kreatív játékokkal a legkisebbeket. Az Ősök Hangja Egyesület jóvoltából az íjászkodást is kipróbálhatták az érdeklődők, de szögbeverés, lándzsadobálás is a repertoáron szerepelt. Erdélyi Orsolya arcfestő pedig  színes alkotásokat varázsolt a gyerekeknek, legnagyobb örömükre.

– Kedves magyarországi barátaink, akik a Pest Vármegyei Polgárőr Szövetség tagjai, pontosítva az Újlengyeli Polgárőr Egyesület Hagyományőrző ostorosai tették látványossá a behajtást, mint manifesztációt. Egy külön standon rövid tájékoztatót is tartottak a lovas polgárőrség munkájáról, fontosságáról, céljairól. Megtekintték testközelből magát a formaruhát is – emelte ki a szervező.

Az ünnepség ideje alatt bográcsban főtt hagyományos pásztorételeket kínáltak, valamint lovas játékok várták a résztvevőket.

 

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

A megnyitó után kezdetét vette a Lóhátas ügyességi játékok sokasága, majd ezt követte a lovas fogatok versenye. A folytatásban az Ady Endre Művelődési Egyesület műsora, a Mendicus tamburazenekar és  Dér Zsolt hegedűművész szórakoztatta a jelenlevőket, illetve a felsőhegyi tamburások is bekapcsolódtak a zenélésbe. Délután pedig a fő látávnyosság a jószágok behajtása volt a legelőről magyarországi csikós, juhász, csordás vendégek és helybéli lovasok kíséretében!
 
A rendezvényt Magyarkanizsa Önkormányzata, és a Kárpát – medencei lovas program támogatta.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A jószágok behajtva, jöhet a zimankó (Fotó: Gergely Árpád felvétele)