2024. november 23., szombat

Sikeresek az inkubációs idő után is

A Szabadkai Üzleti Inkubátorból több mint harminc lakó került már ki

Egy vállalkozás beindításakor a kezdeti időszak a legnehezebb, és a fennmaradás szempontjából a legkritikusabb is, hiszen nincs meg a kellő tapasztalat, a piaci ismertség, sem az állandó üzleti partnerek vagy a vásárlókör. Nem lehet számítani folyamatos bevételre sem, a vállalkozás fenntartása pedig költséggel jár. Az üzleti inkubátorok éppen ebben a kezdeti periódusban igyekeznek segíteni a kezdő vállalkozásokat, hogy az inkubációs időszak lejárta után önállóan is fennmaradjanak és sikeresen, stabilan működjenek.

Mintegy nyolc éve létezik Szabadkán az Üzleti Inkubátor, mely az egyik legrégebbi Szerbiában. Az elmúlt évek alatt több mint harminc vállalkozás került ki a szabadkai inkubátorból, s mintegy 60-70 százalékuk a mai napig sikeres cégként működik.

Ződi Ildikó, a Szabadkai Üzleti Inkubátor megbízott igazgatónője elmondta, jelenleg tizennégy lakójuk van, ebből hét cég betelepült az inkubátorba, hét cég pedig virtuális lakóként van jelen, azaz fizikailag máshol találhatók a termelőrészlegük és az irodáik, viszont igénybe veszik az inkubátor nyújtotta segítséget.

– A múlt évben három cégnek fejeződött be az inkubációs ideje, ők elhagyták az inkubátort, és saját termelőhelyiségük van, helyettük pedig négy új cég érkezett hozzánk. Az inkubációs idő három év. A tapasztalatok szerint ez a kezdeti időszak a legkritikusabb, a nehéz gazdasági helyzet miatt azonban lehetővé tettük, hogy a vállalkozások akár négy vagy öt évig is az inkubátor berkeiben működjenek, és az innen való kikerülés után sem hagyjuk magukra a vállalkozókat, még két évig követjük ugyanis a cégek sorsának alakulását, szükség esetén tanácsot nyújtunk, képzést szervezünk, továbbra is lehetővé tesszük, hogy a kiállításokon ők is képviseltessék magukat. A lakóinknak a többi között könyvelési és jogi tanácsadást nyújtunk, segítjük a cégek reklámozását például katalógusokon keresztül, kiállításokon vagy egyéb felületeken, megpróbálunk segíteni, hogy rátaláljanak az üzleti partnereikre, jelen vagyunk pályázati partnerekként, és nálunk kedvezőbb feltételek mellett működhetnek, ami a bérleti díjat és egyéb szolgáltatások árát illeti – részletezte az igazgatónő az inkubátor nyújtotta előnyöket.

A szabadkai inkubátor az ipari termelői tevékenységet folytató vagy szolgáltatást nyújtó cégeknek biztosít segítséget, így az új lakók pénzt kapnak termelőeszközök vásárlására. Az inkubátornak a város és a tartomány is folyósít pénzt, illetve folyamatosan pályáznak is különféle támogatásokra, sőt már külföldi pályázó partnerekre is rátaláltak. Az Újvidéki Oktatási Központ is partnere lett a szabadkai inkubátornak, amely jelenleg a beköltözés fázisában van. Az együttműködés alatt a továbbképzésre és a közös pályázati lehetőségekre fektetik majd a hangsúlyt. Tavaly a gazdasági minisztérium beleegyezését adta, hogy a 27 vajdasági intézmény közül a szabadkai inkubátor egyike legyen a Lokális Innovációs Infóközpontnak. Ez az idén kezdi meg működését, és a fiatal vállalkozóknak nyújt tájékoztatást a pályázatokról, hogy ilyen módon is ösztönözzék a fiatalokat az innovációra. Ezenkívül több vajdasági klaszterrel valósítottak meg együttműködést, például tavaly elindították az első inkubációt turisztikai vállalkozás formájában, ez a Secmatur Kft., amelybe a Szabadka–Palics térséget magába foglaló turisztikai klaszter is bekapcsolódott, valamint a kanizsai Spa Klaszterrel is megállapodást kötöttek, ami további pályázati lehetőségeket és kiállításokon való részvételt jelent.

Az igazgatónő elmondta, az inkubátoron belül működő cégeket a piacon komolyan veszik, ezt bizonyítja, hogy a kiállításokon mindig születnek üzleti megállapodások. Három céget emelt ki az inkubátor lakói közül, melyek sikeresek, innovatívak és jó példaként szolgálhatnak. Az egyik az M+Z Interiors, mely modern bútorokat gyárt, és kizárólag külföldre szállít. Bútoraikat jelenleg Olaszországban értékesítik, az idén pedig a holland piacra is szeretnék kiterjeszteni tevékenységüket, ami a foglalkoztatottak számának növelését is jelentené. A másik cég a Tinorex Kft., mely rendelésre gyárt egyedi bútorokat Vajdaság-szerte, a harmadik pedig a Sajk Sami Kft., mely az egyetlen szociális programot kidolgozó vállalat a szerbiai inkubátorokban. A tulajdonos eddig öt fogyatékkal élőt foglalkoztat, a következő két évben pedig további öt-öt fogyatékkal élő fiatalt szeretne felvenni. Egyedi, szabadalmaztatott, zeolitalapú, széles körű fogyasztásra szánt termékeket készítenek, és külföldön, Írországban és Norvégiában értékesítik őket.

– Az inkubátor jelenleg legfeljebb további négy céget tud befogadni, illetve várjuk a virtuális lakók jelentkezését is. A pályázat egész évben nyitva áll, első lépésben ki kell tölteni egy kérdőívet, mely egyben üzleti terv is, ennek elkészítésében segít az egyik konzultánsunk egy előinkubációs tréning keretében. Ezután egy interjúra kerül sor a nyolctagú bizottság előtt, majd az ő rangsorolásuk alapján a közgyűlés hozza meg a végső döntést. A legfontosabb, hogy a pályázónak legyen egy jó elképzelése, amelyet el lehet adni, amelynél az innováció mindenképpen csak előny. Az előzetes üzleti tapasztalat nem feltétel, a legfontosabb, hogy legyen benne vállalkozó szellem.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás