2024. július 16., kedd

Tartós működési engedélyt kaphatnak

Amint a minisztérium is jóváhagyja, a városi kutyamenhely újra megkezdi az állatok befogását

Több mint egy évvel ezelőtt zárták be a városi kutyamenhelyet, mert az nem tett eleget az állatmenhelyekre vonatkozó új szabályzatban előírt feltételeknek. Egy ideig nem sok haladás történt ebben az ügyben, majd az elmúlt fél évben intenzíven dolgozni kezdtek a hiányosságok kiküszöbölésén, hogy a menhely megkapja az ideiglenes működési engedélyt, s a Köztisztasági Közvállalat emberei újra végezhessék a kóbor kutyák befogását és a menhelyen való elhelyezésüket.

Fél éve kiírtak egy közbeszerzési pályázatot, hogy kialakítsák azt az elkülönített részt, azaz egyfajta karantént, ahová a beteg állatokat tudják elhelyezni, készültek új házikók is, befejezték a kerítést, továbbá a menhelyen már van állatorvos és kiszolgáló személyzet is. Az állatorvosi felügyelő nemrég megtekintette a Gányó soron lévő kutyamenhelyet, és úgy ítélte meg, hogy olyan mértékben javultak a körülmények, hogy a menhely akár a tartós működési engedélyt is megkaphatja.

Kern Sólya Mária, a város kommunális ügyekkel és környezetvédelemmel megbízott polgármesteri segédje lapunknak elmondta, bár a városi kutyamenhely zöld utat kapott, hiszen az objektum technikai szempontból eleget tesz az előírásoknak és a szükséges dokumentumok is megvannak, egyelőre mégsem tudja megkezdeni a működést, ugyanis ezt a minisztériumnak is engedélyeznie kell. Tekintve, hogy a hétvégén tartották meg a köztársasági választásokat, beletelik egy kis időbe, mire megalakul a kormány és a minisztériumok újra megkezdik a munkát.

– Jelenleg nagyjából 185 kutya elhelyezésére van lehetőség, de azt szeretnénk, ha ez a szám kétszázhúszra növekedne, ezért hamarosan egy újabb közbeszerzési pályázatot írunk ki, hogy kibővítsük a menhely kapacitását, s a költségvetés kiigazításánál is szeretnénk elkülöníteni akkora összeget, amiből ezt fedezni tudnánk. Emellett a jövőben nagyobb hangsúlyt szeretnénk fektetni az örökbe adásra, vagyis, hogy a menhelyen elhelyezett kutyák gazdira találjanak. Ehhez is ki kell alakítani egy olyan részt, ahol az érdeklődők megtekinthetik ezeket az állatokat. A kutyák mindegyikét chippel látják el, féregtelenítik és ivartalanítják őket, továbbá egészséges és szocializált állatokról van szó, úgyhogy érdemes lesz innen befogadni kutyát. Ehhez persze eleve szükség lesz ennek a lehetőségnek a népszerűsítésére – mondta Kern Sólya Mária.

A város a környezetvédelmi alapból az idei évre hétmillió dinárt különített el a kutyamenhely működtetésére, de szeretnék további másfél millió dinárral ezt az összeget kibővíteni, hogy ha további kutyákat helyeznek el a menhelyen, őket is el tudják látni.

Az alatt az idő alatt, amíg a menhelynek nem volt működési engedélye, nem foghatták be a kóbor kutyákat és nem is adhattak örökbe egyet sem, viszont a kóbor kutyák továbbra is problémát jelentettek, sőt, néha falkába verődve vonultak végig az utcákon. A polgárok hiába jelentették, hogy csapatba verődött kóbor ebek ólálkodnak a környéken, hogy féltik az iskolából hazafelé tartó gyermekeiket, hogy a kutyák megzavarják a kerékpárosokat, nem volt olyan illetékes, aki intézkedhetett volna. A kutyák néhány esetben meg is támadták az embereket. Többen is panaszt tettek a kutyaharapásos sérüléseik miatt kártérítést követelve, de voltak visszaélések is, s jogtalanul nyújtottak be kártérítési kérelmet a Köztisztasági Közvállat vagy a város felé. Mint azt Kern Sólya Mária elárulta, nem lehet tudni, hogy pontosan hány kutyaharapásos eset történt a városban, mert a polgárok az orvosi leleteikkel először a Köztisztasági vállalathoz fordultak, ahol erről nem vezettek pontos nyilvántartást. S, ha nem tudtak megegyezni, akkor az önkormányzat illetékeseihez került az ügy, így nincs információja arra vonatkozóan, hány polgárt haraptak meg a kóbor kutyák, mekkora összeget fizetett ki a város kártérítés címén, sem azt, hogy hányan tettek hamisan panaszt kutyaharapás miatt. Hozzátette, hogy éppen ezt elkerülendő, szigorítottak a folyamaton, hogy valóban csak az kaphasson kártérítést, akivel ilyen sajnálatos dolog történik.

A szabadkaiak hónapok óta várják, hogy a menhely ügyében végre előrelépés történjen és a kóbor ebek problémáját újra kézbe vegyék az illetékesek. A kutyamenhely újbóli megnyitásával valamelyest biztosan csökkenni fog a kóbor ebek száma az utcákon és szeretnék mielőbb a víztisztító telepnél lévő, egyelőre elhagyatott objektumokat is rendbe tenni, befejezni, hogy tovább bővítsék a városi menhely kapacitását, sőt a makhetesi Alex kutyamenhelyen lévő ebek egy részét is áthelyeznék ide. Ennek oka, hogy a civil szervezet által működtetett menhely biztosan nem fog működési engedélyt kapni, de az sem engedhető meg, hogy még évekig, vagyis egészen addig ott maradjon az a több mint ötszáz kutya, amíg természetesen úton ki nem múlnak.