A szabadkai Alapfokú Bíróság egy új szolgáltatással gazdagodott, mely lehetővé teszi, hogy a polgári perekhez kapcsolódó dokumentumokat az ügyvédek ezentúl elektronikus formában küldjék el a bíróságnak. Ez az újítás az USAID kísérleti projektumának keretében valósul meg, mely a Hatalommegosztás programja nevet viseli, s amelybe a szabadkain kívül az užicei Alapfokú Bíróság és a zaječari Gazdasági Bíróság kapcsolódott be. A szabadkai bíróságon a polgári perek, az užicei bíróságon a bűnvádi eljárások kapcsán lehet elektronikus formában beadni a dokumentumokat, a zaječari bíróságon pedig a csődgondnokkal tartják ilyen formában a kapcsolatot.
Rozalija Tumbas, a szabadkai Alapfokú Bíróság megbízott elnöke elmondta, a munkába az iktatóirodát és az informatikai szolgálatot kapcsolták be, valamint kilenc ügyvéddel írtak alá megállapodást az elektronikus kommunikációról, akik rendelkeznek elektronikus aláírással, és máris vannak további érdeklődők, valamint az első elektronikus vádiratok is megérkeztek már a napokban.
– A törvényi szabályozás engedélyezi, hogy a polgári perekben az elektronikus kommunikációt alkalmazzuk az ügyvédek és a bíróság között, továbbá az igazságügyi minisztérium és a Legfelsőbb Semmítőszék is beleegyezését adta ennek a kísérleti projektumnak a lefolytatására. Az USAID bocsátotta rendelkezésünkre a műszaki felszerelést, és ők végezték a szakmai felkészítést is. Ennek a fajta kommunikációnak a célja, hogy a felek, az ügyvédek gyorsabban és egyszerűbben, tulajdonképpen minden pillanatban kapcsolatba léphessenek velünk, attól függetlenül, hogy éppen hétvége, ünnepnap vagy éjszaka van, és nem kell a bíróságra jönniük, sem a postára elmenniük. A bíróság pedig köteles a következő hat munkaórában megnyitni a beérkező levelet, értesítjük az ügyvédeket is, hogy megérkezett a dokumentum, azonnal közöljük az ügyirat számát is, s melyik bíróhoz kerül az ügy – mondta el Tumbas. Mint hozzátette, a bírósággal való kommunikáció így gyorsabb, a szükséges dokumentumok rendben érkeznek meg, nincs postaköltség sem, sőt az egész bírósági eljárás lerövidül.
Brian LeDuc, a program igazgatója, aki 2009 óta dolgozik a szerbiai bíróságok munkájának hatékonyabbá tételén, elmondta, a legtöbb bíróság még mindig papírformában intézi a peres ügyeket, és nincs minden bíró vagy ügyvéd elragadtatva az ilyen jellegű újításoktól. Sőt Amerikában a legtöbb szövetségi államban még mindig nem engedélyezték a dokumentumok elektronikus formában való benyújtását, pedig ez a lehetőség már húsz évvel ezelőtt felmerült, habár a szövetségi bíróságok szintjén ez a rendszer nagyon jól működik.
– Tizenöt év alatt bírótól bíróig, ügytől ügyig haladt és bővült ki a rendszer, és nagyon sikeresnek bizonyult, ezért úgy gondoltuk, alulról, lépésről lépésre építkezve ez Szerbiában is jól működhet, s négy hónappal az első megbeszélést követően arról számolunk be, hogy beindult a rendszer, s remélem, a jövőben egyre több ügyvéd és bíróság veszi majd igénybe ezt a lehetőséget.
Mint az igazgató elmondta, a dokumentumok elektronikus beadásához szükséges rendszer nem kerül sokba, a kilenc ügyvéd elektronikus aláírásának kidolgozásáért fizettek, illetve a felszerelést három számítógép, két nyomtató és egy szkenner alkotja.
A szabadkai Nenad Vuletić ügyvéd volt az első Szerbiában, aki elektronikus formában nyújtotta be a bíróságnak a vádiratot, s elégedettségét fejezte ki, hogy lehetőség nyílt erre, hiszen – mint kiemelte – ez nagyban megkönnyíti majd a munkáját.
Rozalija Tumbas arról is beszámolt, hogy az USAID-del már volt egy korábbi közös projektumuk, mely azt a célt szolgálta, hogy csökkentsék a régóta húzódó bírósági ügyek számát, s 2009 óta, amióta tart az együttműködés, ez a szám évről évre csökken. Az idén január 15-én 1770 régi peres ügyük volt, ezt az elmúlt két és fél hónapban 1380-ra csökkentették, s csak két olyan ügyük van, melyek már tíz éve húzódnak. |