Január 4-én a szabadkai szennyvíztisztítóba nagy mennyiségű, mérgező anyagokat tartalmazó szennyvíz érkezett, melynek eredete a mai napig sem ismert. Az esettel kapcsolatban a Vízművek és Csatornázási Közvállalat illetékesei, Kern Sólya Mária, a város kommunális és környezetvédelmi ügyekkel megbízott tanácsosa, valamint Dobai János, a Tartományi Településrendezési, Építésügyi és Környezetvédelmi Titkárság jogi és pénzügyi részlegének titkárhelyettese megbeszélést tartottak, melyen szóba kerültek a nagymértékű szennyeződés hatásai a Palicsi-tóra, az esetleges szennyeződések kiküszöbölésének lehetőségei, valamint az ehhez hasonló esetek megelőzése is. Mint elhangzott, a szennyeződés mintegy tíz nap alatt tisztult le, de szerencsére a megtisztított vízen keresztül nem került nagy mennyiségű foszfor a tóba.
Kern Sólya Mária az újságíróknak nyilatkozva elmondta, a 2009 óta folyamatosan működő szennyvíztisztító összhangban áll az Európai Unió előírásaival, hatékonysága pedig magas szinten van.
– Az elmúlt három évben több mint harmincmillió köbméter szennyvíz érkezett be a tisztítóba, mely mintegy 200 tonna foszfort tartalmazott. A foszfor az az anyag, mely a legnagyobb gondot jelenti a tóra nézve, de a víztisztítóban a beérkező foszfornak a kilencven százalékát sikerül kivonni, ez pedig a berendezés hatékonyságát mutatja. A mai megbeszélésre Dobai János titkárhelyettest is meghívtuk, annak érdekében, hogy az önkormányzat és a tartomány közötti együttműködést magasabb szintre emeljük. A mi környezetvédelmi felügyelőségünk csupán megállapíthatja a szennyeződés megjelenését, de nem tartozik a hatáskörébe maga a szennyeződés forrása, és amikor a szennyeződés ideér, már késő. Éppen ezért a tartománnyal közösen szeretnénk, ha egy kataszter készülne a város területén lévő lehetséges szennyezőkről, hogy ilyen módon megpróbáljuk elejét venni annak, hogy a január 4-ei esethez hasonlóra többé ne kerülhessen sor, vagy ha megtörténik, akkor tudjuk, ki azért a felelős és megtehessük ellene a szükséges lépéseket – mondta a tanácsos asszony.
Tóth Godó Valéria, a Vízművek igazgatónője kiemelte, nagyon fontos egy integrált környezetvédelmi rendszert felállítani elsősorban a Palicsi-tó miatt, ebben a rendszerben azonban a Vízművek mellett más szereplőknek is jelen kell lenniük, s az ellenőrző intézményekkel szorosabb együttműködést kell kialakítani és a megelőzésen kell dolgozni.
Sugár György, a Vízművek műszaki igazgatója elmondta, a víztisztítóban kizárólag biológiai úton tisztítják meg a vizet, vegyi anyagok hozzáadása nélkül, éppen azért, mert ez a víz végül a Palicsi-tóba kerül. A biológiai eljárás alatt minden olyan anyagot eltávolítanak a vízből, mely károsan hatna a tóra, többek között a foszfort is, melyet a legnehezebb kivonni a vízből.
– A múlt évben mintegy kilencven tonna foszfor érkezett be a szennyvíztisztítóba, és kevesebb, mint tíz tonna foszfor hagyta el a tisztítót, vagyis a tisztítás hatékonysága mindig nyolcvanöt százalék felett van. A január 4-én történt incidens alkalmával egy ismeretlen eredetű szennyeződés jelent meg a szennyvíztisztítóban. Ismeretlen eredetű, ugyanis miután az a csatornába kerül, már nem lehet megállapítani, honnan érkezik, mint ahogy azt sem lehet megakadályozni, hogy elérjen a tisztítóig. A mérgező anyagoknak eleve nem is lenne szabad belekerülniük a szennyvízcsatornába, emellett a városi víztisztítót nem a mérgező anyagok, hanem a városi szennyvíz megtisztítására tervezték, ezért csak megelőzni lehet az ilyen eseteket. Nem tudtuk, milyen mérgező anyaggal van dolgunk, mely egyébként befolyásolta a víz megtisztítását is, de végül csak a foszforra volt hatással, melyet hatvan százalékkal tudtunk csökkenteni. Ez még mindig jobb arány, mint amennyire az előző szennyvíztisztító képes volt, ugyanis a régi berendezés egyáltalán nem tudta kivonni a foszfort és a nitrogént a vízből – magyarázta a műszaki igazgató, hozzátéve, a néhány napig tartó megnövekedett foszformennyiség nem okozott kárt a Palicsi-tóban.
Dobai János úgy fogalmazott, a tegnapi megbeszélés az első lépés afelé, hogy javítsanak az ellenőrzés mértékén.
– A potenciális szennyezők kataszterének létrehozása nagyon fontos, s úgy gondolom, a következő periódusban ez el is készülhet, így az ellenőrzésük is könnyebb és hatékonyabb lehet. Mindannyiunk érdeke, hogy a megtisztított víz minősége minél jobb legyen, hogy a Palicsi-tó minél jobb állapotban legyen, s mindenki számára követendő példa az, amit a szabadkai Vízművek tesz a szennyvíz megtisztításáért.