2024. július 17., szerda

Hiány van szakképzett munkaerőből

A munkanélküliek iskolai végzettsége nem mindig felel meg az igényeknek – Az önkormányzat és a külföldi vállalatok képviselői találkoztak

Maglai Jenő polgármester és munkatársai kezdeményezték azt a találkozót, amelyre a Szabadka területén tevékenykedő külföldi vállalkozók kaptak meghívást. A tegnapi megbeszélés, melyet a tervek szerint továbbiak is követnek majd, azt a célt szolgálta, hogy jobban megismerkedjenek a külföldi befektetőkkel, a jövőbeni terveikkel és esetleges problémáikkal, melyek orvoslásával a város gazdasági hatékonysága is növekedhet. A polgármester nagyon hasznosnak és gyümölcsözőnek nevezte a találkozót, melyen terítékre kerültek a külföldi, vagy többségében külföldi tulajdonban lévő vállalatokat érintő kérdések.

– Szóba kerültek azok a dolgok, amelyek a város szempontjából fontosak és azok is, amelyekben a város közbenjárhat és ezzel segíthet a vállalatok problémáinak orvoslásában, terveinek megvalósításában. Szeretnénk, ha a jövőben rendszeres időközönként tudnánk hasonló találkozókra sort keríteni – mondta Maglai, hozzátéve, az elmúlt hetekben sor került a tegnapihoz hasonló találkozóra, melyeken a hazai és helyi vállalkozók vettek részt, akik úgyszintén elmondták észrevételeiket, igényeiket, terveiket. Maglai úgy fogalmazott, ezek a találkozók segíteni fognak a vállalkozóknak és a városnak is, hogy a gazdasági helyzeten javítani tudjanak. Emellett a jövőben szeretnének azokkal az intézményekkel is megbeszélést folytatni, amelyek érintettek ezekben a kérdésekben, például a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálattal, a Szerbiai Vasutakkal vagy az iskolákkal, de az érintett állami szervekkel is.

Milan Vučković, a város gazdasági ügyekkel megbízott tanácsosa elmondta, a városban mintegy negyvenötezer foglalkoztatott van, s mintegy tíz százalékuk, azaz nagyjából négy és fél ezer ember azokban a vállalatokban dolgozik, ahol a tőke legnagyobb része külföldi tulajdonban van, éppen ezért szükséges a város részéről jelezni, hogy ezeket a vállalatokat szívesen látjuk és a lehetőségekhez mérten segíteni őket a működésükben.

– A törvényi előírásokat köztársasági szinten hozzák meg, azonban a konkrét működéshez a helyi önkormányzat is hozzá tud járulni, és hozzá is kell járulnia. Összességében véve a külföldi beruházók elégedettek, sőt a kezdeti elképzeléseikhez képest sokkal több embert foglalkoztatnak, és a termelés bővítését tervezik, ami további munkahelyeket jelent. A beszélgetés során azonban több probléma is kikristályosodott, amelyekre megoldást kell találnunk, hogy a vállalatok jobb körülmények között dolgozzanak és még több embert foglalkoztassanak. Ezek a problémák a vízminőséghez, a vasúthoz, az áramhoz kötődnek, de érintik a tömegközlekedést is, melyet a munkások igénybe vesznek, hogy eljussanak munkahelyükre, a legfontosabb problémát pedig a munkavállalók szakképzettsége jelenti. A városban tizenkétezer munkanélküli van, azonban iskolai végzettségük, szakképzettségük nem mindig tud eleget tenni az igényeknek. Jó példa erre a Minipani vállalat, mely tizenhét élelmiszer-ipari mérnököt alkalmazott volna, azonban a pályázatra senki sem jelentkezett. Ez pedig arra utal, hogy valami nincs rendben. A hazai kis és nagyvállalkozókkal lefolytatott beszélgetés alatt is ugyanez a probléma merült fel, vagyis hogy nincs elég mérnök, szakember, miközben a munkanélküliek száma igen nagy. Ha a felkínált infrastruktúra mellett nem tudunk megfelelő munkaerőt is adni, és kívülről, máshonnan kell jönniük az embereknek, hogy ezekben a gyárakban, vállalatokban dolgozzanak, akkor nem csináltunk semmit. Vagyis muszáj lesz az oktatási rendszert is a gazdasági igényekhez igazítani – mutatott rá Vučković, kifejtve, hogy a hiányszakmák legnagyobb részét helyben nem lehet kitanulni, nincsenek ilyen egyetemeink, ezért a fiatalok Belgrádba, Újvidékre vagy Magyarországra mennek tanulni s legnagyobb részük nem tér vissza, ezért is jelentkezik ez a gond. Másrészt a magánegyetemeken főleg menedzsmentet lehet tanulni, s az ilyen végzettséggel rendelkezőkre van a legkevésbé szükség, miközben nagyon sokan ezeken az egyetemeken tanulnak tovább, ezért valahogyan fel kell kelteni ezeknek a fiataloknak az érdeklődését, hogy itt maradjanak és lehetővé kell tenni, hogy olyan végzettséget szerezzenek, mellyel Szabadkán el tudnak helyezkedni.

Schell Csaba, a Dunkermotoren vállalat igazgatója is egyike volt a megbeszélés résztvevőinek, aki elmondta, egy multinacionális cég számára nagyon gyümölcsöző környezetet találtak itt, elégedettek a káderekkel és az önkormányzattal való viszonnyal is.

– Mi a politikára, a választásokra szkeptikusan tekintünk, ezért is örültünk ennek a találkozónak, mert ebből kitűnik, hogy a város a továbbiakban is hajlandó megteremteni a kedvező feltételeket a működésünkhöz. Eddig nem volt ehhez hasonló találkozó, ezért szeretném megköszönni, hogy sort kerítettek rá – mondta az igazgató. Újságírói kérdésre még elmondta, a Siemens mellett a Dunkermotoren is érdekelt lenne a vasúti szállításban, illetve egy ilyen vonal kiépítésében, hiszen pillanatnyilag a közúti szállítást veszik igénybe, mely az egyik legköltségesebb.

A Szabadkán működő külföldi vállalkozások kivitele képezi a régió kivitelének nyolcvan százalékát, ezért mint elhangzott, fontos őket segíteni, sőt kiaknázatlan lehetőségként felmerült az is, hogy a külföldi befektetők részére akár helyben is elő lehetne állítani bizonyos nyersanyagokat, alkatrészeket, melyeket jelenleg külföldről szállítanak be a végső termék legyártásához, a szállítás költségei pedig igen nagyok. Ha ezek a gyárak helyben tudnák ezt beszerezni, akkor az általuk előállított termék ára is csökkenne, bővíthetnék a termelést, további embereket foglalkoztathatnának és az alkatrészeket előállító cégek által is további munkahelyek nyílhatnának – mondta Schell.