2024. november 23., szombat

Kitolnák a vagyonadó-bevallás határidejét Szabadkán

Napokon belül magyar és horvát nyelven is kitölthető lesz a formanyomtatvány

Az utóbbi napokban nagy lett a tolongás a szabadkai városháza első emeletén, ugyanis a polgárok a médiából arról értesültek, hogy mindenkinek, aki ingatlannal rendelkezik a város területén, legkésőbb március 31-ig át kell adnia egy új adóbevallást, ellenkező esetben büntetésre számíthatnak. Január folyamán még csak igen kevesen tudtak erről, azonban ahogy terjedt a hír a polgárok között, hirtelen rengetegen megrohamozták a 138-as irodát.

Maglai Jenő, Szabadka polgármestere az új vagyonadó-bevallással kapcsolatban elmondta, január elsején lépett hatályba a vagyonadó-bevallásról szóló új törvény, melyet a szerb parlament tavaly május elején szavazott meg. A törvény alapján az idei évtől új módon számolják el a lakóépületekre, házakra, lakásokra vonatkozó vagyonadót, de immár a mezőgazdasági földterületeket is megadóztatják, s mivel új kritériumok alapján fogják kiszabni az adót, szükséges új adóbevallást csinálni.

– Ezeket az előírásokat nem az önkormányzat hozta meg, hanem köztársasági szinten született meg a döntés, amelyet kötelesek vagyunk végrehajtani. Ahhoz pedig, hogy az önkormányzat pontosan meg tudja állapítani a vagyonadót, új bevallásokra van szükség, ugyanis azok az adatok, amelyek a régi adóbevallásokban szerepeltek, már nem elegendőek ehhez. Lesznek olyan esetek, ahol a vagyonadó az új kritériumok alapján csökkenni, máshol viszont növekedni fog, ugyanis a lakóterület négyzetmétereit immár másként kell elszámolni, az új törvény szerint a padlásrész már nem számít bele az adóba, a hétvégi házak pedig eddig külön kategóriát képeztek, de immár családi lakóházakként kezelik ezeket is, s az ehhez hasonló változások a törvényben módosítják a vagyonadó nagyságát is – magyarázta a polgármester.

Maglai rámutatott, ez hatalmas munkát jelent az önkormányzatnak is, de a vagyonadó pontos megállapításához kénytelenek ezt elvégezni, s minden adókötelezettől átvenni az új adóbevallást, mely számításaik szerint 45–50 ezer embert jelent. Ehhez egy új formanyomtatványt kell kitölteni, mely sokban különbözik a régitől, az adatokat pedig be kell vinni a rendszerbe.

– Az emberek indokoltan elégedetlenek a helyzettel, csakhogy ezt nem az önkormányzat idézte elő. Ha nem csinálnánk meg újra az adóbevallásokat, akkor viszont abba a helyzetbe kerülnénk, hogy sok esetben tévesen állapítanánk meg az adó nagyságát, és akkor az lenne gond. Itt van még a földterületek utáni adó, ami egy teljesen új kategória, amit a törvénnyel bevezettek. Akiknek szántóföldjeik, mezőgazdasági földterületeik vannak, ezentúl úgyszintén vagyonadót kell fizetniük, nekünk pedig meg kell állapítani ennek nagyságát. Akiknek első, második vagy harmadik kategóriájú földjei vannak, azok hektáronként 3270 dinárt fizetnek, a negyediktől a nyolcadik osztályú földek után pedig ennek a fele, mintegy 1600 dinár az adó.

A polgármester elmondta, igyekeznek egyszerűsíteni a helyzeten azzal, hogy elmennek a helyi közösségekbe és minél kevesebb dokumentum mellékelésére kötelezik a polgárokat, s napokon belül magyar és horvát nyelvű formanyomtatványok is rendelkezésre állnak. Hozzátette, a szakszolgálattal közösen megpróbálnak utánajárni, hogy a vízlecsapolási illetéket miért kell fizetni, ugyanis azt eddig a mezőgazdasági termelőknek kötelező volt fizetniük, miközben ennek fejében semmit nem kaptak sem az államtól, sem az illetékesektől.

– Úgy gondolom, itt kell az önkormányzatnak lépni, és megpróbálunk az illetékes szervekhez fordulni azzal a kéréssel, hogy ezt a vízlecsapolási illetéket töröljék el Szabadkán, hiszen itt nincs is vízlecsapolás, inkább öntözni kell, vagy legalábbis nagy mértékben csökkentsék ezt a kötelezettséget, mert ezért szolgáltatást semmit sem nyújtanak azoknak a földműveseknek, akiknek a szabadkai önkormányzat területén vannak földjeik. Ezen kívül a Városi Tanácsnak javasolni fogom, hogy hosszabbítsuk meg a vagyonadó-bevallások átadásának határidejét, és a városi képviselő-testület által megszavazott március 31-e helyett június 30-ig lehessen azokat átadni, vagy ha szükséges, akkor a határidőt kitolni akár szeptemberig, hogy ne kelljen az embereknek sietni az adóbevallások átadásával, vagy attól félni, hogy ha nem adják át időben és kicsúsznak a határidőből, büntetve lesznek. Minden szempontból képtelenség ezt a határidőt betartani, de ha meghosszabbítjuk, akkor nem lesz akkora tolongás a tolóablakoknál, a polgároknak lesz elég idejük elintézni az adóbevallást, az önkormányzat pedig nem veszít ezzel semmit. Azt is hozzátenném, nem fogom megengedni, hogy bárkit is megbüntessenek. Azok számíthatnak majd csak büntetésre, s azt is majd csak az év vége felé, vagy jövőre, akik készakarva nem tesznek eleget ennek a kötelezettségüknek, de szerintem elenyésző számú ilyen polgár lesz.

A tavalyi évi adókötelezettségekről szóló végzéseket hamarosan kiküldik, de Maglai Jenő szerint a tavalyi évi adóhoz képest az idei csak minimálisan, legfeljebb tíz százalékkal fog eltérni a korábbitól, azzal, hogy az új törvény inkább azokat bünteti, akiknek rosszabb állapotú lakásaik, ingatlanjaik vannak, mert az adók elszámolásánál az jár jobban, akinek új vagy újabb építésű, jobb állapotban lévő ingatlanja van.

Az adóbevalláshoz szükséges kitölteni egy PPI-2-es formanyomtatványt, melyet a város hivatalos honlapjáról is le lehet tölteni, s itt a kitöltésére vonatkozó útmutatás is megtalálható. Az adóbevallás átadásakor mellékelni kell azt, vagy azokat a dokumentumokat, vagy azok fénymásolatát is, melyekkel a tulajdonos igazolni tudja, hogyan formált jogot az ingatlanra, ilyen például az adásvételi szerződés, ajándékozási szerződés, végzés az örökösödésről, építési engedély, ingatlanlap stb., továbbá szükség lesz a személyi igazolvány bemutatására is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás