November végén egyedi szórakozóhely nyílt Szabadkán, a város első sörbárja, a Samo Pivo egy Belgrádban 2013 óta működő sikeres vállalkozás, három jó barát – két szabadkai és egy belgrádi fiatalember – álmának második „fejezete". A Galleria Szálló földszintjén található vendéglátóipari egység a nyitás óta eltelt csaknem öt hónap alatt igen népszerűvé vált a helyiek között, a Samo Pivót nekünk bemutató Ognjen Vučković, az egyik ötletgazda és tulajdonos szerint az érdeklődés egyre növekszik.
Vučković elégedetten nyugtázza, hogy szülővárosában is van igény a minőségi sörökre, hogy kora ifjúkori vágya, hogy Szabadkán is lehessen valahol kiváló habzó finomságokat kapni nagy választékban, megvalósulhatott, és a sörkultúra iránt fogékony helyieket szolgálhatja. A 1976-os születésű társtulajdonos szerint korántsem érezték mindannyian biztosnak a vállalkozás sikerességét, hiszen társai féltek attól, hogy egy olyan országban, ahol az egyik legkelendőbb sörszerű ital a kétliteres műanyag palackos, nem tudnak majd megmaradni a piacon. Egyelőre azonban beszélgetőtársunk optimizmusa igazolódik be nap mint nap, attól függetlenül, hogy minden berendezés az övék, hogy a náluk dolgozók – 18 alkalmazottjuk van jelenleg – be vannak jelentve, hogy mindent törvényesen működtetnek és egyetlen nagy sörgyárral sincs szerződésük, nyereségesen gazdálkodnak, bizakodóan tekintenek a jövőbe. Szabadkán 13 ország – Anglia, Belgium, Olaszország, Oroszország, Hollandia, Skócia, Németország, Csehország, Szerbia, Spanyolország, az USA, Dél-Afrika és Japán – sörei közül válogathatnak a vendégeik, Belgrádban több mint 230 fajta üveges és 21 fajta csapolt, Szabadkán 70 fajta üveges és nyolcfajta csapolt sör kapható a Samo Pivóban. Az árak mindkét városban ugyanazok, egy-egy sör 250–500 dinárba kerül.
Ognjen Vučković korábban is foglalkozott vendéglátással, szórakoztató klubot működtetett, gyakorlatot ott szerzett, de a sör iránti rajongása – ahogy társaié is – gimnazista korából ered, egy sörbár hiányát már legalább két évtizede érzékelte: „Amióta gimnazistaként elkezdtem járni szórakozni, csak a sörök érdekeltek az összes ital közül, szívesen próbáltam ki újabb és újabb fajtákat, kutattam és kerestem az ismeretlen ízeket. Már jó ideje majd megőrültünk attól, hogy a sör iránti „szerelmünket" nem elégíthetjük ki, nincs egy hely, ahol hódolhatunk a szenvedélyünknek, csak a szerbiai söripar termékei találhatók meg a szórakozóhelyeken. Éppen ezért eldöntöttük úgy, hogy nyitunk egy kis lokált, amelybe igyekszünk minél több sörfajtát összegyűjteni, elsősorban azért, hogy mi ihassunk a kedvünkre minőségi söröket. Nem a nyereség volt a fő szempont, nekünk az is megfelelt volna, ha kihozzuk nullára a havi mérleget, csak legyen egy hely, ami csak a sörről szól – igazából harcot folytatunk a minőségi sörök térhódításáért.
2013 szeptemberében nyitották meg a belgrádi Samo Pivót, már az első hónap igazolta a vállalkozás szükségességét, gyorsan kiderült, hogy próbálkozásukból nemcsak hobbi lesz. Egy 65 négyzetméteres helyiségben kezdtek, amely minden este dugig megtelt, tarthatatlanná vált a helyzet, tíz hónappal a nyitás után nagyobb helyre kellett költözniük. Most csak a raktáruk 65 négyzetméteres, a sörözőjük egy 320 – terasszal 350 – négyzetméteres vendéglátóipari egységben működik Belgrádban, és egy 107 négyzetméteresben Szabadkán. A szabadkai söröző ötlete onnan ered, hogy látva a belgrádi sikert, szerették volna másik városban is kipróbálni magukat, és mivel hármuk közül ketten szabadkaiak, ismerik a várost, szinte egyértelműen adódott, hogy itt kell megnyitniuk a második sörbárt.
Meglepetésként érte Önöket a siker?
– Engem nem lepett meg, én meg voltam győződve arról, hogy nem bukhat el ez az ötlet, a többiek viszont kételkedtek. A mi nyitásunk után két hónappal kezdte meg a munkát és az előállítást a Kabinet kézműves sörüzem, és mi gyakorlatilag együtt növekedtünk, mi voltunk az első olyan bázisuk, amely csak sörökkel foglalkozik, és fontosnak tartja a söreik népszerűsítését. Jelenleg egyértelműen ez a legnagyobb és legjobb hazai kézműves sörgyár, amivel együttműködünk. Jómagam sörbehozatallal is foglalkozom, hiszen sokszor megesett, hogy árulni szerettünk volna valamilyen sört, de nem forgalmazta nálunk senki, főleg az angol söröket. Úgy is mondhatjuk, rákényszerültem, hogy én szállítsam be, az általam forgalmazott söröknek több mint a fele csak a mi kínálatunkban található meg.
Vučković elmondása szerint az elején szinte senki sem bátorította őket, a rokonok, barátok sem, leginkább bolondnak nézték őket a koncepció miatt, hogy csak sört árulnának, semmi más, se kávé, se étel, se más szeszes ital nem lenne kapható náluk – hogy az emberek a söröket és egymás társaságát élvezhessék.
Szabadkán pár hónapja nyitott meg a Samo Pivo. Hogyan látják, érdeklődnek-e a szabadkaiak a sörkultúra iránt?
– Tavaly november 27-én nyitottunk meg, és kijelenthetjük, hogy folyamatosan növekszik az érdeklődés. Először természetesen megtapasztaltuk a klasszikus ellenvetéseket, hogy túl magasak az árak. Hozzanak be Önök olcsóbban – a legtöbb sör ugyanannyiba kerül nálunk is, mint a származási országban, de van jó néhány, amelyik jelentősen olcsóbb is, pl. vannak olyan angol söreink, amelyek Angliában 4,5 fontba kerülnek, miközben nálunk majdnem feleannyiért kaphatók. Ha az emberek ezt fölfogják, minden világosabb lesz számukra. Nagy falakat kell még áttörnünk, hogy az emberek ráébredjenek, milyenek is az igazi sörök, de hiszem, hogy a helyzet gyorsan változni fog.
Elégedettek lehetünk, vannak már visszatérő vendégek, de nap mint nap új emberek is betérnek hozzánk, egyre inkább beépülünk a köztudatba. Nyáron teraszt is tervezünk működtetni, a belgrádi példa alapján az is dobhat a látogatottságunkon. Az eddigi eredmények alapján elképzelhetőnek tartjuk, hogy tovább terjeszkedjünk, megtörténhet, hogy a közeljövőben egy harmadik városban is feltűnünk.
Milyen kritériumok alapján döntenek egy-egy sör árusítása mellett?
– Minőségi kritériumok alapján döntünk, Szabadkán pl. nincs a kínálatunkban egyetlen hazai gyári sör sem, de Belgrádban pl. árulunk félliteres Jelent és Lavot, mert a külföldiek igénylik, hogy kipróbálhassák azokat is. Ezek a tömeggyártásban készülő sörök a világszintű sörgyárak termékei, szinte minden országban ugyanúgy néznek ki, talán az ízük is ugyanolyan, minőségileg sok kívánnivalóval.
Melyek a legkedveltebb sörök a Samo Pivóban?
– A hazaiak közül a Kabinetnek a Pablo és a Porter nevű söre nagyon népszerű, de keresett a Kaš is, a külföldiek közül nagyon jól megy az angol Young's Double Chocolate Stout és London Pride, a cseh klasszikus, a Pilsner Urquelle, a belga Delirium Tremens és Gulden Draak, de mindez változó, mindegyik sörünknek akad hódolója.