2024. november 23., szombat

Egy robot kalandjai

A két szabadkai játékfejlesztő számítógépes játéka nemzetközi versenyt is nyert

Egy jobb élet után vágyódó robotról szóló számítógépes játék van előkészületben, melynek ötlete két szabadkai fiatalembertől, Marcikić Márk és Gulyás Krisztián játékfejlesztőktől származik. A játék megvalósításán már egy éve dolgoznak, és még hónapokig tartó munka áll a két játékfejlesztő előtt. Ha azonban elkészülnek a Failure nevű játékukkal, pénzre lesz szükségük, hogy azt levédessék és piacra dobják.

A bolygón már nincsenek emberek, a világvége utáni környezetben már csak a robotok élnek, melyeket tömegesen gyártanak. Az egyik modell azonban meghibásodik, és az összes ilyen robotot szemétre dobják. Egyikük azonban felébred, és jobb életre vágyva útnak indul, hogy leszámoljon azokkal, akik gyártják őket, és uralkodnak felettük. Romok között, erdőkön, szeméthegyeken át vezet az útja, és nem csak az ellenséget kell legyőznie, hanem saját hibáival, robotfogyatékosságával is meg kell megküzdenie. A játék készítői szerint a történet vége igazán ütős lesz, de nem árulták el, hogy a robot végül eléri-e a célját.

Krisztián, aki jelenleg Budapesten tanul belsőépítészetet, elsősorban a vizuális részért, a dizájnért felel, Márk pedig, aki a Műszaki Főiskolán műszaki informatika szakra jár, a programozással foglalkozik. Mint mondják, a munka elején a játék megtervezésével, a rajzolással és a történettel foglalkoztak, de ahogy haladtak a fejlesztéssel, a robot kalandjait és a játék végkifejletét többször is módosították.

Márk elmondta, a legfontosabb számukra az volt, hogy a történetet kidolgozzák, s tulajdonképpen van benne szándékosság, hogy a roboton keresztül néhány, a társadalmunkban észrevehető problémára is rámutassanak, Krisztián pedig hozzáteszi, az egész játékot maga a története emeli ki a tömegből, talán a legfontosabb üzenete az, hogy küzdeni kell a céljaink eléréséért. Bár a játék még mindig kidolgozás alatt áll, részt vettek vele egy nemzetközi versenyen is, ahol első helyezést értek el, s ott azt mondták, van olyan jó, mint a két évvel ezelőtt az év játékának kikiáltott számítógépes játék.

– Felkértünk valakit, hogy rajzolja meg a játékot és a részleteit képregényformában, de végül szólt, hogy nem tartja őket elég jónak ahhoz, hogy kiadja a kezéből. Rengeteg dolgot, amit már megcsináltunk, ki is dobtunk, mert ezekre a rajzokra alapoztunk, úgyhogy elég sok helyen módosítottuk a sztorit, mást pedig nem találtunk, aki ingyen megcsinálná nekünk a rajzokat, melyek a játék különböző fázisaiban megjelentek volna, hogy tovább vezessék a történetet – magyarázza Krisztián.

– A rajzok ugyan kimaradtak, de az alapmechanikák már elkészültek. Még rengeteg munka van vele, új feladatokkal és speciális effektekkel bővítjük ki a játékot, mert a látvány sokat számít. Sokan úgy gondolják, a számítógépes játékok nem tanítanak semmire, nem céljuk felhívni a figyelmet a valódi értékekre, csak időpazarlás, és elvon a való élettől, de úgy érezzük, a Failure-rel nemcsak szórakoztatunk, hanem üzenetünk is van – mondja Márk.

A két fiatal játékfejlesztő nem tudja, mikor nyeri el végleges formáját a játék, és sok függ attól is, találnak-e támogatókat, meg kell venni ugyanis hozzá a szoftvert, a különféle jogokat, ez pedig mind pénzbe kerül, sőt nagyon jó lenne a Failure-t idővel androidra is kidolgozni, ami úgyszintén pénzbe kerül. A játékuk könnyen áttelepíthető lesz Xbox-ra és PlayStation-re is. Bár támogatókból egyelőre hiány van, de egy kezdő portugál zenészcsapat felajánlotta a segítségét, hogy elkészítik a játékhoz a hangeffektusokat, és reklámozzák a játékot, a játék készítői pedig megemlítik a csapat nevét, ő pedig majd részesedést kap a játék eladásából származó bevételből.

Ha a legszükségesebbek meglesznek, akkor kiadhatják a játékot, melyet elsősorban az amerikai és nyugat-európai piacra szánnak, s amit az internetről, online bevásárlóközpontokból lehetne letölteni néhány eurós áron. Persze, ahhoz, hogy a Failure-ről tudomást szerezzenek, egy kis reklám nem árt, ami úgyszintén pénzt igényel. Mint mondják, a játék készítése elsősorban hobbi számukra, de mindenképpen szeretnék, ha sikerülne mindenki számára elérhetővé tenni.

A Failure játékból egy kis ízelítőt is kaphatunk a https://www.indiegogo.com/projects/failure-the-game--2#home internetes oldalon, aki pedig szeretné felvenni a kapcsolatot a két játékfejlesztővel, az a marcikicmark@gmail.com e-mail címen keresztül ezt megteheti.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás