2024. november 23., szombat

Pontos kép az utazási szokásokról

A polgárok mintegy tíz százaléka veszi igénybe a tömegközlekedést Szabadkán

Az elektronikus jegyrendszert, azaz a SuBust 2012 őszén helyezték először próbaüzembe. A tapasztalat azt mutatja, hogy az elmúlt hónapokban Szabadka polgárainak sikerült megszokniuk az új rendszert. A Subotica Trans Utasszállító Közvállalat sikeresnek ítélte meg a SuBus bevezetését, már csak azért is, mert a vállalat működése óta most vannak először pontos adataik az utasok számáról és utazási szokásaikról.

Pera Marković, a Subotica Trans igazgatójának tanácsadója elmondta, az utasok gyorsan elfogadták, hogy csak az első ajtón lehet felszállni, és nemcsak felszálláskor kell bejelentkezni a rendszerbe, hanem leszálláskor is ki kell jelentkezni belőle. Ezáltal tudtak ők is pontos képet kapni arról, hogy mely vonalakon hogyan alakul az utasok száma, mely időpontokban van a legtöbb utasuk, ezen belül is egy vonalon belül melyik két állomás között van a legtöbb utas.
– Az így kapott adatok számunkra nagyon hasznosak, ez alapján ugyanis a városi tömegközlekedést az utazási szokásokhoz tudjuk igazítani. Ha valamilyen gyökeres változás történik a város területén, ami befolyásolja az utazást, az utasok számát, például valamelyik vonalunk közelében épül egy gyár, mely sok embert kezd el foglalkoztatni, akkor ahhoz mérten tudjuk sűríteni a járatokat, vagy megváltoztatjuk a menetrendet, vagyis tudunk tervezni. Sajnos azonban hiába vannak adataink, jelenleg a meglévő rendszert pénz hiányában nem tudjuk bővíteni, a járatsűrítéshez új autóbuszokra lenne szükség, ezzel együtt viszont nagyobb lenne az üzemanyagköltségünk is, és növelni kellene a munkaerőt, ez pedig mind pénzbe kerül. Az egész világon egy általános jelenség, hogy a tömegközlekedés gazdaságilag nem kifizetődő ágazat, és az egyedüli célja a városi közlekedés tehermentesítése, mely csak támogatással maradhat fenn. Szabadkán azonban a város nem tud olyan támogatást biztosítani, melyből fejleszthetünk, vagy lefedhetjük a költségeinket, az autóbuszaink egy része pedig már elöregedett – mondta.

A kapott adatok révén némi módosítást mégiscsak bevezettek, mellyel az utasok igényeihez igyekeznek igazodni, ez pedig a nemrég életbe lépett megváltozott menetrend. Ez elsősorban a megváltozott igények hatása, mivel a kisbajmoki ipari parkban működő vállalatok által nőtt a foglalkoztatás, s most többen utaznak a dél-nyugati városrészbe, mint korábban, vagyis a 6-os járat nagyobb hangsúlyt kapott. A 6-os busz menetrendjének megváltoztatása a többi vonalon közlekedő buszjáratok menetrendjét is befolyásolta, azaz az átszállás miatt össze kellett őket hangolni. Régen a 16-os autóbuszjárat volt annyira jelentős, mint most a 6-os, akkor ugyanis a város déli részén lévő ipari zóna okán itt volt a legtöbb utas.

A legtöbb járat a Pátria Hotelnél és a Lifka Sándor Art mozinál lévő buszmegállóknál keresztezi egymást, s értelemszerűen a legtöbb utas is itt száll fel, illetve száll le a buszokról, a legtöbben pedig az 1-es, 3-as, 6-os és 16-os járatokon utaznak, méghozzá a reggeli órákban 6 és 8 óra között, valamint délután fél kettő és fél négy között. Pera Marković az elmúlt hónapokban összegyűjtött adatokat elemezve elmondta, eddig mintegy 22 ezer elektronikus jegyet adtak ki, ebből 7900 hónapos jegy, 5006 elektronikus pénztárca, mintegy kilencezer 65 évnél idősebb személy igényelt elektronikus jegyet, és naponta nagyjából 2400 jegyet vásárolnak az autóbuszban a sofőrnél.

– Ezekből a számokból az derült ki számunkra, hogy a szabadkaiak mintegy tíz százaléka veszi igénybe a tömegközlekedést. Az utasok száma folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, mely egy társadalmi folyamatra is rámutat, hiszen kihat rá a gazdasági helyzet, a demográfiai változások, a nagy munkanélküliség. Ennek ellenére azt vettük észre, hogy az elektronikus rendszer bevezetése óta ez a negatív tendencia ha nem is fordult visszájára, de észrevehetően lelassult, és arra számítunk, hogy az idén az utasok száma növekedni fog.

A SuBus elektronikus jegyrendszeren belül napi szinten 25-30 ezer bejelentkezést regisztrálnak, s egyre többen használják az elektronikus pénztárcát, miközben az autóbuszon vásárolt jegyek száma csökken. A jövőben mindenképpen szeretnének egy olyan helyiséget találni a városban az elektronikus pénztárca megvásárlására és feltöltésére, mely helyszínét tekintve elérhetőbb lenne a polgárok számára. Jelenleg négy ilyen pont van a városban, mégpedig a Zorkánál, a Tesla telepi piacnál, a Subotica Trans idegenforgalmi irodájában és az autóbusz-állomáson. Pera Marković kiemelte, elektronikus pénztárcával kifizetődőbb a buszozás, mivel így a 86 dinár helyett csupán 58 dinárba kerül a jegy.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás