Pénteken 18 órától a Szabadegyetem 213-as termébe várják az Agrokombinat kisrészvényeseit. A közgyűlésen, amelyet általában évente két alkalommal szervez a kisrészvényesek egyesülete, jelen lesz az új csődgondnok, Dragan Vignjević, valamint a kisrészvényeseket képviselő ügyvéd, Nenad Vuletić.
Josip Ivanković, a kisrészvényesek egyesületének elnöke a tegnapi sajtótájékoztatón hangsúlyozta, az új csődgondnok kinevezése óta sok mulasztásra fény derült, erről is szó lesz majd a pénteki közgyűlésen.
– Sokan a kisrészvényesek közül azzal a kérdéssel keresnek fel bennünket, mi lesz azok után, hogy az Értékpapírok Központi Regiszteréből gyakorlatilag törölték az Agrokombinatot, ami azt jelenti, hogy a részvények sem léteznek. Ugyan papíron ez valóban így van, a mi ügyünket azonban nem befolyásolja, s amíg van csődtömeg, s ott a pénz a számlán, addig az a pénz minket, kisrészvényeseket illet – magyarázta Ivanković. Hozzátette, létrejött az Agrokombinat kisrészvényeseinek egy új egyesülete is, s munkájuk ellen semmi kifogásuk, hiszen az ő céljuk is az, hogy minél előbb tisztán láthasson mindenki az Agrokombinat ügyében. Kiemelte, az egyesület kész együttműködni az új egyesülettel is, hátha együtt többet el tudnak érni.
Az Agrokombinat Kisrészvényeseinek Új Egyesülete azért alakult meg tavasszal, mert elégedetlenek voltak az eddigi egyesület munkájával. A régi egyesület 12 éve alakult meg, szervezésében több tüntetésre sor került. Sreten Kljakić, az Agrokombinat volt alkalmazottja kiemelte, amennyiben ezekre a megmozdulásokra nem került volna sor, akkor még azt a kevés pénzt sem osztják ki a kisrészvényesek között, amelyet a 2012-es tüntetéseket követően megtettek. Eddig 285 millió dinárt kaptak a kisrészvényesek, részvényenként 190 dinárt. Arra a kérdésre, hogy ma mennyit ér egy részvény, Josip Ivanković azt mondta, ezt ebben a pillanatban lehetetlen megválaszolni.
Milan Popović, a Függetlenség Szakszervezet szabadkai elnöke felszólalásában arra emlékeztetett, ők semmi mást nem szeretnének az Agrokombinat esetében, csupán azt, hogy az állami szervek, amelyeknek ez feladata, derítsék ki mi történt az Agrokombinat vagyonával, s nevezzék meg a felelősöket. – Csupán néhány ember érintett az ügyben, nem olyan nagy feladat ez – tette hozzá Popović, akit Somogyi Sándor, az Agrokombinat előző csődgondnoka ötödmagával, illetve három lappal együtt beperelt becsületsértésért.
Ami a folyamatban lévő ügyeket illeti, jelenleg azt vizsgálják, miért nem került kifizetésre az az összeg, amely 30 millió dinár értékű búzavetőmag és 79 hektárnyi földterület eladásából járt volna, amelyet a Best Seed vállalat vásárolt meg. Ezen kívül azt is vizsgálják, miért ajándékoztak tulajdonképpen oda a Matijević vállalatnak egy szerződéskiegészítéssel 50 millió dinár értékű árut és eszközt.
Az Agrokombinat az első becslés alkalmával 16 millió eurót ért, ebből 5 millió euró volt akkor a tartozása. A tartozás mára 900 millió dinárra nőtt, a csődtömeg számláján pedig mintegy 4 millió dinár található.
A legnagyobb probléma az ügyvédek szerint az, hogy az Agrokombinat csődeljárása csőddel végződött, ezzel a kisrészvényesek több millió eurótól estek el.
