Királyhalmán és környékén igen rossz minőségű az ivóvíz, hiszen a vízben található arzén, vas és az ammónium értéke magasabb a megengedettnél. A Vízművek és Csatornázási Közvállalat egy kísérleti berendezést helyezett üzembe, mely biológiai eljárással csökkenti ezeknek az anyagoknak a koncentrációját a nyers vízben, és bár a vízgyár eredményesnek bizonyult, egyelőre még nincs rákapcsolva a vízvezeték-hálózatra.
Katona Róbert, a királyhalmi helyi közösség elnöke elmondta, a hetvenes években kiépített vízvezeték-hálózat csupán a falu 30–40 százalékát fedi le, így sok helyen még mindig fúrt kutakból nyerik az emberek a vizet, azok pedig, akik rákapcsolódtak a hálózatra, olyan vizet fogyasztanak, melynek arzéntartalma sokszorosa a megengedettnek és nagyon sok benne a vas.
– A vas lerakódik a csövekben, főleg a téli hónapokban, amikor kisebb a fogyasztás, és időnként, amikor hirtelen megnő a fogyasztás, ez a vas leválik a csőben és néhány háztartásban sárga víz folyik a csapból. Ezt most egyedül mosatással lehet megoldani. A Vízművek által ide épített berendezés egy ideig próbaüzemben volt, de tudomásom szerint nincs rákötve a rendszerre, mert hiányoznak még bizonyos engedélyek hozzá. Sajnos azonban a csövek is igen régi azbesztcsövek, elöregedtek és attól tartok, ez a vízgyár sem fogja megoldani minden gondunkat. Az a terv, hogy idővel Hajdújárás és Nosza is tőlünk kapja az ivóvizet, ezért remélem, akkor majd nálunk is kicserélik a vezetékeket és akkor rendeződik a helyzet.
Radulovics Novák Renáta, a Vízművek vízminőség-ellenőrző laboratóriumának vezetője lapunknak elmondta, az utóbbi két-három évben intenzíven dolgoznak azon, hogy Királyhalmán javítsanak a vízminőségen, s az így megfeleljen a szerbiai jogi előírásoknak. Emiatt építették ki azt a vízgyárat, mely csökkenti a vas, ammónium és arzénkoncentrációt a nyers vízben.
– Tudni kell, hogy az arzén csökkentésének technológiai folyamata igen időigényes kísérleti folyamat és drága is, így képtelenség egy bizonyos víztisztító berendezést felszerelni több helyen, ezért is fontos az ilyen félüzemi kísérlet, amely egy-két évig is eltarthat. A királyhalmi vízgyárban az abszorpciós technológiát alkalmazzuk, mely jónak bizonyult, s jelenleg azon dolgozunk, hogy megkapjuk a hatósági engedélyeket ahhoz, hogy ez a vízgyár hálózatban üzemelhessen. Szükség van az építési engedélyekre, a legalizációs feltételeknek eleget kell tenni, az áramellátást biztosítani kell, és persze a vízminőségnek is meg kell felelnie a szerbiai követelményeknek, melyek szigorúbbak, mint az európai uniós előírások. A szükséges engedélyek beszerzésével jól állunk, és reméljük, hogy április folyamán a vízgyár már hálózatban működhet – tudtuk meg a laboratórium vezetőjétől.
Radulovics Novák Renáta rámutatott, Királyhalmán a víz arzénkoncentrációja elérheti a 150 mikrogrammot is literenként, ami a tizenötszöröse a megengedettnek, s a fúrt kutakra ugyanez jellemző. A vízgyárnak köszönhetően sikerült elérniük, hogy ez az érték 10 mikrogramm alá csökkenjen, de a vas és ammónium értéke is csökkent. A Pannon-síkságon általános jelenség, hogy a vízbázisban magas az arzén, vas- és ammóniumtartalom, ez pedig a földréteg geológiai struktúrájából adódik, vagyis ez természetes jelenség, s nem szennyeződés.
A vezetékeken tervezett, preventív jellegű vízhálózat-karbantartást végeznek, azaz a nyári szezon előtt magas nyomás alatt kitisztítják a csöveket. Télen, amikor kicsi a fogyasztás, a csövekben pang a víz, és a vas lerakódik a vezeték falán, biofilmet képezve, mely leszakad a nyomás hatására. Ezt a biofilmet a mosatás során felszakítják és mechanikailag eltávolítják a vezetékből, s hamarosan Királyhalmán is sort kerítenek rá.
– Királyhalma volt a legérdekesebb számunkra, hiszen itt a legmagasabb az arzénkoncentráció, ezért is döntöttünk úgy, hogy itt a legfontosabb tenni valamit. Ami az azbeszt csöveket illeti, vizsgálatokat végeztünk, melyből kiderült, az azbeszt ezekben a csövekben stabil, s nem válnak ki ezek a szálacskák, a vasképződésre pedig nincs hatással, vagyis ha le is cserélnénk az azbesztcsöveket, a víz vastartalma semmit sem változna. Viszont a vízgyár csökkenti a vastartalmat is, vagyis amikor a berendezést rákapcsoljuk a hálózatra, a polgárok arzén, vas- és ammóniummentes vizet kapnak majd, éppen ezért reméljük, hogy a bekötések száma megnő, és Királyhalma mellett idővel Hajdújárás és Nosza is rákapcsolódik a rendszerre, a vízgyár kapacitása ugyanis elég nagy ehhez, csupán a vezetéket kell majd kiépíteni hozzá – magyarázta a szakember.